SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Nový typ pamäťového čipu je 1000-krát rýchlejší ako tie súčasné. Umožní fungovať aj analógovo a efektívne simulovať neuróny

Technológie
0

Odborníci v oblasti spintroniky a nanoelektroniky, z Fyzikálneho ústavu Českej akadémie vied pod vedením Tomáša Jungwirtha, objavili metódu umožňujúcu oveľa rýchlejšie ukladanie údajov do pamäťového čipu na základe antiferomagnetizmu.

Český tím dokázal, že antiferomagnety, vykazujúce zvláštne správanie, keď nimi prechádza elektrický prúd, umožňujú zápis dát až 1 000-krát rýchlejší než v bežných pamäťových médiách, založených na magnetizme. Tím uplatnil tento princíp na čipe, ktorý môže byť pripojený k počítaču a pracovať s bežnou elektronikou. „Zatiaľ ide o prototyp, ale je to dôkaz toho, že použitie tohto princípu nie je sci-fi,“ povedal Jungwirth.

Nový objav sa môže široko využiť v oblasti umelej inteligencie a neurónových sietí. „Nový spôsob zadávania údajov môže v budúcnosti urýchliť prácu počítačov, pretože na vstup stačia extrémne krátke pikosekundové elektrické výboje, čo je 1 000-krát kratší čas ako pri feromagnetických prvkoch používaných v súčasnosti,“ uviedli vedci.

Antiferomagnetická pamäť má aj ďalšie výhody, napríklad ju nemôže zničiť ani veľmi silné magnetické pole. Okrem toho na rozdiel od feromagnetov nevyžaduje zadávanie údajov v binárnom číselnom systéme, ktorý používa iba dva symboly, zvyčajne 0 a 1.

Práve analógové využitie ponúka veľké možnosti do budúcnosti. Takáto pamäť by totiž umožnila efektívne simulovať neuróny, ktoré v ľudskom mozgu takisto fungujú na analógovom princípe.

Zdroj: praguemonitor.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
pamat cip umelá inteligencia AI elektrina dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať