Image
24.2.2020 1 Comments

Nový superkondenzátor umožní nabiť elektromobil iba za pár minút

Superkondenzátory sa môžu nabíjať takmer okamžite a v prípade potreby môžu vydať obrovské množstvo energie. Keby dokázali udržať viac energie, mohli by odstrániť najväčšiu slabinu elektrických vozidiel – pomalé nabíjanie. Teraz čínski a britskí vedci hovoria, že našli spôsob, ako uložiť 10-krát viac energie na objem, ako umožňujú súčasné superkondenzátory.

Štúdia tímu výskumníkov z University College London a Čínskej akadémie vied, publikovaná v časopise Nature Energy, obsahuje dôkaz koncepcie nového dizajnu superkondenzátora, ktorý používa grafénové laminátové fólie. Vedci zistili, že by mohli výrazne zvýšiť hustotu energie, ak presne prispôsobia veľkosť pórov v membránach veľkosti iónov v elektrolyte. Tam, kde „podobná komerčná technológia rýchleho nabíjania“ zvyčajne ponúka okolo 5 – 8 watthodín na liter, nový dizajn dosiahol pri testoch rekordných 88,1 Wh/l.

Tím tvrdí, že je to „najvyššia zaznamenaná energetická hustota superkondenzátorov na báze uhlíka“. Okrem toho superkondenzátory ponúkajú aj ďalšie výhody. Majú dlhú životnosť, pričom po 5000 nabíjacích cykloch si zachovávajú 97,8 % svojej energetickej kapacity. Sú aj veľmi flexibilné a pri ohnutí o 180 stupňov dosahujú takmer úplne rovnaké výsledky, ako keď sú uložené rovno. Je tu však jeden háčik. Vlastne hneď tri.

Po prvé, superkondenzátory majú stále oveľa menšiu energetickú hustotu ako Li-ion batérie (odhad Tesly z roku 2018 je 877,5 Wh/l). To znamená, že superkondenzátor by musel byť 10-krát väčší, aby mohol ponúknuť rovnakú energiu. Ibaže elektromobily nemusia umožniť dojazd 700 km, ak sa budú nabíjať rýchlejšie. Väčšina z nich najazdí denne menej ako 160 km a pri dlhších cestách by krátka zastávka po každej 1,5 hodine pre mnohých vodičov nemusela byť veľkou prekážkou.

Druhý problém: Superkondenzátory neskladujú energiu veľmi dobre, majú tendenciu nechať ju unikať. Keď teda svoj elektromobil týždeň či dva nepoužívate a nenabíjate, môžete ho nájsť vybitý. No ak sa potom nabije veľmi rýchlo, možno vám to nebude prekážať.

A tretí problém: Tento koncept počíta s grafénom, čo je zázračný materiál s mnohorakým potenciálnym využitím, ale do dnešného dňa ho nikto nevyrába v takých množstvách a za takú cenu, ktorá by urobila robustné grafénové superkondenzátory realizovateľnými. Vedci sú však optimistickí.

„Úspešné bezpečné uloženie obrovského množstva energie v kompaktnom systéme je významný krok k zlepšeniu technológie ukladania energie,“ uviedol hlavný autor štúdie, profesor Ivan Parkin. „Ukázali sme, že sa superkondenzátor nabíja rýchlo, dokážeme ovládať jeho výstup a má vynikajúcu odolnosť a flexibilitu, vďaka čomu je ideálny pre miniaturizovanú elektroniku aj elektrické vozidlá. Predstavte si, že na úplné nabitie vášho elektromobilu potrebujete iba 10 minút alebo pár minút a bude mať výdrž na celý deň.“

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

Video: Tesla verzus zvyšok sveta. Kto mal lepší dojazd v podmienkach nórskej zimy?

26.03.2020 00:20

Je známe, že v chladnejšom prostredí sa batérie elektrických vozidiel (EV) nabíjajú pomalšie. O koľko však klesne dojazd elektromobilov v zimných podmienkach? A do akej miery sa rôzne EV odlišujú v zá ...

Technológie

Tesla čoskoro vydá ďalšie funkcie na autonómnu jazdu

18.03.2020 00:10

Podľa Elona Muska plánuje Tesla koncom mesiaca uviesť na trh ďalšie funkcie, ktoré rozšíria schopnosti jej vozidiel týkajúce sa autonómnej jazdy. Musk nešpecifikoval, o aké funkcie ide, existuje však ...

Technológie

Samsung vyvíja pre elektromobily batériu s dojazdom 800 km

16.03.2020 00:10

Vo väčšine komerčných elektrických vozidiel sa dnes používajú lítiovo-iónové batérie s kvapalným elektrolytom. Problém je v tom, že súčasné batériové technológie poskytujú obmedzený prúd a hustotu ene ...

1 Comments

  1. Jenny nevýhodu ste nespomenuli reakcia na: Nový superkondenzátor umožní nabiť elektromobil iba za pár minút
    25.2.2020 07:02
    Super kondenzátory sa rýchlo nabijú ale aj rýchlo vybijú, takže prípadný skrat pri nehode by pekne zaiskril.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá