Image
14.2.2018 0 Comments

Nové technológie umožnia monitorovať športovcov na olympiáde ešte podrobnejšie

Na olympiáde, nakoniec ako pri všetkých športoch, presné merania  vyžadujú nesmierne citlivé senzory, pričom sú výsledky dostupné hneď v reálnom čase.  Zabezpečujú to RFID čipy na dresoch, vysokorýchlostné kamery, štartovacie pištole, laserové a infračervené merače či robotické kamery alebo drony. Už tradičným partnerom olympiád je spoločnosť Omega, ktorá každý merací systém mnohonásobne zabezpečuje a zálohuje. Oficiálne sa výsledky udávajú s presnosťou na tisíciny, interne sa však pracuje s číslami ešte rádovo menšími.

Organizátori sa snažia informovať diváka čo najrýchlejšie, najpútavejšie, najnázornejšie, aby vydržal pri prenose čo najdlhšie. Pohotové informácie zabezpečujú stovky profesionálnych časomeračov a technikov, ktorí obsluhujú všetky možné snímacie a zaznamenávacie zariadenia.

Snímač pohybu pre alpské lyžovanie

Tie potom produkujú kvantum dát, z ktorých nakoniec nielen diváci, ale tiež tréneri i samotní športovci získajú mnoho užitočných informácii na analýzu športového výkonu: v ktorej fáze stratili alebo získali čas, kde stratili či vyhrali body, ako si v tom istom momente počínal ich najväčší konkurent a pod.

V Južnej Kórei využíva Omega novú technológiu Stromotion na rozdelenie každej akcie na sekcie, a tie sa dajú skúmať ešte podrobnejšie. Videozáznam trajektórie pohybu športovca odhaľuje jeho techniku, a je zaujímavé sledovať jej  jednotlivé fázy. Technológiu určite ocenia športovci, tréneri a diváci pri alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní či skokoch na U rampe.  Snowbordoví rozhodcovia si napríklad môžu nechať zobraziť najvyšší skok najlepšieho pretekára alebo priemernú výšku skokov, či počet obratov v jednom skoku.

Merač vetra

Ďalšou technologickou novinkou je Simulcam. Umožní porovnávať techniku dvoch súťažiacich tým, že ich zobrazí na obrazovke jedného nad druhým. Využijú ju pri severských kombináciách a všetkých lyžiarskych disciplínach, boboch, sánkach alebo skokoch na lyžiach.

Podľa očakávaní, aj aktuálna zimná olympiáda  priam povinne musela priniesť množstvo technologických noviniek. Vďaka tomu je také podrobné vyhodnocovanie a  spracovanie všetkých možných parametrov športových disciplín na olympijských hrách k dispozícii vôbec po prvýkrát.

Štartovacia pištoľ

Foto:  Omega

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Unikátna stolička pre „neposedníkov“

20.02.2018 00:10

Veľkú časť svojho života som presedel za počítačom, a tak som sa na recenziu tejto netradičnej stoličky, navyše Made in Slovakia, naozaj tešil. Dozvedel som sa o nej od Miša Trubana, ktorý projekt pod ...

Technológie 2

Google zrušil vo vyhľadávaní obrázkov možnosť zobraziť obrázok. Dá sa to však obísť

20.02.2018 00:30

Google od piatka 16. februára odstránil z nástroja na vyhľadávanie obrázkov praktické tlačidlo Zobraziť obrázok (View Image), ktoré umožnilo ľuďom ľahko prevziať akýkoľvek obrázok nájdený online. Tot ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá