Image
7.2.2018 0 Comments

Nový typ ohybnej Li-Ion batérie dosahuje rekordnú kapacitu aj stabilitu

Rýchly vývoj ohybnej a prenosnej elektroniky prináša množstvo nových možností využitia, siahajúcich od inteligentných hodiniek a flexibilných displejov pre smartfóny, tablety a televízory až po inteligentné textílie, inteligentné sklo, snímače a pod. Zároveň s tým však rastie aj dopyt po vysokovýkonných flexibilných batériách. No dosiahnuť súčasne ohybnosť aj vysokú hustotu energie v lítiovo-iónových batériách nie je jednoduché.

Tím výskumníkov z Kolumbijskej univerzity pod vedením Yuana Yanga vytvoril prototyp Li-Ion batérie tvarovanej ako ľudská chrbtica, ktorá ponúka pozoruhodnú flexibilitu, vysokú hustotu energie a stabilné napätie bez ohľadu na to, ako sa ohýba alebo skrúca.

Prototyp má silný, tuhý segment, ktorý uchováva energiu navíjaním elektród („stavcov“) okolo tenkej, pružnej časti („kostná dreň“). Prototyp sa podľa vedcov môže pochváliť hustotou energie na úrovni 85 % hustoty bežne dostupných batérií, ktoré nie sú ohybné.

Energetická hustota nášho prototypu je zatiaľ jedna z najvyšších,“ povedal Yang. „Vyvinuli sme jednoduchý a škálovateľný spôsob výroby pružnej lítiovo-iónovej batérie, ktorá má vynikajúce elektrochemické a mechanické vlastnosti. Náš dizajn je veľmi sľubný kandidát na prvú generáciu komerčnej flexibilnej lítiovo-iónovej batérie.“ Vedci teraz pracujú na optimalizácii dizajnu a zlepšovaní výkonu.

Výroba batérie sa uskutočňuje tak, že sa jednotlivé vrstvy elektród narežú na prúžky, ktoré sa potom obmotajú okolo hlavnej spojenej časti, čím vznikne „chrbtica“ batérie.

Po niekoľkých cykloch nabitia a vybitia tým rozobral batériu, aby preskúmal morfologické zmeny elektródových materiálov. Zistili, že kladná elektróda bola neporušená, bez zjavných prasklín alebo odlupovania hliníkovej fólie, čo potvrdzuje mechanickú stabilitu ich konštrukcie. V ďalšom teste vedci nepretržite ohýbali alebo skrúcali batériu počas vybíjania a zistili, že ani ohýbanie, ani skrúcanie nemá rušivý vplyv na krivku napätia.

Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Materials.

Zdroj: engineering.columbia.edu

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Smarthome: Vyskúšali sme Inteligentné osvetlenie z IKEA

20.08.2018 00:00

Téme osvetlenia inteligentnej domácnosti sa venujeme vo voľnej sérii článkov a videí.  Inteligentné osvetlenie je predovšetkým o komforte a úsporách energie a týka sa každého z nás. Niekto je do komfo ...

Technológie

10 rokov iPhone na Slovensku: Ako sa u nás Apple etabloval s hi-end modelmi do TOP5 výrobcov smartfónov

19.08.2018 00:10

Nasledujúcu stredu, 22. augusta 2018, uplynie 10 rokov od štartu predaja iPhone na Slovensku. Ako prvý prišiel na Slovensko model iPhone 3G – a jeho štart prebiehal symbolicky na polnočnom predaji na ...

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button