Image
14.2.2018 0 Comments

Nové technológie umožnia monitorovať športovcov na olympiáde ešte podrobnejšie

Na olympiáde, nakoniec ako pri všetkých športoch, presné merania  vyžadujú nesmierne citlivé senzory, pričom sú výsledky dostupné hneď v reálnom čase.  Zabezpečujú to RFID čipy na dresoch, vysokorýchlostné kamery, štartovacie pištole, laserové a infračervené merače či robotické kamery alebo drony. Už tradičným partnerom olympiád je spoločnosť Omega, ktorá každý merací systém mnohonásobne zabezpečuje a zálohuje. Oficiálne sa výsledky udávajú s presnosťou na tisíciny, interne sa však pracuje s číslami ešte rádovo menšími.

Organizátori sa snažia informovať diváka čo najrýchlejšie, najpútavejšie, najnázornejšie, aby vydržal pri prenose čo najdlhšie. Pohotové informácie zabezpečujú stovky profesionálnych časomeračov a technikov, ktorí obsluhujú všetky možné snímacie a zaznamenávacie zariadenia.

Snímač pohybu pre alpské lyžovanie

Tie potom produkujú kvantum dát, z ktorých nakoniec nielen diváci, ale tiež tréneri i samotní športovci získajú mnoho užitočných informácii na analýzu športového výkonu: v ktorej fáze stratili alebo získali čas, kde stratili či vyhrali body, ako si v tom istom momente počínal ich najväčší konkurent a pod.

V Južnej Kórei využíva Omega novú technológiu Stromotion na rozdelenie každej akcie na sekcie, a tie sa dajú skúmať ešte podrobnejšie. Videozáznam trajektórie pohybu športovca odhaľuje jeho techniku, a je zaujímavé sledovať jej  jednotlivé fázy. Technológiu určite ocenia športovci, tréneri a diváci pri alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní či skokoch na U rampe.  Snowbordoví rozhodcovia si napríklad môžu nechať zobraziť najvyšší skok najlepšieho pretekára alebo priemernú výšku skokov, či počet obratov v jednom skoku.

Merač vetra

Ďalšou technologickou novinkou je Simulcam. Umožní porovnávať techniku dvoch súťažiacich tým, že ich zobrazí na obrazovke jedného nad druhým. Využijú ju pri severských kombináciách a všetkých lyžiarskych disciplínach, boboch, sánkach alebo skokoch na lyžiach.

Podľa očakávaní, aj aktuálna zimná olympiáda  priam povinne musela priniesť množstvo technologických noviniek. Vďaka tomu je také podrobné vyhodnocovanie a  spracovanie všetkých možných parametrov športových disciplín na olympijských hrách k dispozícii vôbec po prvýkrát.

Štartovacia pištoľ

Foto:  Omega

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button