SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Meena: Nový virtuálny asistent od Google dokáže diskutovať na akúkoľvek tému

0

Väčšina tvorcov virtuálnych asistentov od firiem ako Google či Amazon, sa v posledných rokoch zameriava na rozvoj ich konverzačných schopností, ktoré by presiahli rámec príkazov. V podstate chcú, aby dokázali diskutovať ako skutočný človek. Google teraz zverejnil dokument  s podrobnosťami o chatbotovi Meena, ktorý „môže viesť konverzáciu na akúkoľvek tému“. Meena nie je na rozdiel od Google Asistenta postavená na obmedzenom súbore údajov, ktoré sa vyberajú ručne na vykonávanie špecifických úloh.

Namiesto toho je navrhnutá tak, aby s vami kontextovo a neustále komunikovala bez ohľadu na tému. Je to možné vďaka rozsiahlej zbierke dát Googlu. Spoločnosť tvrdí, že Meena bola trénovaná „na 40 miliardách slov vyťažených a filtrovaných z verejných konverzácií na sociálnych sieťach“. A čo je ešte dôležitejšie, Google sa pri Meene vyrovnal s nedostatkami, ktorými bežne trpia hlasoví asistenti. Modely strojového učenia, ktoré používajú Siri a Google Asistent, nedokážu zvládnuť dialógy týkajúce sa viacerých tém.

Ak majú pochybnosti, jednoducho vám oznámia, že nerozumejú otázke, a pokúsia sa nájsť výsledok na webe. Aby sa zaistilo, že Meena nestroskotá na takýchto prekážkach, Google pridáva do svojich algoritmov druhý parameter, ktorý okrem toho, že je dosť inteligentný na to, aby neodpovedal táraninami, môže takisto prísť so špecifickou odpoveďou. Napríklad ak A povie: „Milujem tenis,“ B môže odpovedať: „To je pekné.“ Takáto odpoveď je nešpecifická, mohla by sa použiť v desiatkach rôznych kontextov.

No ak B odpovie: „Aj ja. Nemôžem sa nasýtiť Rogera Federera,“ takáto odpoveď je označená ako špecifická, pretože úzko súvisí s tým, o čom sa diskutuje. Na základe týchto metrík priemerné ľudské skóre je 86 %. Google hovorí, že sa mu s Meenou podarilo dosiahnuť ohromujúcich 79 %. Na porovnanie, AI agent spoločnosti Pandora Bot, ktorý vyhral Loebnerovu cenu, každoročnú súťaž, ktorá odmeňuje programy najviac podobné ľuďom, získal v testoch spoločnosti Google 56 %.
 
Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google internet web online Digital dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať