Image
13.8.2019 0 Comments

Nový typ umelej inteligencie napodobňujúcej mozog prekonáva aj najlepšie algoritmy

Hoci algoritmy hlbokého učenia v niektorých úlohách z rôznych oblastí prekonávajú schopnosti ľudí, štruktúra hlbokých neurónových sietí nie je veľmi podobná mozgu, z čoho vyplývajú isté obmedzenia. Skupina výskumníkov z Bar-Illanovej univerzity v Izraeli uskutočnila pokročilé experimenty a rozsiahle simulácie nového typu ultrarýchlych algoritmov umelej inteligencie, ktoré používajú pri práci s dátami tak ako biologický mozog „pomalý“ prístup.

V článku uverejnenom v časopise Scientific Reports sa vedci snažia prebudovať most medzi neurovedou a pokročilými algoritmami umelej inteligencie. Počet neurónov v mozgu je nižší ako počet bitov, s ktorými pracujú moderné počítače, a výpočtová rýchlosť mozgu je dokonca pomalšia ako v prípade prvého počítača, vynájdeného pred 70 rokmi. Navyše pravidlá učenia sa mozgu sú veľmi zložité a vzdialené od princípov učenia v súčasných algoritmoch umelej inteligencie.

Biologický mozog pracuje s asynchrónnymi vstupmi a frekvencia nie je synchronizovaná pre všetky neuróny. Napríklad pri jazde autom človek jedným pohľadom vidí rámec s viacerými objektmi, ako sú stromy, autá, prechod pre chodcov, dopravné značky, a ľahko dokáže zistiť ich časové usporiadanie a relatívne polohy. Naproti tomu tradičné algoritmy umelej inteligencie sú založené na synchrónnych vstupoch, preto sa relatívne načasovanie rôznych vstupov tvoriacich rovnaký rámec zvyčajne ignoruje.

Vedci v novom systéme napodobnili komplikovanejší spôsob asynchrónneho učenia. Novo vyvinutá neurónová sieť vysokou rýchlosťou učenia prekonáva aj najlepšie súčasné algoritmy. Pritom sieť sa učí sama prostredníctvom vlastnej adaptácie podľa asynchrónnych vstupov, nedostáva zadania, čo sa má učiť (learning-without-learning).

Nový objav by mohol viesť k vývoju nových pokročilých umelých inteligencií, ktoré budú veľmi rýchle a efektívne. „Poznanie základných princípov fungovania nášho mozgu musí byť stredobodom budúcej umelej inteligencie,“ hovoria vedci.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum a vývoj

Vedci sa snažia oklamať umelú inteligenciu kuzelníckými trikmi (video)

23.08.2019 00:01

Čo môže bežné javiskové kúzlo odhaliť o kognitívnych predsudkoch? Viac, ako by ste si mysleli. Vedci z neurovedeckého inštitútu v Barcelone sa snažili aplikovať UI a strojové učenie na kvantifikáciu z ...

Výskum a vývoj

Roboty inšpirované švábmi: Nezničíte ho, ani keď naňho dupnete (video)

02.08.2019 01:15

Vedci z Berkley sa inšpirovali odolnosťou švábov a na základe ich schopností, vymodelovali nové typ robota. Mini roboty majú aj veľkosť švábov a sú takmer rovnako odolné. Ak sa ho pokúsite zničiť udup ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá