Image
14.2.2018 0 Comments

Nové technológie umožnia monitorovať športovcov na olympiáde ešte podrobnejšie

Na olympiáde, nakoniec ako pri všetkých športoch, presné merania  vyžadujú nesmierne citlivé senzory, pričom sú výsledky dostupné hneď v reálnom čase.  Zabezpečujú to RFID čipy na dresoch, vysokorýchlostné kamery, štartovacie pištole, laserové a infračervené merače či robotické kamery alebo drony. Už tradičným partnerom olympiád je spoločnosť Omega, ktorá každý merací systém mnohonásobne zabezpečuje a zálohuje. Oficiálne sa výsledky udávajú s presnosťou na tisíciny, interne sa však pracuje s číslami ešte rádovo menšími.

Organizátori sa snažia informovať diváka čo najrýchlejšie, najpútavejšie, najnázornejšie, aby vydržal pri prenose čo najdlhšie. Pohotové informácie zabezpečujú stovky profesionálnych časomeračov a technikov, ktorí obsluhujú všetky možné snímacie a zaznamenávacie zariadenia.

Snímač pohybu pre alpské lyžovanie

Tie potom produkujú kvantum dát, z ktorých nakoniec nielen diváci, ale tiež tréneri i samotní športovci získajú mnoho užitočných informácii na analýzu športového výkonu: v ktorej fáze stratili alebo získali čas, kde stratili či vyhrali body, ako si v tom istom momente počínal ich najväčší konkurent a pod.

V Južnej Kórei využíva Omega novú technológiu Stromotion na rozdelenie každej akcie na sekcie, a tie sa dajú skúmať ešte podrobnejšie. Videozáznam trajektórie pohybu športovca odhaľuje jeho techniku, a je zaujímavé sledovať jej  jednotlivé fázy. Technológiu určite ocenia športovci, tréneri a diváci pri alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní či skokoch na U rampe.  Snowbordoví rozhodcovia si napríklad môžu nechať zobraziť najvyšší skok najlepšieho pretekára alebo priemernú výšku skokov, či počet obratov v jednom skoku.

Merač vetra

Ďalšou technologickou novinkou je Simulcam. Umožní porovnávať techniku dvoch súťažiacich tým, že ich zobrazí na obrazovke jedného nad druhým. Využijú ju pri severských kombináciách a všetkých lyžiarskych disciplínach, boboch, sánkach alebo skokoch na lyžiach.

Podľa očakávaní, aj aktuálna zimná olympiáda  priam povinne musela priniesť množstvo technologických noviniek. Vďaka tomu je také podrobné vyhodnocovanie a  spracovanie všetkých možných parametrov športových disciplín na olympijských hrách k dispozícii vôbec po prvýkrát.

Štartovacia pištoľ

Foto:  Omega

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Smarthome: Vyskúšali sme Inteligentné osvetlenie z IKEA

20.08.2018 00:00

Téme osvetlenia inteligentnej domácnosti sa venujeme vo voľnej sérii článkov a videí.  Inteligentné osvetlenie je predovšetkým o komforte a úsporách energie a týka sa každého z nás. Niekto je do komfo ...

Technológie

10 rokov iPhone na Slovensku: Ako sa u nás Apple etabloval s hi-end modelmi do TOP5 výrobcov smartfónov

19.08.2018 00:10

Nasledujúcu stredu, 22. augusta 2018, uplynie 10 rokov od štartu predaja iPhone na Slovensku. Ako prvý prišiel na Slovensko model iPhone 3G – a jeho štart prebiehal symbolicky na polnočnom predaji na ...

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button