Objav v oblasti imunológie by mohol umožniť liečbu každého druhu rakoviny

0

Vedci z Cardiffskej univerzity tvrdia, že novoobjavenú časť nášho imunitného systému možno využiť na liečenie všetkých druhov rakoviny. Zistenia publikované v časopise Nature Immunology zatiaľ neboli testované u pacientov, ale vedci tvrdia, že majú „obrovský potenciál“. Imunitný systém je prirodzenou obranou nášho tela proti infekcii, ale útočí aj na rakovinové bunky. Vedci preto hľadali doteraz neobjavené spôsoby, ako imunitný systém prirodzene útočí na nádory.

Zistili, že T-bunka, ktorá sa nachádza v krvi, dokáže skenovať telo a posúdiť, či existuje hrozba, ktorú treba odstrániť. Pritom by mohla zaútočiť na široké spektrum rakoviny. „Vyvoláva to vyhliadky na univerzálnu liečbu rakoviny pomocou jediného typu T-buniek, ktoré by mohli byť schopné zničiť mnoho rôznych druhov rakoviny v celej populácii,“ vyjadril sa vedecký pracovník Andrew Sewell pre BBC. T-bunky majú na svojom povrchu „receptory“, ktoré im umožňujú „vidieť“ na chemickej úrovni.

Cardiffský tím objavil T-bunku a jej receptor, ktorý bol schopný v laboratórnych podmienkach nájsť a zabiť širokú škálu rakovinových buniek vrátane rakoviny pľúc, kože, krvi, hrubého čreva, prsníka, kostí, prostaty, vaječníkov, obličiek a krčka maternice. Normálne tkanivá pritom zostali nedotknuté. Receptor T-bunky vstupuje do interakcie s molekulou nazývanou MR1, ktorá je na povrchu každej bunky v ľudskom tele. Predpokladá sa, že MR1 označuje imunitnému systému narušený metabolizmus prebiehajúci vnútri rakovinovej bunky.

Terapia pomocou T-buniek už existuje, najznámejší príklad je CAR-T – živý liek na vyhľadávanie a ničenie rakoviny, vyrobený pomocou genetického inžinierstva z pacientových T-buniek. Tento prístup je však veľmi špecifický a funguje iba pri niektorých druhoch rakoviny. Teraz však vedci tvrdia, že ich T-bunkový receptor by mohol viesť k „univerzálnej“ liečbe rakoviny. Ako by to fungovalo v praxi?

Pacientovi s rakovinou by sa odobrala vzorka krvi, z ktorej by boli extrahované T-bunky a potom geneticky modifikované, teda preprogramované tak, aby vytvorili receptor na nájdenie rakoviny. Upravené bunky by sa pestovali v laboratóriu v obrovských množstvách a potom by sa vrátili do tela pacienta. Zatiaľ sa však tento postup testoval iba na zvieratách a na bunkách v laboratóriu. Na skutočné lieky pre pacientov si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum clovek zdravie buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať