Image
23.12.2015 0 Comments

Nový senzor čerpá energiu z rádiových signálov a nepotrebuje batériu

Výskumníci z Eindhoven University of Technology zhotovili najmenší čip na snímanie teploty na svete. No nie miniatúrna veľkosť je jeho najpôsobivejšia vlastnosť. Nový teplotný senzor je schopný čerpať energiu z rádiových vĺn vysielaných v rovnakej bezdrôtovej sieti, ktorú používa na komunikáciu, teda odosielanie teplotných údajov do iného zariadenia. V konečnom dôsledku tak čip nepotrebuje batériu a netreba ho vôbec nabíjať, čo predstavuje značný pokrok v oblasti internetu vecí a v elektronike všeobecne.

Snímač má hmotnosť asi ako zrnko piesku a meria len 2 štvorcové milimetre, takže ide o najmenší teplotný snímač na svete. Pritom náklady na výrobu sú na úrovni centov.

„Senzor obsahuje anténu, ktorá zachytáva energiu z routera. Ukladá si ju, a keď je energie dosť, senzor sa zapne a vyšle signál do routera," píše sa na blogu holandskej univerzity. „Tento signál má nepatrne odlišnú frekvenciu v závislosti od meranej teploty. Router odvodí teplotu z tejto mierne odlišnej frekvencie."

Snímač však ešte nie je pripravený na masové použitie. V jeho súčasnej iterácii dokáže bezdrôtovo prenášať dáta len na vzdialenosť necelých 3 centimetrov. Vedúci výskumného tímu Dr. Hao Gao však hovorí, že zvýšením výkonu sa tento rozsah bude dať do jedného roka rozšíriť na takmer 5 metrov.

Výskumníci sú presvedčení, že rovnaká technológia sa bude dať použiť na zhotovenie ďalších snímačov, napr. na sledovanie pohybu, svetla, vlhkosti a pod. Technológia by sa vraj mohla použiť na vytvorenie siete senzorov, ktoré nepotrebujú batérie a možno ich „namaľovať" na steny vnútri budovy pomocou latexu.

Zdroj: bgr.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019