Nový štandard Bluetooth umožní ovládať zariadenia aj keď sú mimo priamy dosah

0

Medzi bezdrôtovými štandardmi prebieha dlhodobý boj o to, ktorý z nich sa stane jediným nástrojom na pripojenie všetkých inteligentných zariadení v domácnosti. S modernizáciou teraz prichádza bluetooth.

Skupina Bluetooth SIG, ktorá dohliada na tento štandard, vydala špecifikáciu pre bluetoothovú sieť mesh, ktorá umožní bluetoothovým zariadeniam vytvárať mesh sieť a fungovať v nej.

Väčšina bezdrôtovej komunikácie sa uskutočňuje od jedného zariadenia k druhému, napríklad od smerovača na notebook a naopak. Ak je notebook mimo dosahu, máte smolu. Ale mesh sieť pozná užitočný trik – umožňuje putovanie dát na dlhšie vzdialenosti. Komunikácia môže „preskakovať“ medzi zariadeniami. Ak teda signál nemôže hneď dosiahnuť cieľové zariadenie, správa sa odovzdá inému zariadeniu, ktoré ju potom pošle ďalej, až kým sa dostane na zariadenie, s ktorým chceme nadviazať kontakt.

To je obzvlášť užitočné v inteligentnej domácnosti, kde je množstvo smart zariadení v rôznych zákutiach domu. Napríklad otvárač garážovej brány môže poslať správu, aby sa zaplo osvetlenie v spálni na poschodí pri vašom príchode z práce, pričom správa sa bude posúvať z jedného inteligentného zariadenia na druhé, kým sa napokon dostane k žiarovkám.

Mesh sieť je dôležitá aj z hľadiska úspory energie – ak zariadenie posiela signály na menšie vzdialenosti, spotrebuje menej energie a môže zostať v prevádzke dlhšie bez potreby výmeny batérie. Bluetooth SIG počíta s množstvom rôznych typov zariadení používajúcich sieť mesh. Pritom všetky zariadenia nemusia prenášať signály, aby sa ušetrilo ešte viac energie. V niektorých prípadoch by sa zariadenia s veľmi nízkou spotrebou mohli aktivovať v niekoľkohodinových intervaloch a poslať ping na „spriatelené“ zariadenie (napr. teplotný snímač na termostat) a prijať všetky nevybavené správy. Sieťový štandard takisto vyžaduje, aby všetka komunikácia bola šifrovaná.

Žiaľ, nie všetky súčasné bluetoothové zariadenia budú môcť získať tieto schopnosti – bluetoothovú mesh sieť však možno pridať do akéhokoľvek zariadenia, ktoré už podporuje technológiu bluetooth 4.0 alebo 5.0. Treba len, aby výrobcovia vydali potrebnú aktualizáciu.

Napriek tomu nemožno očakávať, že by sa bluetooth stal víťazom boja bezdrôtových štandardov. Nie je totiž vhodný na všetko, mnohé produkty sa spoliehajú na iné sieťové štandardy, ako je napríklad ZigBee, a aj skupina, ktorá pracuje na Wi-Fi, pripravuje špecifikácie s nízkou spotrebou energie.

Zdroj: Theverge

Redakcia

Všetky autorove články
Bluetooth SIG

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať