Image
3.9.2018 0 Comments

Nové zloženie elektrolytu môže zabrániť výbuchu Li-Ion batérie. Pri náraze stuhne

Lítiovo-iónové batérie dnes dominujú v spotrebnej elektronike vďaka ich vynikajúcemu výkonu v porovnaní s inými typmi batérií. Sú najobľúbenejšou voľbou pre prenosné zariadenia vrátane telefónov a notebookov, ale získavajú priestor aj v náročnejších aplikáciách, ako sú elektromobily. Ich poškodenie však môže viesť k požiaru a následnému poraneniu osôb. Výskumníci sa snažia toto riziko obmedziť.

Vedci z Národného laboratória Oak Ridge našli spôsob, ako zabrániť poškodeniu lítiovo-iónových batérií, ktoré zapríčiní ich vzplanutie. Podarilo sa im to pridaním prísady do bežného elektrolytu, ktorý sa tak stáva odolným proti nárazu. Po náraze tento modifikovaný elektrolyt stuhne a zabraňuje dotyku elektród. Pri jeho použití v batérii sa výrazne znižuje riziko požiaru spôsobeného poškodením.

„V lítiovo-iónovej batérii oddeľuje dve elektródy tenký kúsok plastu,“ hovorí vedúci výskumník Gabriel Veith. „Ak je batéria poškodená a plastová vrstva zlyhá, elektródy sa môžu dostať do kontaktu a spôsobiť, že kvapalný elektrolyt v batérii vzplanie.“

Predchádzajúce riešenia boli drahé, pretože vyžadovali prepracovanie aktuálneho procesu výroby batérie. Veithova metóda to vyrieši tým, že sa jednoducho vstrekne prísada do batérie pred pridaním elektrolytu a jej zapečatením.

A o akú prísadu ide? Sú to guľovité častice oxidu kremičitého s veľkosťou 200 nanometrov, rozptýlené v bežnom kvapalnom elektrolyte. Pri náraze sa tento koloidný roztok správa ako tzv. nenewtonovská kvapalina – elektrolyt stuhne, čo zabráni vzniku skratu, následnému zvýšeniu teploty a zapáleniu lítia.

Toto stuhnutie by ovplyvnilo len oblasť nárazu, takže zvyšok batérie by mohol fungovať ďalej. Je tu však aj jedna nevýhoda – kremíkové nanočastice trochu znížia elektrickú kapacitu batérie aj rýchlosť nabíjania.

Tím sa chce so svojou batériou zamerať najprv na trh s dronmi. Pri ich havárii totiž hrozí riziko vážneho poškodenia batérie. V budúcnosti by však technológia mohla nájsť uplatnenie aj v automobilovom a vojenskom priemysle.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HP čoskoro spustí masovú výrobu 3D tlačiarní na kov. Budú výrazne lacnejšie, presnejšie a rýchlejšie

19.09.2018 00:15

Spoločnosť HP sa intenzívne zaujíma o priemyselnú 3D tlač z kovu. Jej technológia s názvom HP Metal Jet je 50-krát rýchlejšia a výrazne lacnejšia než existujúce metódy. V súčasnosti prebiehajú pilotné ...

Technológie

BMW predviedlo autonómnu motorku, ktorá sa vie aj bez šoféra naklánať v zákrutách a brzdiť (+video)

18.09.2018 00:15

Úmrtnosť motocyklistov pri nehodách je 28-krát vyššia ako u ľudí sediacich za volantom. Preto by vývoj asistenčných technológií pre motocykle mohol byť veľmi užitočný. Divízia jednostopových vozidiel ...

Technológie

Konkurencia pre smart hodinky. Nový prístroj dokáže sledovať zdravotný stav aj cez stenu

18.09.2018 00:05

Zariadenia ako Apple Watch či náramky Fitbit dokážu sledovať srdcovú frekvenciu či spánkové vzory používateľa a včas ho varovať pred možnými problémami so srdcom. Teraz však profesorka MIT Dina Katabi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

e-learnmedia_2018

Najnovšie videáPC forum button