OLED displej mobilného telefónu pomôže dobíjať batériu

Technológie
0

Vedci z University of Cambridge vyvinuli displej využívajúci organické diódy emitujúce svetlo (OLED), umožňujúci vďaka vstavaným fotovoltickým (PV) bunkám vracať časť ním spotrebúvanej elektrickej energie späť do batérie telefónu. Ako zdroj energie môže poslúžiť aj svetlo dopadajúce na plochu displeja z okolia zariadenia.

pv_oled.jpg

Displej, ktorého konštrukciu vedci modifikovali, emituje v ústrety používateľovi iba 36 % vygenerovaného svetla, ostatné sa rozptyľuje hranami displeja alebo jeho zadnou časťou. Vedci preto práve na tieto plochy umiestnili fotovoltické bunky, vyrobené z hydrogenovaného amorfného kremíka. Tie konvertujú svetlo naspäť na elektrický prúd, pričom efektivita konverzie dosahuje hodnotu 11 % a špičkovo až 18 %. Energia sa následne ukladá späť do batérie mobilného telefónu, pričom vedcom sa podarilo vyriešiť aj problém fluktuácie veľkosti elektrického prúdu generovaného fotovoltickými článkami v závislosti od hladiny ich osvetlenia, pretože výkyvy by mohli nepriaznivo pôsobiť na batériu mobilného telefónu.

Vedci v súčasnosti pracujú na zvýšení efektivity konverzie, pričom testujú ďalšie spôsoby zapojenia a iné výrobné materiály. Ďalšie zlepšenia by podľa vedcov mohli priniesť mikroelektromechanické systémy (MEMS) založené na získavaní a konvertovaní kinetickej energie na elektrický prúd. V budúcnosti by tak podľa členov vedeckého tímu mohla kombinácia konštrukčných zlepšení mobilných telefónov priniesť zariadenia, ktoré by nebolo treba vôbec nabíjať z elektrickej siete.

Zdroj: Physorg.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať