Nový experiment v prehliadači Googlu vám ukáže, ako sa učí základná umelá inteligencia

Technológie
0

O tom, ako funguje umelá inteligencia, ste už iste neraz čítali, no najlepší spôsob, ako veci pochopiť, je vyskúšať si ich. Toho sa drží aj Google, keď vo svojom prehliadači ponúka malý experiment s názvom Teachable Machine. Ide o skvelé dvojminútové zhrnutie toho, čo súčasná umelá inteligencia môže a čo nemôže.

Teachable Machine umožňuje používať webovú kameru na prípravu úplne základného programu s umelou inteligenciou. Jednoducho stláčate zelené / fialové / oranžové tlačidlá a stroj zaznamená všetko, čo môže vidieť prostredníctvom vašej webovej kamery. A ak sa už dosť „naučí“, ponúkne vám ľubovoľný výstup (GIF, zvukový efekt alebo reč), keď uvidí objekt alebo činnosť, na ktorú ste ho vycvičili. Môžete ho napríklad naučiť, aby rozpoznával vaše izbové rastliny a ako odpoveď poskytol príslušné súbory GIF.

Je to vcelku zábavné, ale zároveň to ukáže niektoré aspekty strojového učenia. Po prvé to, že takéto programy sa učia z príkladov. Nájdu v nich vzory a zapamätajú si ich. Po druhé, na naučenie potrebujú veľa príkladov. A po tretie, ich chápanie sveta je povrchné a ľahko narušiteľné. Napríklad stroj nerozpoznáva vaše izbové rastliny, ale len nejasné pole zelených pixelov. A ak takéto pixely uvidí, poskytne príslušné naprogramované informácie.

Hoci oblasť umelej inteligencie v posledných rokoch urobila obrovské pokroky, algoritmy, ktoré sa vytvárajú, nie sú také šikovné, ako by sme ich chceli. Inými slovami, stále sa musia učiť.

Zdroj: Theverge

Redakcia

Všetky autorove články
Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať