Image
7.3.2018 0 Comments

Nový typ Li-Ion batérie funguje aj pri teplote -70 °C. Použitie nájde vo vesmíre, alebo v Rusku či Kanade

Čínski výskumníci vyvinuli batériu s elektródami z organických zlúčenín, ktorá môže fungovať pri teplote -70 °C, teda v oveľa chladnejšom prostredí, ako je teplota, pri ktorej lítiovo-iónové batérie prichádzajú o schopnosť dodávať a uchovávať energiu. Ich objav by mohol pomôcť vytvoriť technológiu vhodnú na použitie vo vesmíre a v najchladnejších oblastiach na Zemi. Výskum bol zverejnený 28. februára v časopise Joule.

Hoci Li-Ion batérie môžu pracovať v relatívne chladnom prostredí, majú svoje limity. Väčšina z nich dosahuje iba 50 % svojej optimálnej úrovne, keď teplota klesne na -20 °C, a pri -40 °C majú iba asi 12 % kapacity dosahovanej pri izbovej teplote. To obmedzuje ich použitie v najchladnejších oblastiach Kanady a Ruska, kde môžu byť teploty nižšie ako -50 °C.

Tím výskumníkov z Fudan University v Šanghaji v Číne objavil dizajn batérie, ktorý môže fungovať aj tam, kde bežné batérie zlyhajú. Elektrolyty na báze esteru, ktoré sa často používajú v Li-Ion batériách, sa v chlade stávajú pomalými vodičmi a elektrochemické reakcie na rozhraní elektrolytu a elektród sa spomaľujú.

Vedci preto experimentovali s použitím elektrolytu na báze esteru (etylacetát), ktorý má nízky bod mrazu, čo mu umožňuje dodávať energiu aj pri extrémne nízkych teplotách.

Na elektródy použili dve organické zlúčeniny – katódu z polytrifenylamínu (PTPAn) a anódu z polyimidu (PNTCDA) 1,4,5,8-naftaléntetrakarboxylového dianhydridu (NTCDA). Na rozdiel od elektród používaných v lítiovo-iónových batériách tieto organické zlúčeniny sa nespoliehajú na interkaláciu – proces kontinuálnej integrácie iónov do molekulárnej matrice, ktorý sa spomaľuje pri poklese teploty.

„Využitím elektrolytu založeného na etylacetáte a organických polyméroch môže nabíjateľná batéria fungovať pri veľmi nízkej teplote -70 °C,“ hovorí Dr. Yong-yao Xia z Fudan University.

Iní výskumníci sa pokúsili vyriešiť problém nízkych teplôt vyvíjaním prísad na externé ohrievanie batérií alebo použitím skvapalneného plynu ako elektrolytu, ale tieto riešenia vyžadujú dodatočné materiály, ktoré pridávajú batérii na hmotnosti. Xia si myslí, že ich dizajn batéria má aj veľa ďalších predností - organické materiály majú bohatý výskyt, sú lacné a šetrné k životnému prostrediu.

Zdroj: sciencedaily.comsciencedirect.com. 

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Logiscool učí deti všetkých vekových kategórií programovať hravou formou

21.03.2018 00:00

Projekt, alebo presnejšie iniciatíva Logiscool učí programovať viac ako 12 000 žiakov na 50 školách v 9 krajinách. Vyučuje sa jednak v kurzoch a taktiež počas letných táborov.  Informácia o projekte n ...

Technológie

National Geographic vyvinul pre svoju novú šou kozmickú projekčnú prilbu

20.03.2018 00:25

Keď National Geographic pripravoval imerzívne virtuálne zážitky pre svoju novú šou One Strange Rock, nechcel použiť riešenie inej spoločnosti na virtuálnu realitu. Preto v spolupráci so spoločnosťou M ...

Technológie

Telekom prezradil plány v oblasti dátovej konektivity. Pripojenie cez optiku s rýchlosťou 1 Gbps už čoskoro

20.03.2018 00:20

Zástupcovia Telekomu na neformálnej besede s novinármi zosumarizovali aktuálny stav a predstavili svoje plány a zámery ohľadne internetového pripojenie pre domácnosti aj mobilnej dátovej konektivity. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá