Image
19.10.2017 4 Comments

Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie

Spoločnosť WePower vytvára nový druh kryptomeny, ktorá má umožniť demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie.

Majitelia domov so strešnými solárnymi panelmi, ktorí produkujú viac elektrickej energie, ako dokážu spotrebovať, môžu prebytočnú energiu posielať do siete a na oplátku získať kredit na svoj účet. V budúcnosti sa však tento proces môže stať zastaraným. Namiesto energetických spoločností budú totiž môcť energiu predávať priamo spotrebiteľom. Taká je vízia európskeho startupu WePower.

Za inováciou stojí blockchainová technológia s decentralizovanými účtovnými knihami, ktorá sa dostala do popredia ako spôsob sledovania a zaznamenávania bitcoinových transakcií. Medzičasom sa však reťazce blokov prispôsobili na obchodovanie so všetkými druhmi digitálnych aktív.

WePower predkladá radikálny návrh. Na jednej strane chce zhromaždiť výrobcov obnoviteľnej energie zo solárnych, veterných a vodných elektrární. Na druhej strane budú stáť investori, ktorí vopred zaplatia za právo spotrebovať elektrinu vyrobenú týmito elektrárňami. Vytvorí sa tak vlastný druh kryptomeny, token nazvaný WPR. Každý token predstavuje jednu kilowatthodinu vyrobenej energie a je sám osebe obchodovateľný na platforme.

„Zmenili sme spôsob financovania energie z obnoviteľných zdrojov,“ povedal spoluzakladateľ WePower Arturas Asakavicius. „Ak v súčasnosti chcete financovať súbor zariadení na výrobu obnoviteľnej energie, musíte buď zájsť do banky a vybaviť si pôžičku, alebo pôjdete za investorom a vydáte cenné papiere. V našom riešení výrobcovia predávajú energiu vopred formou tokenu.“

WePower je vlastne platforma na mini-ICO (initial coin offerings), čo je kombinácia crowdfundingu a konvenčných verejných akcií, kde namiesto vydávania dlhopisov alebo poskytovania výhod spoločnosti vydávajú kryptopeniaze alebo tokeny. Kryptomenou si možno kúpiť buď podiel na vlastníctve startupu, alebo nejakú formu účasti na jeho budúcej činnosti.

Tento priestor je v súčasnosti z veľkej časti neregulovaný a podľa mnohých pozorovateľov by sa mohol dočkať veľkej „korekcie“. Z dlhodobého hľadiska by to však mohla byť aj dôležitá finančná inovácia, ktorá umožní spoločnostiam a bežným investorom spolupracovať priamo bez súčasných sprostredkovateľov.

Okrem mini-ICO plánuje WePower na november aj ICO. Cieľom je získať až 30 miliónov dolárov, ktoré budú smerovať do budovania platformy a poskytovania finančných záruk na zaradenie výrobcov energie do systému.

Platforma ponúkne zmluvy o dodávke elektrickej energie za nižšiu cenu ako na bežnom trhu. Odhaduje sa, že v Španielsku, kde bude WePower začínať, bude jedna megawatthodina stáť 39 - 40 USD, zatiaľ čo štandardná veľkoobchodná cena je 47 USD. Ľudia, ktorí uzavrú zmluvu s WePower, sa stávajú vlastne obchodníkmi s energiou. Namiesto ceny stanovenej energetickou spoločnosťou ju budú predávať za cenu dohodnutú v rámci platformy. (Domácnosti však budú musieť ešte zaplatiť náklady na prenos a distribúciu.)

V energetickom priemysle je veľký záujem o technológiu blockchainu. Napríklad spoločnosť LO3 Energy spustila v Brooklyne mikrosieť založenú na blockchaine. Firma Power Ledger má zasa niekoľko pilotných projektov v Austrálii.

Spočiatku bude WePower spolupracovať s väčšími výrobcami energie. Tvrdí, že už má dohodnutý 1 gigawatt kapacity v troch solárnych elektrárňach v Španielsku. V dlhodobejšom horizonte však chce, aby malí výrobcovia vrátane majiteľov domov predávali nadbytočný výkon zo svojich vlastných solárnych panelov, pričom všetky transakcie budú zaznamenané v decentralizovanej knihe. Takýto systém by mohol výrazne znížiť náklady na energiu, ale vzhľadom na vysoko regulovanú povahu priemyslu môže trvať niekoľko rokov, kým prinesie plody.

Zdroj: Fastcompany

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nástroje na manažovanie úloh pre prácu v tímoch

27.02.2020 00:00

Manažovanie úloh v rámci projektu je výzvou. S cieľom poskytnúť členom tímu aktuálny prehľad o úlohách, termínoch, stave projektu a rozdelení kompetencií, vznikli nástroje, ktoré zefektívňujú prácu ta ...

Biznis

BlackBerry končí. V auguste sa prestane aj predávať

04.02.2020 15:03

V posledných rokoch sa telefóny BlackBerry vďaka partnerstvu s TCL vrátili na smartfónový trh. Teraz však BlackBerry oznamuje, že predaj jeho súčasných smartfónov s Androidom bude 31. augusta 2020 uko ...

4 Comments

 1. Zaujimave reakcia na: Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie
  22.10.2017 08:10
  Zaujimava myslienka..ale pokym z toho nieco bude vhodne pre smrtelnikov tak to potrva... radsej si budem tunak zdarma ziskavat po malych kusockoch BTC https://lnk.sk/ciyM
  Reagovať
 2. Zaujimave reakcia na: Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie
  22.10.2017 08:10
  Zaujimava myslienka..ale pokym z toho nieco bude vhodne pre smrtelnikov tak to potrva... radsej si budem tunak zdarma ziskavat po malych kusockoch BTC https://lnk.sk/ciyM
  Reagovať
 3. Super článok, ALE... reakcia na: Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie
  21.10.2017 09:10
  Správa je absolútne dobre koncipovaná podľa príručky na moderný sieťový marketing. Má v sebe buzwords, obsahuje pár technických a finančných údajov a má pekné urobené videjko.
  Spája OZE a blockchain, takže musí to byť správne a prevratné, iba že by to tak nebolo.
  A ani to tak nie je. Určite to má potenciál na prilákanie neskúsených investorov a aj ohúriť masy, bohužiaľ energetika je značne komplikovanejšia ako len výroba niekde a spotreba inde a blockchain medzi tým.
  Len malé príklady:
  A. za elektrinu zaplatím kryptomenou, ale za distribúciu a iné sieťové poplatky stéle len €? Navyše za elektrinu cca. 40 ekvivalentných € a iné poplatky 70 a viac €.
  B. 1 GW kapacity v 3 FVE v Španielsku? Že by mali tri 330 MW FVE? Asi nie. Alebo je to 1 GWh z troch FVE, ale potom je to dokopy menej ako 1 MW výkony (teda tri 330 kW FVE)?
  Energetika skutočne prechádza zmenou a tá bude obrovská, ale zrovna takto to nebude...
  Ak chcete vidieť veľkosť tých potrebných zmien, tak tu je k tomu viac: https://www.energiaweb.sk/2017/10/08/elektrizacnu-sustavu-cakaju-velke-zmeny/
  Reagovať
 4. Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie reakcia na: Nový druh kryptomeny umožní demokratickejší systém financovania a nákupu obnoviteľnej energie
  19.10.2017 10:10
  Bolo by to super.
  Ale ktorá veľmoc prinúti SSE (Stredoslovenskú energetiku), aby umožnila predaj el. energie z fotovoltických panelov umiestnených na dome, do rozvodnej siete?
  V súčasnosti je to zakázané. Každý kto má nainštalované fotovoltické panely musí mať aj zariadenie, ktoré zabraňuje dodávkam elektrickej energie z FVZ do rozvodnej siete.
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá