Image
3.9.2018 0 Comments

Nové zloženie elektrolytu môže zabrániť výbuchu Li-Ion batérie. Pri náraze stuhne

Lítiovo-iónové batérie dnes dominujú v spotrebnej elektronike vďaka ich vynikajúcemu výkonu v porovnaní s inými typmi batérií. Sú najobľúbenejšou voľbou pre prenosné zariadenia vrátane telefónov a notebookov, ale získavajú priestor aj v náročnejších aplikáciách, ako sú elektromobily. Ich poškodenie však môže viesť k požiaru a následnému poraneniu osôb. Výskumníci sa snažia toto riziko obmedziť.

Vedci z Národného laboratória Oak Ridge našli spôsob, ako zabrániť poškodeniu lítiovo-iónových batérií, ktoré zapríčiní ich vzplanutie. Podarilo sa im to pridaním prísady do bežného elektrolytu, ktorý sa tak stáva odolným proti nárazu. Po náraze tento modifikovaný elektrolyt stuhne a zabraňuje dotyku elektród. Pri jeho použití v batérii sa výrazne znižuje riziko požiaru spôsobeného poškodením.

„V lítiovo-iónovej batérii oddeľuje dve elektródy tenký kúsok plastu,“ hovorí vedúci výskumník Gabriel Veith. „Ak je batéria poškodená a plastová vrstva zlyhá, elektródy sa môžu dostať do kontaktu a spôsobiť, že kvapalný elektrolyt v batérii vzplanie.“

Predchádzajúce riešenia boli drahé, pretože vyžadovali prepracovanie aktuálneho procesu výroby batérie. Veithova metóda to vyrieši tým, že sa jednoducho vstrekne prísada do batérie pred pridaním elektrolytu a jej zapečatením.

A o akú prísadu ide? Sú to guľovité častice oxidu kremičitého s veľkosťou 200 nanometrov, rozptýlené v bežnom kvapalnom elektrolyte. Pri náraze sa tento koloidný roztok správa ako tzv. nenewtonovská kvapalina – elektrolyt stuhne, čo zabráni vzniku skratu, následnému zvýšeniu teploty a zapáleniu lítia.

Toto stuhnutie by ovplyvnilo len oblasť nárazu, takže zvyšok batérie by mohol fungovať ďalej. Je tu však aj jedna nevýhoda – kremíkové nanočastice trochu znížia elektrickú kapacitu batérie aj rýchlosť nabíjania.

Tím sa chce so svojou batériou zamerať najprv na trh s dronmi. Pri ich havárii totiž hrozí riziko vážneho poškodenia batérie. V budúcnosti by však technológia mohla nájsť uplatnenie aj v automobilovom a vojenskom priemysle.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

Windows 10 bude mať možnosť prihlásenia sa bez hesla

15.07.2019 11:00

Microsoft v týchto dňoch pridal do testovacej verzie 20H1 zostavenia 18936 Windows 10 pre testujúcich vo Fast Ringu nové funkcie. Ide o možnosť Make your device passwordless, ktorá umožní prihlásiť sa ...

Technológie

Dizajn Samsung Galaxy Note 10 potvrdený snímkami uniknutými od FCC

15.07.2019 12:00

O smartfóne Samsung Galaxy Note 10 sa objavilo už množstvo významných únikov vrátane fotografií, pričom niektoré z nich vyzerali veľmi presvedčivo. Ukazovali telefón spolu so stylusom v plnej kráse. ...

Technológie

Google Translate môže pomocou fotoaparátu smartfónu okamžite zistiť jazyk textu

12.07.2019 00:25

Služba Google Translate už dokáže po nasmerovaní fotoaparátu smartfónu rozpoznať jazyk textu, aj keď vy sami neviete, aký jazyk čítate. Google Translate vďaka schopnosti počítačového videnia zvládne ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá