Image
7.2.2018 0 Comments

Nový typ ohybnej Li-Ion batérie dosahuje rekordnú kapacitu aj stabilitu

Rýchly vývoj ohybnej a prenosnej elektroniky prináša množstvo nových možností využitia, siahajúcich od inteligentných hodiniek a flexibilných displejov pre smartfóny, tablety a televízory až po inteligentné textílie, inteligentné sklo, snímače a pod. Zároveň s tým však rastie aj dopyt po vysokovýkonných flexibilných batériách. No dosiahnuť súčasne ohybnosť aj vysokú hustotu energie v lítiovo-iónových batériách nie je jednoduché.

Tím výskumníkov z Kolumbijskej univerzity pod vedením Yuana Yanga vytvoril prototyp Li-Ion batérie tvarovanej ako ľudská chrbtica, ktorá ponúka pozoruhodnú flexibilitu, vysokú hustotu energie a stabilné napätie bez ohľadu na to, ako sa ohýba alebo skrúca.

Prototyp má silný, tuhý segment, ktorý uchováva energiu navíjaním elektród („stavcov“) okolo tenkej, pružnej časti („kostná dreň“). Prototyp sa podľa vedcov môže pochváliť hustotou energie na úrovni 85 % hustoty bežne dostupných batérií, ktoré nie sú ohybné.

Energetická hustota nášho prototypu je zatiaľ jedna z najvyšších,“ povedal Yang. „Vyvinuli sme jednoduchý a škálovateľný spôsob výroby pružnej lítiovo-iónovej batérie, ktorá má vynikajúce elektrochemické a mechanické vlastnosti. Náš dizajn je veľmi sľubný kandidát na prvú generáciu komerčnej flexibilnej lítiovo-iónovej batérie.“ Vedci teraz pracujú na optimalizácii dizajnu a zlepšovaní výkonu.

Výroba batérie sa uskutočňuje tak, že sa jednotlivé vrstvy elektród narežú na prúžky, ktoré sa potom obmotajú okolo hlavnej spojenej časti, čím vznikne „chrbtica“ batérie.

Po niekoľkých cykloch nabitia a vybitia tým rozobral batériu, aby preskúmal morfologické zmeny elektródových materiálov. Zistili, že kladná elektróda bola neporušená, bez zjavných prasklín alebo odlupovania hliníkovej fólie, čo potvrdzuje mechanickú stabilitu ich konštrukcie. V ďalšom teste vedci nepretržite ohýbali alebo skrúcali batériu počas vybíjania a zistili, že ani ohýbanie, ani skrúcanie nemá rušivý vplyv na krivku napätia.

Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Materials.

Zdroj: engineering.columbia.edu

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button