Image
14.2.2018 0 Comments

Nové technológie umožnia monitorovať športovcov na olympiáde ešte podrobnejšie

Na olympiáde, nakoniec ako pri všetkých športoch, presné merania  vyžadujú nesmierne citlivé senzory, pričom sú výsledky dostupné hneď v reálnom čase.  Zabezpečujú to RFID čipy na dresoch, vysokorýchlostné kamery, štartovacie pištole, laserové a infračervené merače či robotické kamery alebo drony. Už tradičným partnerom olympiád je spoločnosť Omega, ktorá každý merací systém mnohonásobne zabezpečuje a zálohuje. Oficiálne sa výsledky udávajú s presnosťou na tisíciny, interne sa však pracuje s číslami ešte rádovo menšími.

Organizátori sa snažia informovať diváka čo najrýchlejšie, najpútavejšie, najnázornejšie, aby vydržal pri prenose čo najdlhšie. Pohotové informácie zabezpečujú stovky profesionálnych časomeračov a technikov, ktorí obsluhujú všetky možné snímacie a zaznamenávacie zariadenia.

Snímač pohybu pre alpské lyžovanie

Tie potom produkujú kvantum dát, z ktorých nakoniec nielen diváci, ale tiež tréneri i samotní športovci získajú mnoho užitočných informácii na analýzu športového výkonu: v ktorej fáze stratili alebo získali čas, kde stratili či vyhrali body, ako si v tom istom momente počínal ich najväčší konkurent a pod.

V Južnej Kórei využíva Omega novú technológiu Stromotion na rozdelenie každej akcie na sekcie, a tie sa dajú skúmať ešte podrobnejšie. Videozáznam trajektórie pohybu športovca odhaľuje jeho techniku, a je zaujímavé sledovať jej  jednotlivé fázy. Technológiu určite ocenia športovci, tréneri a diváci pri alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní či skokoch na U rampe.  Snowbordoví rozhodcovia si napríklad môžu nechať zobraziť najvyšší skok najlepšieho pretekára alebo priemernú výšku skokov, či počet obratov v jednom skoku.

Merač vetra

Ďalšou technologickou novinkou je Simulcam. Umožní porovnávať techniku dvoch súťažiacich tým, že ich zobrazí na obrazovke jedného nad druhým. Využijú ju pri severských kombináciách a všetkých lyžiarskych disciplínach, boboch, sánkach alebo skokoch na lyžiach.

Podľa očakávaní, aj aktuálna zimná olympiáda  priam povinne musela priniesť množstvo technologických noviniek. Vďaka tomu je také podrobné vyhodnocovanie a  spracovanie všetkých možných parametrov športových disciplín na olympijských hrách k dispozícii vôbec po prvýkrát.

Štartovacia pištoľ

Foto:  Omega

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button