Image
7.6.2019 0 Comments

Nový doručovací dron Amazonu skôr pripomína stíhačku (Video)

Amazon v týchto dňoch predstavil svoj najnovší čisto elektrický doručovací dron. Stalo sa tak na jeho prvej konferencii re:Mars v Las Vegas.

A treba povedať, že nevyzerá ani nelieta tak, ako by sa to od dronu očakávalo. Má dômyselný šesťuholníkový hybridný dizajn a veľmi málo pohyblivých častí. Je vybavený krytom, ktorý chráni čepele používané ako krídla, keď prechádza zo zvislého vzletu podobného helikoptére do letového režimu. Amazon tvrdí, že tieto drony začnú doručovať tovar v najbližších mesiacoch, ale presný termín nie je známy.

A čo je dôležité, dron má množstvo senzorov na zvýšenie bezpečnosti. Amazon prvýkrát verejne hovoril o vizuálnych, tepelných a ultrazvukových senzoroch, ktoré sám navrhol, a o tom, ako autonómne letové systémy manévrujú dron na miesto pristátia. Zámerom bolo vytvoriť dron, ktorý je čo najbezpečnejší a schopný nezávisle sa postarať o svoju bezpečnosť.  

Video: https://youtu.be/3HJtmx5f1Fc

Nový dron pri lete trochu pripomína stíhačku, ktorá okrem senzorov a navigačnej technológie nesie aj balík. Môže lietať až do vzdialenosti takmer 25 kilometrov a prepravovať balíky s hmotnosťou do 2,3 kg. Pravidelné snímky z kamery a infračervenej kamery umožňujú, aby dron získal pohľad na svoje okolie. Používa takisto rôzne modely strojového učenia, napríklad na detekciu inej leteckej dopravy v blízkosti a zodpovedajúcu reakciu na ňu alebo na detekciu ľudí v pristávacej zóne a zaregistrovanie čiar na nej. Na tento účel tím využíva fotogrametrické modely, segmentačné modely a neurónové siete. Ak dron deteguje predmet alebo osobu v pristávacej zóne, preruší - alebo aspoň oneskorí - pokus o doručenie.

Dron má šesť rotorov a systém autopilota, ktorý vyhodnocuje všetky údaje zo snímačov a ktorý Amazon takisto vyvinul vo vlastnej réžii, dáva dronu šesť stupňov voľnosti pri manévrovaní do cieľa. Väčšina inteligentných zariadení a doručovaný balíček sa nachádzajú v boxe uprostred dronu, ktorý nie je otočný, ale sedí pevne.

Tím využíva aj technológiu nazývanú Visual Simultaneous Localization and Mapping (VSLAM), ktorá pomáha dronu vytvoriť mapu aktuálneho prostredia aj v prípade, že nemá žiadne predchádzajúce informácie o polohe alebo informácie GPS.

Dron si poradí so situáciou, ak jeden z rotorov prestane fungovať. V niektorých prípadoch môže dokonca zvládnuť aj zlyhanie dvoch rotorov. Bude sa snažiť nájsť bezpečné miesto na pristátie ďaleko od ľudí a objektov – a musí tak urobiť bez toho, aby mal predchádzajúce znalosti o svojom okolí.

Zdroj: Techcrunch

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

Volocopter odhaľuje svoje prvé komerčné lietadlo, vzdušné taxi VeloCity

22.08.2019 00:10

Nemecký startup Volocopter robí ďalší kľúčový krok v oblasti taxislužieb - založených na elektrických vertikálnych vzletových a pristávacích lietadlách - keď odhalil svoje prvé lietadlo určené na sku ...

Inovácie 4

Microsoft prišiel s výbornou appkou na správu SMS

21.08.2019 00:05

Najnovšou aplikáciou, ktorou sa môže Microsoft pýšiť, je SMS Organizer, služba iniciatívy Microsoft Garage. Využíva strojové učenie na automatické triedenie správ podľa kontextu a prichádza s celým r ...

Inovácie

Foto šampión strednej triedy predviedol, čo dokáže: Takto vyzerá Slovensko objektívom Huawei P30 lite

12.06.2019 14:18

Kandidát na mobil roka strednej triedy kombinuje efektný dizajn inšpirovaný prémiovými modelmi s najnovšími technologickými inováciami. Jedným z najväčších lákadiel Huawei P30 lite je foto výbava, kto ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá