OBD II adaptér ELM 327 na diagnostiku áut: Servisným technikom ľahko a rýchlo

0

Na test sa nám dostalo zaujímavé príslušenstvo pre vášho štvorkolesového miláčika. Adaptér ELM 327 vám umožní mať dokonalý prehľad o stave auta, jeho chybových kódoch, údajoch o jazde a spotrebe. Adaptér sa pripája do servisného konektora OBD II na vašom vozidle a prepojí sa s vaším mobilným zariadením cez bluetooth (existujú aj verzie s Wi-Fi).

Osobné autá obsahujú asi od 90. rokov minulého storočia veľa elektroniky, a tak sa vynorila potreba špeciálnych konektorov slúžiacich na diagnostiku v servisoch. Preto vznikol štandard OBD (On-Board Diagnostics), respektíve jeho aktuálna verzia II, ktorý určuje typ konektora, formát dát a komunikačné protokoly. Výsledkom štandardizácie je široká podpora, a teda možnosť použiť OBD2 na každom novšom vozidle. Vďaka dia­gnostike môžete získať o svojom vozidle oveľa viac informácií, než vám poskytne palubný počítač. Môžete čítať a prípadne vymazávať chybové kódy a najrôznejšie údaje o práci a parametroch jednotlivých systémov a veličín počas jazdy. Aplikácie, ktoré sú na takúto dia­gnostiku určené, majú databázu chybových kódov automobilov rôznych značiek, ide o niekoľko tisíc rôznych kódov, vďaka ktorým presne zistíte, akú chybu si vaše auto uložilo. Ak máte auto vyrobené po roku 2000, je veľmi pravdepodobné, že je vybavené konektorom OBD II na autodiagnostiku. Podľa špecifikácie musí byť konektor umiestnený v priestore do 0,60 metra od volantu, väčšinou ho nájdete dole.


Dáta možno interpretovať ľubovoľnou grafikou – aplikácia Dash Command


Hybrid Assistant je určený pre hybridy Toyota a Lexus; podobné aplikácie existujú aj pre elektromobily

Práca s adaptérom je veľmi jednoduchá. Keď ho pripojíte ku konektoru OBD II v aute, stačí ho prvýkrát spárovať s mobilom a spustiť nejakú z aplikácií. Aplikácie na prácu s adaptérom sú dostupné pre OS Android, Windows Mobile aj iOS. My sme zariadenie testovali na smartfóne s Androidom a v obchode Play sme našli množstvo aplikácií. Nakoniec sme vybrali dve, Dash Command a OBD Car Doctor Pro. Pravda je, že kvalitné aplikácie sú zväčša platené, ale ceny sa pohybujú asi do 10 eur. Aplikácia Dash Command sa nám páčila viac, poskytuje pekné grafické a zrozumiteľné zobrazenie údajov. Druhá menovaná je orientovaná skôr na rôzne grafy a na chybové hlásenia.

 
K dispozícii je veľké množstvo prevádzkových, štatistických a servisných údajov, záleží iba na ich interpretácii aplikáciou

Aké množstvo dát dokážete vyčítať, to závisí od typu vozidla a použitej aplikácie. Na niektorých vozidlách sú dostupné iba vybrané údaje. Presvedčili sme sa o tom aj pri testovaní na ­hybridnej Toyote Prius, kde sú v týchto aplikáciách nedostupné údaje o elektrickej časti pohonu. Pre hybridné vozidlá Toyota a Lexus je však výborná aplikácia Hybrid Assistant, veľmi prehľadne zobrazujúca údaje o hybridnom systéme aj batérii, ku ktorým sa za bežných podmienok nedostanete. Na testovanie chybových hlásení sme si však museli vypožičať vozidlo nemenovaného koncernu, kde o poruchy rôznych snímačov nie je núdza, a podarilo sa nám identifikovať poruchu snímača teploty. Majiteľ bol rád, že vedel, čo má vymeniť, a my sme otestovali schopnosti zariadenia. Adaptér ELM 327 je skutočne veľmi užitočné zariadenie, ktoré umožňuje za jazdy sledovať množstvo parametrov vozidla aj pohonnej jednotky. V prípade problémov vám pomôže odhaliť poruchu bez toho, aby ste museli navštíviť servis. Pravdepodobne úplne nenahradí špecializované diagnostické prístroje v servisoch, ale môže byť dobrým pomocníkom pri odhaľovaní porúch a posúdení, či je nevyhnutné auto zveriť servisu, alebo opravu zvládnete sami.   

• Cena: 17,90  EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
OBD II

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať