Image
26.2.2018 3 Comments

Nový algoritmus Googlu predpovedá infarkt už po pohľade do očí cez kameru

Vedci z Googlu aj jeho dcérskej spoločnosti Verily, zameranej na oblasť zdravotníctva, objavili nový spôsob vyhodnocovania rizika srdcového ochorenia u človeka pomocou strojového učenia. Analýzou skenov očného pozadia je softvér spoločnosti schopný vyvodiť údaje, ako je vek jednotlivca, jeho krvný tlak a skutočnosť, či fajčí, alebo nie. Tieto údaje sa potom môžu použiť na predikciu rizika vážnej srdcovej choroby, ako je napr. infarkt, približne s rovnakou presnosťou, ako umožňujú súčasné najpoužívanejšie metódy.

Algoritmus môže uľahčiť lekárom analýzu kardiovaskulárneho rizika u pacienta, pretože nevyžaduje krvný test. Pravda, metódu bude treba ešte dôkladnejšie otestovať skôr, než sa bude môcť použiť v klinickom prostredí. Dokument bol uverejnený v časopise Nature v časti Biomedical Engineering.

Práca výskumníkov ukazuje, ako umelá inteligencia môže pomôcť zlepšiť existujúce diagnostické nástroje. Na vytrénovanie algoritmu využili vedci z Googlu a Verily strojové učenie na analýzu lekárskych dátových súborov obsahujúcich údaje od takmer 300 000 pacientov. Informácie zahŕňali očné skeny, ako aj všeobecné lekárske údaje. Na odhalenie vzorov v týchto informáciách boli použité neurónové siete, ktoré sa naučili spájať náznaky v očných skenoch s nameranými údajmi potrebnými na predpovedanie kardiovaskulárneho rizika.

Hoci myšlienka posudzovať zdravotný stav podľa oka sa zdá nezvyčajná, skutočnosť je taká, že zadná vnútorná stena oka (fundus) je plná krvných ciev, ktoré odrážajú celkové zdravie tela. Vyšetrením ich vzhľadu pomocou kamery alebo mikroskopu dokážu lekári odvodiť napríklad krvný tlak človeka, vek a pod., čo sú dôležité ukazovatele kardiovaskulárneho zdravia.

Algoritmus Googlu dokázal predpovedať srdcové ochorenie s presnosťou 70 %, pričom dnes najpoužívanejšia metóda SCORE, ktorá na predikciu vyžaduje krvné testy, má presnosť 72 %.  

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Skladací smartfón Samsung Galaxy X by mal stáť až dvakrát toľko ako iPhone X

19.06.2018 00:25

Apple aj Samsung údajne usilovne pracujú na skladacích modeloch svojich telefónov. Ako prvá uvedie na trh takýto model pravdepodobne juhokórejská spoločnosť, no pripravte sa na to, že bude asi poriadn ...

Technológie

Autonómne modely vozidiel Volvo dostanú nové laserové senzory na 3D rozpoznávanie okolitého sveta

19.06.2018 00:10

Luminar, startup zaoberajúci sa výrobou laserových senzorov LIDAR, po uzavretí dohody s Toyotou oznámil, že bude svoje senzory vyrábať lacnejšie a rozšíri ich výrobu, aby mohol lepšie uspokojiť rastúc ...

Technológie 1

Google uverejnil základné zásady využívania umelej inteligencie. Odmieta jej použitie v zbraniach a na špionáž

18.06.2018 00:25

CEO Googlu Sundar Pichai v týchto dňoch uverejnil v blogovom príspevku sľúbené etické princípy, ktoré by sa mali dodržiavať pri vývoji umelej inteligencie. Google v nich odmieta použitie umelej inteli ...

q

3 Comments

 1. zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: Nový algoritmus Googlu predpovedá infarkt už po pohľade do očí cez kameru
  26.2.2018 01:02
  kde je informácia, kedy to bude, ked trepete o predpovedi???
  Reagovať
  • RE: zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: zase bulvár pc_hnojáci
   26.2.2018 13:02
   tento web je ala nový čas, už pekne dlho
   Reagovať
  • RE: zase bulvár pc_hnojáci reakcia na: zase bulvár pc_hnojáci
   26.2.2018 09:02
   Daj si tabletku na ukľudnenie, ty truľo
   Reagovať

Vyhľadávanie

AJ_TY_06

Najnovšie videáPC forum button