Image
7.2.2018 0 Comments

Nový typ ohybnej Li-Ion batérie dosahuje rekordnú kapacitu aj stabilitu

Rýchly vývoj ohybnej a prenosnej elektroniky prináša množstvo nových možností využitia, siahajúcich od inteligentných hodiniek a flexibilných displejov pre smartfóny, tablety a televízory až po inteligentné textílie, inteligentné sklo, snímače a pod. Zároveň s tým však rastie aj dopyt po vysokovýkonných flexibilných batériách. No dosiahnuť súčasne ohybnosť aj vysokú hustotu energie v lítiovo-iónových batériách nie je jednoduché.

Tím výskumníkov z Kolumbijskej univerzity pod vedením Yuana Yanga vytvoril prototyp Li-Ion batérie tvarovanej ako ľudská chrbtica, ktorá ponúka pozoruhodnú flexibilitu, vysokú hustotu energie a stabilné napätie bez ohľadu na to, ako sa ohýba alebo skrúca.

Prototyp má silný, tuhý segment, ktorý uchováva energiu navíjaním elektród („stavcov“) okolo tenkej, pružnej časti („kostná dreň“). Prototyp sa podľa vedcov môže pochváliť hustotou energie na úrovni 85 % hustoty bežne dostupných batérií, ktoré nie sú ohybné.

Energetická hustota nášho prototypu je zatiaľ jedna z najvyšších,“ povedal Yang. „Vyvinuli sme jednoduchý a škálovateľný spôsob výroby pružnej lítiovo-iónovej batérie, ktorá má vynikajúce elektrochemické a mechanické vlastnosti. Náš dizajn je veľmi sľubný kandidát na prvú generáciu komerčnej flexibilnej lítiovo-iónovej batérie.“ Vedci teraz pracujú na optimalizácii dizajnu a zlepšovaní výkonu.

Výroba batérie sa uskutočňuje tak, že sa jednotlivé vrstvy elektród narežú na prúžky, ktoré sa potom obmotajú okolo hlavnej spojenej časti, čím vznikne „chrbtica“ batérie.

Po niekoľkých cykloch nabitia a vybitia tým rozobral batériu, aby preskúmal morfologické zmeny elektródových materiálov. Zistili, že kladná elektróda bola neporušená, bez zjavných prasklín alebo odlupovania hliníkovej fólie, čo potvrdzuje mechanickú stabilitu ich konštrukcie. V ďalšom teste vedci nepretržite ohýbali alebo skrúcali batériu počas vybíjania a zistili, že ani ohýbanie, ani skrúcanie nemá rušivý vplyv na krivku napätia.

Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Materials.

Zdroj: engineering.columbia.edu

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá