Image
10.12.2019 4 Comments

Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne

Už začiatkom roka sa hovorilo o tom, že Google pracuje na ukladaní digitálnych identifikačných dokladov do zariadení s Androidom. Teraz spoločnosť Qualcomm na svojom podujatí Tech Summit vniesla do veci viac svetla. Potvrdila, že jej čipy Snapdragon 865 a 765 budú ako prvé oficiálne podporovať ukladanie digitálnych ID. Umožní to API nazvané IdentityCredential, ktoré bezpečne uloží dokumenty, ako napríklad vodičský či občiansky preukaz, do zariadenia.

Používateľ bude môcť zobraziť uvedené dokumenty úplne alebo čiastočne v závislosti od situácie. Už dnes to síce umožňuje niekoľko aplikácií tretích strán, sú tu však isté obmedzenia. Napríklad akékoľvek informácie uložené týmto spôsobom nemožno redigovať. Jeden z hlavných nedostatkov digitálnej identifikácie je v tom, že sa môže použiť iba po zapnutí telefónu. Ak je mobil vybitý, používateľ má problém.

Vyriešiť by to mohol režim s nízkou spotrebou energie, určený výlučne na zobrazenie digitálnych identifikátorov. Web XDA Developers predpokladá, že budúca verzia systému Android, pravdepodobne Android R, umožní zariadeniam so správnym hardvérom bezpečne ukladať identifikačné karty a pristupovať k nim aj vtedy, keď zariadenie nebude mať dostatok energie na spustenie Androidu.

Pri pokuse o overenie (napr. priložením k bezdrôtovému terminálu) by sa aktivoval len čip s dokladmi a odoslal informácie prostredníctvom NFC. Nejaká energia by bola potrebná, ale oveľa menej ako na zapnutie celého zariadenia. Google a Qualcomm pracujú na tom, aby základy technológie boli na budúci rok pripravené. Možno bude spočiatku vyhradená pre smartfóny Pixel. Viac by sme sa mohli dozvedieť po vydaní beta verzie Androidu 11.

Zdroj: wccftech.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Inovácie

Nasal Ranger - zariadenie na vyňuchávanie marihuany

20.01.2020 00:15

Bessemer, malé mesto v Michigane, investuje okolo 3400 dolárov do zariadenia Nasal Ranger, ktorým chce zakročiť proti pestovateľom marihuany. Ide o olfaktometer určený do terénu, vyrábaný spoločnosť ...

Inovácie

Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“

20.01.2020 00:00

V snahe „urobiť zo sci-fi realitu“ STAR Labs patriaci Samsungu vyvinul virtuálne bytosti nazvané Neon, ktoré sú poháňané umelou inteligenciou a vyzerajú a správajú sa ako skutoční ľudia. Na rozdiel od ...

Inovácie 1

Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny

16.01.2020 00:00

S rastom svetovej populácie sa vedci stále viac obávajú, ako dokážeme vyrobiť dostatok energie bez toho, aby sme zničili klímu. Briti Dan Grech a Hayden Ashfield si myslia, že súčasťou riešenia by moh ...

4 Comments

 1. na Slovensku? reakcia na: Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne
  10.12.2019 23:12
  Tu na Slovensku tak za 10 rokov, aj to pod podmienkou ze hranol so saklovou pojde za mreze. Ked sa min. vnutra prebudi, tak mozno bude nielen slovensko ale aj slovensko.sk pracovat a aj spolupracovat s googlom a qualcomom.
  Reagovať
 2. klamari redakcia!!! reakcia na: Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne
  10.12.2019 13:12
  Odkial mate info, ze na SVK bude uznavany doklad z mobilu? A kedy? Neklamte a prepiste nadpis!
  Reagovať
  • RE: klamari redakcia!!! reakcia na: klamari redakcia!!!
   11.12.2019 07:12
   Lol, prečo by to mali zmeniť. Je to desivé ako si všetko berú ľudia osobné, kde v nadpise sa spomína že to bude zajtra.
   Informujú o technológii a o tom co pripravujú..
   Ešte tam majú aj otáznik...
   Hlavne sa ukludnite a skúste si všetko nebrať tak k srdcu.
   Reagovať
   • RE: RE: klamari redakcia!!! reakcia na: RE: klamari redakcia!!!
    11.12.2019 13:12
    Nikto na SVK nerobi kroky aby sme mali doklady v mobile. Takze nadpis je klamstvo a nezmysel. Tupci z redakcie prezentuju veci primitivne bulvarne. Taka funkcia tu nebude dobrych 10 rokov minimalne. Takze mali napisat nadpis, ze vyrobili technologiu xyz.
    Reagovať

Videá