Nový spôsob cestovania? Od roku 2018 možno budeme využívať superrýchlu potrubnú prepravu

Technológie
0

Vyzerá to tak, že sen Elona Muska o doprave budúcnosti sa pomaly stane skutočnosťou. Už v novembri by sa totiž mala začať stavba testovacieho okruhu revolučného dopravného systému Hyperloop. Jeho špeciálne dopravné kapsuly sa budú s nákladom pohybovať neuveriteľnou rýchlosťou.

V uzatvorenej pneumaticky poháňanej rýchlodráhe Hyperloop sa budú ľudia i tovar pohybovať ako náboj v hlavni elektromagnetickej pušky. Kým náklad sa bude kapsulami prevážať v rámci testovania rýchlosťou až 1300 km/h, ľudia budú jazdiť nízkotlakovou trubicou zhruba päťkrát pomalšie.

hyperloop1.png

Kapsuly budú „plávať" po vzduchovom vankúši, ktorý vznikne stlačením vzduchu a aerodynamickým vztlakom. Tlak vzduchu v tubuse bude dosahovať 100 pascalov, čo v pozemských podmienkach zodpovedá tlaku vzduchu asi vo výške 45 km nad morom. Pravidelné urýchľovanie kapsúl zaistia lineárne elektromotory na stenách tubusu, ktoré budú pokrývať približne jedno percento dĺžky tunela.

hyperloop2.gif

Na palube každej kapsuly bude umiestnený kompresor, ktorý sa postará nielen o vytváranie vzduchových vankúšov, ale aj o správne obtekanie vzduchu. Kompresor bude mať teda za úlohu odsávať vzduch natlakovaný pred kapsulou, ktorý by za bežných okolností spôsoboval jej spomalenie. Tento vzduch však kompresor využije na udržanie vzduchového vankúša a zvyšok jednoducho vypustí za kapsulu.

hyperloop.jpg

Zaujímavé je, že v rámci projektu Hyperloop sa počíta aj s istou energetickou sebestačnosťou. Prebytok solárnej, veternej a kinetickej energie premenenej na elektrickú energiu by sa mal vracať do siete a prinášať ďalší príjem. Potvrdil to aj riaditeľ projektu Bibop Gabriele Gresta.

hyperloop_kapsula.jpg

Stavba rýchlodráhy Hyperloop sa začne do dvoch až troch týždňov na území solárneho mestečka Quay Valley v Kalifornii. Dokončená by mala byť zhruba za 32 mesiacov. Osemkilometrový testovací okruh by mal podľa uverejnených informácií stáť 150 miliónov USD.

Zdroj: wired.co.uk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať