Image
18.3.2019 0 Comments

Nový typ pristávacieho zariadenia umožní dronom zosadnúť aj na strom

Drony sú síce užitočné v mnohých smeroch, ale ich užitočnosť je obmedzená časom, ktorý môžu stráviť vo vzduchu, ako aj miestom, kde môžu pristáť. Vo všeobecnosti potrebujú na pristátie rovné miesto. Medzinárodný výskumný tím sa inšpiroval od vtákov a netopierov, ktoré majú špeciálne prispôsobené nohy alebo pazúry, aby mohli pristáť na rôznych povrchoch. 

„Vtáky si položia nohy na nejakú oporu, zatiaľ čo stále mávajú krídlami, a netopiere sú známe tým, že visia hore nohami, pričom sa pridŕžajú nejakého vhodného povrchu,“ hovorí Kaiyu Hang, postdoktorand na Yale, člen tímu. „Vo všetkých týchto prípadoch je nejaká vhodne tvarovaná časť nohy zvieraťa v interakcii so štruktúrou v prostredí a uľahčuje vzlietnutie, aby bolo treba generovať menší vztlak alebo aby nebolo treba úplne prerušiť let.“

A vedci chcú použiť rovnaký koncept pre bezpilotné lietadlá. Navrhli 3D tlačené „vtáčie nohy“ pre drony. No namiesto toho, aby sa pokúsili vybudovať jeden komplexný mechanizmus, ako je pár kĺbových nôh, vybavili drony súborom špeciálne tvarovaných 3D tlačených statických modulov a jedným veľkým chápadlom.

V podstate je to modulárny a ovládateľný pristávací podvozok pripevnený na rotujúce časti, pozostávajúci z aktivovateľného modulu chápadla a súpravy kontaktných modulov, ktoré sú namontované na prstoch chápadla. Táto modularizácia podstatne zvýšila rozsah možných štruktúr, ktoré môžu byť využité na pristátie.

Napríklad ak si dron potrebuje sadnúť na stožiar, uchytí sa zhora. Ak ide o horizontálnu tyč, môže ju uchopiť a zavesiť sa na ňu, keď je to potrebné. Ak ide o rímsu, môže použiť malý výrez na to, aby sa upevnil na jej rohu a nechal vypnúť niektoré alebo všetky motory. Tieto moduly možno jednoducho vymeniť alebo upraviť v závislosti od poslania.

Hang a jeho kolegovia počas testov úspešne usadili drony na rôznych povrchoch. Drony boli schopné čiastočne alebo úplne sa vypnúť bez pádu. Keď sa zapli, mohli ľahšie vzlietnuť. Hang hovorí, že to umožňuje nižšiu spotrebu energie a uľahčí prepravu ťažších nákladov.

Dron sleduje svoje okolie pomocou lidaru alebo iného senzora na zisťovanie hĺbky. To mu umožňuje charakterizovať povrchy v blízkosti a priradiť ich k príkladom, o ktorých vie, že na ne môže zosadnúť. V ďalšom kroku chcú vedci dosiahnuť väčšiu stabilitu pri malých kontaktných plochách, ako sú napr. tenké vetvy stromov, a umožniť zosadnutie na rozmanitejšie povrchy „odpočívadiel“.

Dokument opisujúci tento systém bol publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: techcrunch.compopularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Video: Funkcie umelej inteligencie v aplikáciách Office 365

13.12.2019 00:09

Čoraz viac aplikácií sa snaží využívať možnosti umelej inteligencie, aby používateľom uľahčili prácu a na inteligentnej báze zautomatizovali niektoré funkcie. Umelá inteligencia sa začala využívať aj ...

Inovácie

Apple by mal v roku 2020 uviesť až 6 nových modelov iPhone

12.12.2019 00:20

O budúcoročných iPhonoch sa objavilo už dosť veľa informácií. No teraz analytik Jun Zhang prišiel s prekvapivým tvrdením, že Apple plánuje v roku 2020 uviesť na trh najmenej šesť modelov iPhonu 12 vrá ...

Inovácie

Google vylepšil rozšírenú realitu na vyšší level. Čoskoro príde do smartfónov

11.12.2019 00:15

Google sa od oficiálneho uvedenia začiatkom minulého roka snaží zlepšovať svoju platformu rozšírenej reality ARCore. Teraz je pripravený predstaviť niektoré z inovácií novej generácie v oblasti detekc ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá