Image
23.12.2015 0 Comments

Nový senzor čerpá energiu z rádiových signálov a nepotrebuje batériu

Výskumníci z Eindhoven University of Technology zhotovili najmenší čip na snímanie teploty na svete. No nie miniatúrna veľkosť je jeho najpôsobivejšia vlastnosť. Nový teplotný senzor je schopný čerpať energiu z rádiových vĺn vysielaných v rovnakej bezdrôtovej sieti, ktorú používa na komunikáciu, teda odosielanie teplotných údajov do iného zariadenia. V konečnom dôsledku tak čip nepotrebuje batériu a netreba ho vôbec nabíjať, čo predstavuje značný pokrok v oblasti internetu vecí a v elektronike všeobecne.

Snímač má hmotnosť asi ako zrnko piesku a meria len 2 štvorcové milimetre, takže ide o najmenší teplotný snímač na svete. Pritom náklady na výrobu sú na úrovni centov.

„Senzor obsahuje anténu, ktorá zachytáva energiu z routera. Ukladá si ju, a keď je energie dosť, senzor sa zapne a vyšle signál do routera," píše sa na blogu holandskej univerzity. „Tento signál má nepatrne odlišnú frekvenciu v závislosti od meranej teploty. Router odvodí teplotu z tejto mierne odlišnej frekvencie."

Snímač však ešte nie je pripravený na masové použitie. V jeho súčasnej iterácii dokáže bezdrôtovo prenášať dáta len na vzdialenosť necelých 3 centimetrov. Vedúci výskumného tímu Dr. Hao Gao však hovorí, že zvýšením výkonu sa tento rozsah bude dať do jedného roka rozšíriť na takmer 5 metrov.

Výskumníci sú presvedčení, že rovnaká technológia sa bude dať použiť na zhotovenie ďalších snímačov, napr. na sledovanie pohybu, svetla, vlhkosti a pod. Technológia by sa vraj mohla použiť na vytvorenie siete senzorov, ktoré nepotrebujú batérie a možno ich „namaľovať" na steny vnútri budovy pomocou latexu.

Zdroj: bgr.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

Technológie

Google Translate môže pomocou fotoaparátu smartfónu okamžite zistiť jazyk textu

12.07.2019 00:25

Služba Google Translate už dokáže po nasmerovaní fotoaparátu smartfónu rozpoznať jazyk textu, aj keď vy sami neviete, aký jazyk čítate. Google Translate vďaka schopnosti počítačového videnia zvládne ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá