Image
26.3.2019 2 Comments

Nové smartfóny série Huawei P30 prinášajú revolučné novinky v mobilnej fotografii

Huawei pokračuje v tradícii a mesiac po veľtrhu MWC na vlastnom podujatí v Paríži predstavil novú vlajkovú loď Huawei P30 Pro. Len na doplnenie, Huawei má v segmente vlajkových smartfónov dve produktové rodiny. Mate je primárne smerovaná do biznisu a séria P pre bežných, ale veľmi náročných používateľov. Počas predpremiéry pre vybraných novinárov som mal možnosť túto horúcu novinku intenzívne testovať približne tri hodiny, hlavne fotenie starostlivo pripravených scén vrátane tmavej miestnosti s naaranžovaným modelom domu. Tri hodiny nie je veľa, no považujem ich za ekvivalent niekoľkodňového testu, kde by som musel testovacie scény hľadať, prípadne aranžovať. 

Prezentácia počas predpremiéry potvrdila väčšinu informácií, ktoré náhodou alebo riadenou „náhodou“ unikli do médií pred oficiálnym predstavením, vrátane funkcie Dual-View, pri ktorej video sníma súčasne dvoma zadnými kamerami, ultraširokouhlou a zároveň zoomovou kamerou s teleobjektívom. Takto získate dva zábery rôznej scény v dvoch rôznych perspektívach. Pri editovaní potom môžete kombinovať širokouhlý obraz a detail. Možno si položíte otázku, prečo sa toto duálne video nesníma hlavným fotoaparátom a teleobjektívom? Z teórie estetiky strihu sa strih v osi okrem niektorých výnimiek veľmi neodporúča, jedine ak je rozdiel v ohniskovej vzdialenosti dosť veľký. Takže zrejme preto kombinácia ultraširokouhlého objektívu s teleobjektívom.

Najobľúbenejšia kreatívna činnosť väčšiny používateľov smartfónov je fotografovanie, takže najviac medzigeneračných noviniek sa očakávalo práve v tejto oblasti. Najskôr však zhrniem novinky, ktoré P30 prevzal z Huawei Mate 20 Pro, predstaveného vlani v jeseni - procesor Kirin 980 so zlepšenou podporou umelej inteligencie a snímač odtlačkov prstov pod displejom. Aj Huawei sa zapojil do súboja výrobcov vlajkových smartfónov o maximálne využitie plochy predného panela. Displej ju zaberá celú s výnimkou malého výrezu na selfie kameru a senzory potrebné na bezpečné a efektívne odomykanie tvárou v strede hornej hrany.  

Fazetka na spodnej aj hornej strane

Huawei P30 má displej s uhlopriečkou 6,1 palca, verzia P30 Pro má 6,47-palcový displej. Obidva displeje majú rozlíšenie FHD+ (2340 × 1080 px). Obidva modely majú procesor Kirin 980 vyrábaný 7 nm technológiou v rámci koncernu Huawei. Súčasťou SoC je aj duálny koprocesor na efektívne riešenie úloh na báze AI. Základná verzia P30 má 6 GB RAM a128 GM úložného priestoru, verzia Pro 8 GB RAM a 256 GB úložného priestoru. Obidve verzie podporujú pamäťovú kartu NM. Je to vlastný konštrukčný formát Huawei. NM karta je rovnako veľká ako SIM karta a má aj podobne rozmiestnené kontakty, takže do rovnakého slotu môžete založiť buď SIM 2, alebo NM kartu. 

Vybavenejší z dvojice, model Huawei P30 Pro, je osadený novým systémom Leica Quad Camera, ktorý pozostáva zo štyroch objektívov.

Nechýba ani 32 Mpx snímač na prednej strane smartfónu, ktorý sa stará o selfie zábery ako zo štúdia. Fotoaparáty predstavím v poradí, ako sú na oválnej platforme zoradené objetívy zhora nadol. Prvý zhora je ultraširokouhlý objektív so svetelnosťou f/2,2 a ohniskovou vzdialenosťou 16 mm (prepočítanou na full frame). Na porovnanie, väčšina setových objektívov zrkadloviek má najmenšiu ohniskovú vzdialenosť 18 mm, ale na lacnejších zrkadlovkách formátu APS-C sa násobí crop faktorom 1,5, takže ultraširokouhlý objektív P3 má oveľa širší zorný uhol. Tento objektív využíva snímač s rozlíšením 20 Mpx. Širokouhlý objektív nemá optickú stabilizáciu a ani ju nepotrebuje. 

Druhý fotoaparát zhora je hlavný. Jeho objektív má vynikajúcu svetelnosť  f/1,6, optický stabilizátor a premieta obraz na 40 Mpx snímač typu SuperSpectrum s uhlopriečkou 1/1,7”.

SuperSpectrum nie je žiadny marketingový buzzword, ale označenie pre inovatívny senzor, ktorý nevyužíva tradičné usporiadanie farebných RGB filtrov Bayerovej masky nad pixelmi, ale filtre sú usporiadané v mozaike RYYB. Inak povedané, namiesto červených, zelených a modrých filtrov sú použité červené, žlté a modré filtre. Takéto usporiadanie umožňuje zvýšiť citlivosť snímača, čo je dôležité pri nízkej úrovni osvetlenia a pri fotení v takýchto podmienkach sa navyše zachovajú prirodzené farby.  Zatiaľ čo fotoaparáty najlepších vlajkových smartfónov súčasnosti vrátane minuloročného Huawei P20 Pro majú ISO 102 400, nový P30 Pro umožňuje využívať ISO až do maximálnej hodnoty ISO 204 800 (P30) a 409 600 (P30 Pro). Už pri testovaní počas predpremiéry môžem potvrdiť, že fotky pri nízkej úrovni osvetlenia zosnímané v nočnom režime sú jasné, s verným podaním farieb. Na porovnanie, Huawei Mate 20 Pro mal tendenciu pri takýchto svetelných podmienkach posúvať bielu farbu mierne dožlta. Senzor Huawei SuperSpectrum umožňuje zachytiť videozáznamy s nízkym osvetlením, vďaka čomu nočné scény vyzerajú ostro a čisto. Huawei AIS a OIS teraz podporujú stabilizáciu pre všetky nastavenia zachytávania videa na stabilné snímanie za každých okolností. Objektív SuperZoom sa pre zmenu stará o ostré zábery zblízka. AI Movie Editor automaticky identifikuje akčné sekvencie, dokáže pridať hudbu na pozadí a nechýba ani možnosť doplniť výsledné dielo o špeciálne efekty, ako je časozberný a pomalý pohyb.

Takáto revolučná novinka si zaslúži podrobnejšie vysvetlenie. Snímače fotoaparátov aj smartfónov sú konštruované tak, že každý pixel je primárne monochromatický. Aby mohol snímať farebný obraz, nad každú fotocitlivú bunku sa umiestni farebný filter, ktorý prepustí len určitú časť farebného spektra. Farebný obraz možno zložiť z troch základných farieb – červenej, zelenej a modrej vo farebnom modeli RGB. Preto je na obrazovom snímači vytvorená mozaika striedavo usporiadaných filtrov práve pre tieto tri farby a z monochromatického obrazového snímača vytvorí farebný. Aby sme boli úplne presní, klasická RGB Bayerova maska má pre vlastnosti ľudského oka dvojnásobný počet zelených filtrov než  červených a modrýchfiltrov. Preto sa takéto usporiadanie označuje aj RGBG, prípadne RGGB. Preto aj snímač SuperSpectrum v Huawei P30 má dvojnásobný počet žltých filtrov. 

Pri pozornejšom pohľade zistíte, že vedľa hlavného objektívu je ešte jeden senzor s objektívom umiestneným mimo oválnej platformy, takže jeho krycie sklo lícuje s povrchom zadnej steny. Tento senzor sa označuje Time-of-Flight (ToF) a v tandeme s objektívom umožňuje snímať vzdialenosti objektov snímanej scény. Tieto informácie sa využijú pri funkcii dynamickej clony umožňujúcej rozostrenie popredia alebo pozadia, teda na simulovanie efektu bokeh, ktorý objektívy smartfónov na optickom princípe vzhľadom na krátku fyzickú (nie prepočítanú) ohniskovú vzdialenosť neumožňujú, a takisto na mapovanie okolia pri 3D rozšírenej realite. Vďaka presnému meraniu vzdialenosti snímač dokáže simulovať viacero úrovní efektu bokeh - od zaostreného pozadia až po krémové rozostrenie v štýle Leica.

Pod krycím sklom tretieho, spodného objektívu vidíte štvorhranný otvor, pod ktorým je umiestnené zrkadlo pod uhlom 45 stupňov. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 125 mm má totiž periskopickú konštrukciu, pretože optické členy objektívu s takouto dlhou ohniskovou vzdialenosťou by sa do tenkého tela smartfónu nedali inak umiestniť. Skúsme trochu počítať. Rozsah ohniskových vzdialeností počnúc širokouhlým objektívom po teleobjektív je od 16 do 125 mm, čo je 7,8× optický zoom. Huawei P30 však umožňuje dosiahnuť 10× hybridný zoom a 50× digitálny zoom, samozrejme, s adekvátnym poklesom kvality fotografií. P30 exceluje aj pri makrozáberoch. V režime macro dokáže zaostriť na predmety vzdialené len 25 mm. Okrem už spomínaného nočného módu má fotoaparát Huawei P30 aj silk water effect na fotenie tečúcej vody v scénach, kde sú vodopády, fontány či horské bystriny. Funkcia HDR má pri P30 prívlastok AI. Umelá inteligencia pri spracovaní záberu využíva takzvanú expozičnú mapu, získanú zo série „surových“ snímok s malým kontrastom, zhotovených v rýchlom slede, aby sa optimalizovali preexponované a podsvietené snímky. Optická stabilizácia (OIS) hlavného objektívu a teleobjektívu je pri modeli Huawei P30 doplnená aj softvérovou stabilizáciou AIS. V kombinácii s optickou stabilizáciou umožňuje P30 nakrúcanie videa „z ruky“ aj počas chôdze.  

Séria Huawei P30 je dodávaná s nadstavbou EMUI 9.1. Najnovší operačný systém podporuje aj Huawei Share OneHop na bezproblémové zdieľanie súborov medzi smartfónmi Huawei a počítačmi.

Pri predobjednávke modelu P30 alebo P30 Pro prostredníctvom slovenských operátorov získate k smartfónu aj inteligentné hodinky Huawei Watch GT a nárok na bezplatnú výmenu displeja po dobu 90 dní odo dňa registrácie v aplikácii HiCare. Na získanie možnosti bezplatnej výmeny displeja sa treba zaregistrovať najneskôr 15. 4. 2019. Oficiálny predaj smartfónov Huawei P30 a Huawei P30 Pro na Slovensku štartuje 1. apríla. Operátor Orange zaradí dvojicu noviniek do ponuky 3. apríla. K dispozícii budú farebné varianty Breathing Crystal, Aurora a Black. Odporúčaná maloobchodná cena modelu P30 je 699 eur, za model P30 Pro zaplatia záujemcovia 899 eur (6 + 128 GB verzia), resp. 999 eur (8 + 256 GB verzia).

V zajtrajšom pokračovaní ukážeme fotografie rôznych scenérií za rôznych svetelných podmienok z Huawei P30 Pro. Jeden záber v takmer úplne tmavej miestnosti ukážem už teraz.

  

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 2

Špičkový notebook pre novú generáciu biznismenov

18.07.2019 00:10

Špeciálny projekt Lenovo ThinkBook 13s je novou kategóriou pracovného zariadenia pre mladých biznismenov.  Práve oni si vyžadujú, aby ich zariadenie bolo dostatočne výkonné a štýlové, aby ho mohli po ...

Produkty

Report: Nová segmentácia produktov MSI. S dôrazom aj na pracovné použitie

17.07.2019 00:00

Začiatkom mesiaca sme sa v španielskej Girone zúčastnili na akcii MSI, kde firma prezentovala svoje najnovšie produkty a upravenú filozofiu fungovania na trhu. Tá sa teraz, pod vplyvom nového vedenia ...

Produkty

Bluetoothová žehlička na vlasy sa dá ľahko hacknúť. Útočník vám môže zapáliť dom

15.07.2019 12:19

Britská firma Glamoriser sa hrdí tým, že ako prvá na svete vyrába žehličky na vlasy s technológiou bluetooth. Prístroj sa dá prepojiť s aplikáciou umožňujúcou používateľovi nastaviť teplotu a mód. Môž ...

q

2 Comments

 1. Ahoj reakcia na: Nové smartfóny série Huawei P30 prinášajú revolučné novinky v mobilnej fotografii
  27.3.2019 07:03
  Bude neskor obsiahlejsi clanok (recenzia) popripade viac fotiek z roznych rezimov (od makra po fotky s teleobjektivom)? Popripade dojmy a vydrz baterie.
  Reagovať
  • RE: Ahoj reakcia na: Ahoj
   Autor: Lubo
   27.3.2019 08:03
   Áno bude. Na zajtra pripravujeme článok z fotografiami z P30 čo som urobil počas predpremiéry na naaranžovaných scénach vrátane "dark room" kde sa prejavia výhody vysokého ISO a nočného režimu. Následne keď nám smartfón požičajú, urobíme podrobnú recenziu
   Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá