Image
6.6.2019 0 Comments

Nový druh phishingu umožňuje hackerom obísť aj dvojfaktorové overovanie

Dvojfaktorová autentifikácia, ktorá vyžaduje, aby ľudia zadali kód zaslaný na ich telefón alebo e-mail, má chrániť používateľské mená a heslá pred útokmi typu phishingu. Bezpečnostní experti však teraz ukázali automatizovaný phishingový útok, ktorý môže obísť túto pridanú úroveň zabezpečenia, nazývanú aj 2FA.

Útok bol prvýkrát demonštrovaný na bezpečnostnej konferencii Hack in the Box v Amsterdame minulý mesiac. V týchto dňoch bolo na YouTube zverejnené video z prezentácie. Hack využíva dva nástroje, nazývané Muraena a NecroBrowser, ktoré na automatizácii útokov pracujú v tandeme. Muraenu si možno predstaviť ako na šikovného bankového zlodeja a NecroBrowser ako vodiča.

Muraena zachytáva prenosy medzi používateľom a cieľovou webovou stránkou, slúžiac ako proxy medzi obeťou a legitímnou webovou stránkou. Keď Muraena dostane obeť na falošnú stránku, ktorá vyzerá ako skutočná prihlasovacia stránka, používateľ je požiadaný, aby zadal svoje prihlasovacie údaje a kód 2FA ako obvykle. Len čo Muraena overí súbor cookie relácie, prenesie ho do NecroBrowsera, ktorý môže vytvoriť okná na sledovanie súkromných účtov desiatok tisíc obetí.

Demonštrácia útoku bola zverejnená aj na GitHube, aby vývojári mohli vidieť, ako to funguje. Podľa Amita Sethiho, senior konzultanta spoločnosti Synopsys, tieto nástroje „uľahčujú menej kvalifikovaným útočníkom vykonávanie takýchto útokov“. Napriek tomuto hacku sa však 2FA stále považuje za najlepšiu bezpečnostnú prax.

Výskumníci hovoria, že univerzálny druhý faktor je silné riešenie. Kľúč U2F je sekundárne fyzické zariadenie, ktoré možno pripojiť k počítačovému portu ako dodatočný spôsob overenia totožnosti osoby po zadaní používateľského mena alebo hesla.

No ak táto možnosť nie je k dispozícii, pri zmarení potenciálnych 2FA phishingových útokov môže pomôcť aj ostražitosť používateľa. Neklikajte teda na odkazy v podozrivých e-mailoch, skontrolujte si webovú adresu v prehliadači pred zadaním overovacích údajov a vyhnite sa zadávaniu citlivých informácií pri používaní verejnej siete Wi-Fi. A ak máte podozrenie, že vaše prihlasovacie údaje pre niektorú webovú stránku boli ohrozené, rýchlo zmeňte heslo a nahláste udalosť prevádzkovateľovi stránky.

Zdroj: fortune.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Výstraha: Aj vaša verzia Windows môže byť ohrozená, stiahnite si „záplatu”

16.08.2019 00:10

Microsoft vydal varovanie pred kritickou zraniteľnosťou nachádzajúcou sa vo všetkých verziách Windows od Sedmičiek až po Desiatky, vrátane serverových verzií. Chyba navyše umožňuje, aby sa vírus šíri ...

Bezpečnosť

Hackeri môžu premeniť bežné reproduktory na akustickú kybernetickú zbraň

13.08.2019 00:10

Okrem prehrávania hudby či konverzácie sú bežné komerčné reproduktory fyzicky schopné vysielať aj frekvencie mimo pásma počuteľného pre ľudí. Na bezpečnostnej konferencii Defcon v Las Vegas jeden z vý ...

Bezpečnosť

Do 1,4 miliardy iPhonov a iPadov sa dá nabúrať

13.08.2019 00:00

Spoločnosť Check Point oznámila, že našla spôsob, ako sa dá nabúrať do každého iPhonu či iPadu s operačným systémom od iOS 8 až po beta verzie iOS 13. Ide teda o zariadenia z posledných 8 rokov, ktoré ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá