Image
26.2.2018 3 Comments

Nový algoritmus Googlu predpovedá infarkt už po pohľade do očí cez kameru

Vedci z Googlu aj jeho dcérskej spoločnosti Verily, zameranej na oblasť zdravotníctva, objavili nový spôsob vyhodnocovania rizika srdcového ochorenia u človeka pomocou strojového učenia. Analýzou skenov očného pozadia je softvér spoločnosti schopný vyvodiť údaje, ako je vek jednotlivca, jeho krvný tlak a skutočnosť, či fajčí, alebo nie. Tieto údaje sa potom môžu použiť na predikciu rizika vážnej srdcovej choroby, ako je napr. infarkt, približne s rovnakou presnosťou, ako umožňujú súčasné najpoužívanejšie metódy.

Algoritmus môže uľahčiť lekárom analýzu kardiovaskulárneho rizika u pacienta, pretože nevyžaduje krvný test. Pravda, metódu bude treba ešte dôkladnejšie otestovať skôr, než sa bude môcť použiť v klinickom prostredí. Dokument bol uverejnený v časopise Nature v časti Biomedical Engineering.

Práca výskumníkov ukazuje, ako umelá inteligencia môže pomôcť zlepšiť existujúce diagnostické nástroje. Na vytrénovanie algoritmu využili vedci z Googlu a Verily strojové učenie na analýzu lekárskych dátových súborov obsahujúcich údaje od takmer 300 000 pacientov. Informácie zahŕňali očné skeny, ako aj všeobecné lekárske údaje. Na odhalenie vzorov v týchto informáciách boli použité neurónové siete, ktoré sa naučili spájať náznaky v očných skenoch s nameranými údajmi potrebnými na predpovedanie kardiovaskulárneho rizika.

Hoci myšlienka posudzovať zdravotný stav podľa oka sa zdá nezvyčajná, skutočnosť je taká, že zadná vnútorná stena oka (fundus) je plná krvných ciev, ktoré odrážajú celkové zdravie tela. Vyšetrením ich vzhľadu pomocou kamery alebo mikroskopu dokážu lekári odvodiť napríklad krvný tlak človeka, vek a pod., čo sú dôležité ukazovatele kardiovaskulárneho zdravia.

Algoritmus Googlu dokázal predpovedať srdcové ochorenie s presnosťou 70 %, pričom dnes najpoužívanejšia metóda SCORE, ktorá na predikciu vyžaduje krvné testy, má presnosť 72 %.  

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Aké sú najnovšie dohady o smartfóne Samsung Galaxy S10?

21.03.2018 00:15

Sotva usadol zvírený prach po uvedení vlajkového telefónu Samsung Galaxy S9, už sa začínajú objavovať zvesti o jeho následníkovi. Samsung už pracuje na modeli určenom na rok 2019, ktorý má priniesť aj ...

Technológie

Lunavity vám umožní skákať vyššie aj ďalej a vyskúšať si pocit pri prechádzke po Mesiaci

21.03.2018 00:10

Skupina študentov z Tokijskej univerzity pracuje na Lunavity, zariadení, ktoré po namontovaní na chrbát používateľa zlepší jeho schopnosť skákať. Verzia prototypu, ktorá bola nedávno predstavená na f ...

Technológie

Logiscool učí deti všetkých vekových kategórií programovať hravou formou

21.03.2018 00:00

Projekt, alebo presnejšie iniciatíva Logiscool učí programovať viac ako 12 000 žiakov na 50 školách v 9 krajinách. Vyučuje sa jednak v kurzoch a taktiež počas letných táborov.  Informácia o projekte n ...

3 Comments

 1. zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: Nový algoritmus Googlu predpovedá infarkt už po pohľade do očí cez kameru
  26.2.2018 01:02
  kde je informácia, kedy to bude, ked trepete o predpovedi???
  Reagovať
  • RE: zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: zase bulvár pc_hnojáci
   26.2.2018 13:02
   tento web je ala nový čas, už pekne dlho
   Reagovať
  • RE: zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: zase bulvár pc_hnojáci
   26.2.2018 09:02
   Daj si tabletku na ukľudnenie, ty truľo
   Reagovať

Vyhľadávanie

Experience Conference 2018

Najnovšie videá