Image
22.2.2019 4 Comments

Nové solárne panely spoločnosti Insolight dosahujú rekordnú účinnosť až 29 %

Solárne panely vyvinuté startupom Insolight sa môžu pochváliť pôsobivou účinnosťou až 29 %, čo je rekord na maloobchodnom trhu. Tieto systémy, ktoré sa teraz štandardizujú na hromadnú výrobu, obsahujú šošovky sústreďujúce slnečné svetlo na malé fotovoltické články s vysokým ziskom. Ide o priekopnícky prístup v odvetví solárnej energie.

Nové solárne panely vyzerajú rovnako ako bežné strešné panely, majú rovnakú veľkosť, hrúbku a dokonca aj rovnaký inštalačný systém. Vnútri sú však články vyvinuté spoločnosťou Insolight, ktoré majú takmer dvojnásobnú účinnosť v porovnaní s ostatnými panelmi na súčasnom trhu (29 % vs. 17 až 19 %).

Štúdie ukazujú, že účinnosť komerčných solárnych panelov sa od roku 2000 zvýšila iba o 3,5 percentuálneho bodu. Preto chceli traja zakladatelia spoločnosti Insolight – Mathieu Ackermann, Laurent Coulot a Florian Gerlich – skúsiť niečo radikálne iné. Vytvorili rezidenčné solárne panely, ktoré využívajú rovnaké články, aké sa používajú v družiciach. Tie sú síce veľmi účinné, ale aj veľmi drahé. S cieľom udržať nižšie náklady výskumníci vyvinuli ochranné sklo, kde môžu byť umiestnené optické šošovky, ktoré sústreďujú asi 100× viac slnečného svetla a nasmerujú ho na malý povrch vysokovýkonných článkov. To znamená, že články musia zaberať menej ako 0,5 % plochy solárneho panela. Zakladatelia startupu navrhli aj mechanizmus, ktorý dokáže článkami pohybovať vodorovne o niekoľko milimetrov, aby sledovali slnečné svetlo počas celého dňa.

Keďže články zaberajú iba malú časť povrchu solárneho panela, systém Insolight sa môže dokonca inštalovať na bežné solárne panely, aby zvýšil ich účinnosť.

Podľa zakladateľov solárne panely spoločnosti Insolight ponúkajú lepšiu návratnosť investícií ako konkurenčné riešenia. „Naša technológia môže znížiť účty za elektrinu v domácnosti až o 30 % v slnečných regiónoch,“ hovorí Laurent Coulot. Panely vyžadujú ešte optimalizáciu montáže, spoločnosť ich chce uviesť na trh v roku 2022.

Zdroj: news.epfl.ch

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Kvalitný systém CRM ako hlavná konkurenčná výhoda firiem

15.05.2019 00:10

Špeciálny projekt Riadenie vzťahov so zákazníkmi je súhrn obchodných, servisných, komunikačných a marketingových procesov podporovaných zákaznícky orientovanou kultúrou spoločnosti a moderným CRM sys ...

Technológie

Štartuje prvá komerčná 5G sieť v Európe

09.05.2019 00:15

Ericsson a Swisscom, najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb vo Švajčiarsku, spustili ako prvý komerčnú 5G sieť v Európe, ktorá podporuje bežne dostupné chytré telefóny. Obe firmy sú už nieko ...

Technológie 2

Microsoft pridá do Windows 10 vlastné linuxové jadro

09.05.2019 13:16

Microsoft už niekoľko rokov robí vlastné linuxové projekty. Na vývojárskej konferencii Build teraz informoval o tom najnovšom. Chce vytvoriť vlastné linuxové jadro, ktoré sa stane súčasťou systému Win ...

q

4 Comments

 1. W/m2 reakcia na: Nové solárne panely spoločnosti Insolight dosahujú rekordnú účinnosť až 29 %
  22.2.2019 20:02
  Článok je plný "úžasných" informácií, mňa by zaujímal skôr skutočný dosiahnutelný výkon tohoto fotovoltického článku. Bez technických parametrov je to len marketingový článok.
  Reagovať
  • RE: W/m2 reakcia na: W/m2
   25.2.2019 10:02
   Na strankach tento udaj nemaju, ani zbezne googlenie nic nenaslo. Zistime asi az ked to daju na trh - som ale skepticky.
   Reagovať
  • RE: W/m2 reakcia na: W/m2
   24.2.2019 13:02
   Tak predpokladám podľa textu 290W/m².
   Keďže to niebje ešte dokončené tak ostáva jedine čakať ako to dopadne
   Reagovať
   • RE: RE: W/m2 reakcia na: RE: W/m2
    24.2.2019 19:02
    No neviem, trikrát som si článok prečítal, ale takýto udaj som tam nevyčítal. Len to, že majú o 29% vyššiu účinnosť. Terajšie fotovoltické články dosahujú max. 170W/m2 (za ideálnych podmienok), takže potom by to mohlo byť 220W/m2.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button