Image
18.3.2019 0 Comments

Nový typ pristávacieho zariadenia umožní dronom zosadnúť aj na strom

Drony sú síce užitočné v mnohých smeroch, ale ich užitočnosť je obmedzená časom, ktorý môžu stráviť vo vzduchu, ako aj miestom, kde môžu pristáť. Vo všeobecnosti potrebujú na pristátie rovné miesto. Medzinárodný výskumný tím sa inšpiroval od vtákov a netopierov, ktoré majú špeciálne prispôsobené nohy alebo pazúry, aby mohli pristáť na rôznych povrchoch. 

„Vtáky si položia nohy na nejakú oporu, zatiaľ čo stále mávajú krídlami, a netopiere sú známe tým, že visia hore nohami, pričom sa pridŕžajú nejakého vhodného povrchu,“ hovorí Kaiyu Hang, postdoktorand na Yale, člen tímu. „Vo všetkých týchto prípadoch je nejaká vhodne tvarovaná časť nohy zvieraťa v interakcii so štruktúrou v prostredí a uľahčuje vzlietnutie, aby bolo treba generovať menší vztlak alebo aby nebolo treba úplne prerušiť let.“

A vedci chcú použiť rovnaký koncept pre bezpilotné lietadlá. Navrhli 3D tlačené „vtáčie nohy“ pre drony. No namiesto toho, aby sa pokúsili vybudovať jeden komplexný mechanizmus, ako je pár kĺbových nôh, vybavili drony súborom špeciálne tvarovaných 3D tlačených statických modulov a jedným veľkým chápadlom.

V podstate je to modulárny a ovládateľný pristávací podvozok pripevnený na rotujúce časti, pozostávajúci z aktivovateľného modulu chápadla a súpravy kontaktných modulov, ktoré sú namontované na prstoch chápadla. Táto modularizácia podstatne zvýšila rozsah možných štruktúr, ktoré môžu byť využité na pristátie.

Napríklad ak si dron potrebuje sadnúť na stožiar, uchytí sa zhora. Ak ide o horizontálnu tyč, môže ju uchopiť a zavesiť sa na ňu, keď je to potrebné. Ak ide o rímsu, môže použiť malý výrez na to, aby sa upevnil na jej rohu a nechal vypnúť niektoré alebo všetky motory. Tieto moduly možno jednoducho vymeniť alebo upraviť v závislosti od poslania.

Hang a jeho kolegovia počas testov úspešne usadili drony na rôznych povrchoch. Drony boli schopné čiastočne alebo úplne sa vypnúť bez pádu. Keď sa zapli, mohli ľahšie vzlietnuť. Hang hovorí, že to umožňuje nižšiu spotrebu energie a uľahčí prepravu ťažších nákladov.

Dron sleduje svoje okolie pomocou lidaru alebo iného senzora na zisťovanie hĺbky. To mu umožňuje charakterizovať povrchy v blízkosti a priradiť ich k príkladom, o ktorých vie, že na ne môže zosadnúť. V ďalšom kroku chcú vedci dosiahnuť väčšiu stabilitu pri malých kontaktných plochách, ako sú napr. tenké vetvy stromov, a umožniť zosadnutie na rozmanitejšie povrchy „odpočívadiel“.

Dokument opisujúci tento systém bol publikovaný v časopise Science Robotics.

Zdroj: techcrunch.compopularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Poznáme podrobnosti o PlayStation 5. Bude mať SSD, ray tracing a spätnú kompatibilitu

23.04.2019 00:20

PlayStation 4 je tu už viac ako 5 rokov, čoskoro však bude musieť ustúpiť a vytvoriť priestor pre novú generáciu hernej konzoly od Sony. V týchto dňoch boli oficiálne odhalené niektoré informácie o PS ...

Inovácie

Sharp predviedol svoj skladateľný displej OLED určený pre smartfóny

18.04.2019 00:20

Sharp na nedávnej špeciálnej akcii v Tokiu demonštroval svoj prvý skladací displej OLED ako súčasť prototypu smartfónu. Má uhlopriečku 6,18 palca, rozlíšenie 2992 × 1440 a pomer strán 19:9, pričom môž ...

Inovácie

Bezplatná aplikácia DaVinci Resolve umožňí rýchlejšie a jednoduhšie strihať video

15.04.2019 00:05

DaVinci Resolve sa osvedčil ako vynikajúca lacná alebo dokonca bezplatná alternatíva k Premiere Pro CC od Adobe. Teraz Blackmagic Design predstavil DaVinci Resolve 16 s úplne novou „strihovou“ stránko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Informačná a kybernetická bezpečnosť prakticky

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button