Nový systém umelej inteligencie využívajúci neurónové siete je postavený na optickom procesore

Technológie
0

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity ukázali, že možno vytvoriť umelé neurónové siete založené na optickom čipe. Ide o významný prielom dokazujúci, že optický okruh môže rovnako ako polovodičová elektronika vykonávať výpočtovo náročné funkcie umelej inteligencie. Tento objav by mohol viesť k rýchlejšiemu a energeticky účinnejšiemu vykonávaniu zložitých úloh, ako je rozpoznávanie reči alebo obrazu.

Umelá neurónová sieť spracováva dáta podobným spôsobom, ako mozog spracúva informácie. Používanie týchto sietí na vykonávanie zložitých úloh, ako je napríklad rozpoznávanie hlasu, vyžaduje výcvik algoritmov na kategorizáciu vstupov, ako sú rôzne slová.

„Použitie optického čipu na efektívnejšiu prácu neurónových sietí, ako umožňujú digitálne počítače, by poskytlo možnosť vyriešiť zložitejšie problémy,“ povedal vedúci výskumného tímu Shanhui Fan zo Stanfordovej univerzity. „Zvýšila by sa tým schopnosť neurónových sietí plniť úlohy, ktoré sú potrebné napríklad na samostatnú jazdu autonómnych vozidiel či vytvorenie odpovede na hlasovo položenú otázku.“

Hoci nedávno boli demonštrované optické neurónové siete, ich výcvik sa uskutočnil pomocou modelu na tradičnom digitálnom počítači a konečné nastavenia boli potom importované do optického obvodu. Výskumníci zo Stanfordu však informovali o spôsobe výcviku týchto sietí priamo v zariadení implementáciou optickej obdoby algoritmu „backpropagation“, ktorý je štandardným spôsobom učenia bežných neurónových sietí.

Výskumníci navrhli optický čip, ktorý replikuje spôsob, ako sa trénujú neurónové siete pomocou bežných počítačov. Optický čip podobne ako ten klasický má vstup a výstup a výpočtové jednotky na logické operácie. Pomocou rôznych vlnových dĺžok svetla možno cez splittery meniť logické funkcie, a tak ide o programovateľný čip.

Systém funguje tak, že vedci vysielajú cez vstupy laserový lúč s určitým nastavením parametrov, čím upravujú logickú štruktúru, na ktorej beží neurónová sieť. Týmto spôsobom možno učiť umelú inteligenciu, ktorá sa po kontrole výstupných dát pozmení, aby dosiahla lepší výsledok. Celý proces sa môže opakovať dovtedy, kým neurónová sieť nedospeje k požadovanému výsledku.

Výskum bol publikovaný v časopise Optica.

Zdroj: systemx.stanford.eduelectronics360.globalspec.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI siet veda vyskum pocitac PC laser tech

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať