Image
17.7.2014 0 Comments

Nový svetový rekord Bell Labs: 10 Gb/s po medenom telefónnom kábli

ITN_rekord.jpg Pracovníkom Bell Labs sa podarilo dosiahnuť svetový rekord v rýchlosti pripojenia cez medené káble na úrovni 10 Gb/s.

Špecifikácia sa volá XG.Fast a nová technológia by mohla predĺžiť životnosť existujúcich telefónnych liniek vybudovaných na medených kábloch, ktoré ponúkajú telekomunikačné spoločnosti ako alternatívu nákladných sietí z optických vlákien. A čo je ešte dôležitejšie, umožní upgrade 10 Mb/s pripojenia ADSL alebo 50 Mb/s pripojenia VDSL.

XG.fast je rozšírením G.fast, nástupcu technológie VDSL2. Pritom VDSL2 ponúka rýchlosť 150 Mb/s, G.fast až okolo 1,25 Gb/s a XG.fast od 2 Gb/s do 10 Gb/s.

ITN_tab_rekord.jpg

Nárast rýchlosti pri nových technológiách vyplýva zvyčajne z použitia väčšieho frekvenčného rozsahu. Zatiaľ čo VDSL používa frekvencie 17 alebo 30 MHz, pri XG.fast je to až 500 MHz.

Problém je v tom, že pri vyšších frekvenciách dochádza k oslabovaniu signálu na menšie vzdialenosti. VDSL2 umožňuje rýchlosť 150 Mb/s pri maximálnej dĺžke vodiča 400 m, no pri G.fast je pre rýchlosť 1,25 Gb/s maximálna vzdialenosť iba 70 m a XG.fast umožňuje prenos rýchlosťou 10 Gb/s iba na vzdialenosť 30 metrov.

No neočakávajte, že vysokú rýchlosť novej technológie si budete môcť vychutnať v krátkom čase. Technológia musí prejsť procesom ratifikácie ITU a potom budú musieť telekomunikačné spoločnosti dotiahnuť optiku bližšie k budovám a domácnostiam. Až potom bude možné technológie G.fast a XG.fast nasadiť ako nástupcov VDSL.

Zdroj: extremetech.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie 1

Huawei nemôže oficiálne používať karty microSD vo svojich telefónoch

27.05.2019 12:54

Dôsledky zápisu Huawei na čiernu listinu amerického ministerstva obchodu sa množia, čínska spoločnosť bola vylúčená z organizácie SD Association (obchodná skupina, ktorá odsúhlasuje štandardizované šp ...

Telekomunikácie 3

Nové smartfóny Huawei s OS Android nebudú mať prístup k obchodu Google Play, Gmailu ani YouTube

20.05.2019 10:33

Alphabet, materská spoločnosť Googlu, pozastaví obchodovanie s Huawei v oblasti hardvéru, softvéru a technických služieb okrem tých, ktoré sú verejne dostupné prostredníctvom open source licencií. Pre ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá