O tom, či vyhrá AMD, Intel alebo Qualcomm, rozhodne nakoniec aj tak cena

0

Návrat AMD do výkonnostnej špičky serverových aj spotrebiteľských procesorov je veľkolepý. Zatiaľ čo v súčasnosti plní stránky internetových fór, odborných magazínov a ďalších médií predovšetkým CPU Ryzen dlho očakávanej architektúry Zen, AMD má ešte vyššie ambície.
Ryzeny mieria na lukratívny hráčsky sektor, ktorý neprestáva rásť aj napriek celkovému pokračujúcemu zosuvu predajov počítačov. Ešte zaujímavejšia je však pre firmu podniková sféra, na ktorú sa chystá zaútočiť procesormi Epyc. Tie majú byť priamym ohrozením serverovej dominancie Intelu.

Ten si hrozbu uvedomuje, okrem AMD mu šliape na päty aj Qualcomm a jeho Snapdragon. Qualcomm síce zatiaľ mieri skôr na spotrebiteľský low-end, to sa však môže kedykoľvek zmeniť, ak sa vyrábané čipy osvedčia.

Všetky tri firmy - AMD, Intel i Qualcomm - sídlia v Kalifornii. Ide však o viac než susedské vojny.

O tom, že je AMD odhodlané zosadiť mikroprocesorového giganta z trónu, niet pochýb. Veď konkurenčný boj spúšťa už len názvami jednotlivých Ryzenov: osemjadrový Ryzen 7 1800X nemá sedmičku v názve len tak; súperiť chce s Core i7, vlajkovou loďou Intelu. Rovnakého pravidla sa drží aj Ryzen 5 a Ryzen 3. Nejde o náhodu.

Hoci podľa väčšiny benchmarkov sú procesory Core Intelu stále ešte o niečo lepšie, nedržia svoju prevahu vo všetkých parametroch. AMD poráža svojich súperov predovšetkým cenou, ktorá je pri porovnateľných procesoroch badateľne nižšia, ako aj počtom jadier; Intel má síce jednotlivé jadrá výkonnejšie, a to pomerne výrazne, AMD ich však má viac, a ak bežia súčasne, procesory Core porážajú; dominantný je predovšetkým v skvele zvládnutom multithreadingu.

Papierovo pôsobia Ryzeny dobre, prvé používateľské reakcie na už vydaný Ryzen 3 sú takisto dobré; otázkou však je, nakoľko Ryzeny trafia do svojej cieľovej skupiny. Pravda totiž je taká, že veľká časť aplikácií - a pri hrách je toto percento ešte markantnejšie - nevie využiť všetky procesorové jadrá. Staršie hry zvyčajne nezvládnu viac než jedno a aj nové hry sa často zarazia na dvoch či štyroch jadrách, ktoré navyše nevyužívajú naplno. To môže pre multijadrovú politiku AMD znamenať komplikácie, ak sa výrobcovia hier včas neprispôsobia inováciám.
AMD hrá aj na používateľskú prívetivosť. Kým Intel si právo na pretaktovanie procesora necháva draho zaplatiť svojou sériou K procesorov, Ryzeny nechávajú používateľom voľnú ruku.

Do kariet AMD hrá aj ďalší mocný nástroj preferencií používateľov - internetové recenzie. Väčšina stránok v anglickom jazyku zameraných na recenzie a benchmarky procesorov je zo snáh AMD nadšená, už len preto, že sa rozhýbava trh a používatelia majú po mnohých rokoch konečne na výber.

Výhodu má skúsená americká firma aj vďaka svojim grafickým kartám. Výhody „na mieru“ vytvorenej kompatibility GPU s CPU môžu byť značné a „radeonky“ sa tešia slušnej popularite, ktorej zdatne konkuruje len nVidia. Pri vyladení ovládačov a ovládacieho panela oboch produktových radov by AMD mohlo získať ďalších priaznivcov - a hoci vďaka tomu zvýšiť faktický výkon v hrách a aplikáciách, čo by teoretickému vyššiemu výkonu procesorov Intelu uštedrilo ďalšiu tvrdú ranu.

Áno, Threadripper vyzerá skvele, ale AMD sa aj tu drží vo vyjazdených koľajach. Core i9 má výrazne vyšší výkon jednotlivých jadier, Threadripper zase oveľa lepšie beží pri súčasnom behu všetkých jadier; na hry bude lepší Core i9, Threadripper je však podstatne lacnejší.
Threadripperov bude niekoľko odlišných verzií, rovnako ako je to pri Core i9, princíp je však pri porovnávaní jednotlivých výkonnostných tried identický. Intel sa pri týchto novších čipoch viditeľne snaží o zmenu, dajú sa totiž taktovať aj bez prídavného písmenká K.

Zaujímavé sú aj počty jadier: kým doteraz zverejnené Threadrippery ponúkajú najviac 16 jadier, najsilnejší i9 sa chváli 18 jadrami. Je možné, že zvýšením počtu jadier reaguje Intel na jednu z laicky najviditeľnejších konkurenčných výhod AMD. Pri praktickom využití na tom totiž - opäť zdôrazňujem - príliš nezáleží. Je veľmi málo aplikácií, ktoré zvládnu využiť 8 jadier, nieto 18; väčšina hier má problém aj so štyrmi. Multithreading je výkonnostne zaujímavejší, tu si však obe firmy môžu podať ruky; dva thready na jedno jadro sú v tejto najvyššej triede štandardom u oboch; zdá sa však, že ho AMD opäť zvláda o niečo lepšie.

Zdroj: Computerworld

AMD Intel Qualcomm

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať