Nové smart hodinky IBM by sa dali rozložiť do podoby smartfónu i tabletu

0

Po veľkých hráčoch na trhu, ako sú Samsung a Apple, si dala elektronické zariadenie s flexibilným displejom patentovať aj spoločnosť IBM. Skladací dizajn vám umožní používať toto zariadenie ako smart hodinky, smartfón či tablet. Môžete si teda zvoliť správnu veľkosť displeja na každú príležitosť.

Patentová prihláška s názvom Variable display size for an electronic display device (Variabilná veľkosť displeja pre elektronické zobrazovacie zariadenie) bola podaná ešte v roku 2016. Trvalo až do 11. júna 2019, kým bol patent schválený a uverejnený v databáze amerického patentového úradu USPTO (United States Patent and Trademark Office). Na získanie lepšej predstavy web LetsGoDigital priniesol niekoľko 3D renderov, sú však len na ilustračné účely a vznikli na základe informácií opísaných v patente.

V najkompaktnejšej podobe má používateľ na ruke bežné hodinky s obdĺžnikovým displejom, azda o niečo hrubšie. Nijaký rámček nie je viditeľný. Zvláštnosť konštrukcie je v tom, že pod hlavnou obrazovkou je uložených sedem prídavných častí. Tieto displeje možno nezávisle od seba vyberať z puzdra. Puzdro hodiniek má priestor na štyri oddelenia, z ktorých každé obsahuje maximálne dve časti displeja.

Ak vám veľkosť displeja smart hodiniek nestačí, môžete ľahko vysunúť z krytu ďalšiu časť. Ak vysuniete štyri časti obrazovky, zariadenie sa automaticky prepne do režimu smartfónu. Používateľ tak má k dispozícii odlišné rozhranie, ktoré by malo prispieť k jednoduchšiemu použitiu. Môže si tak zobraziť viac ikon alebo väčšie obrázky. Ak potrebujete ešte väčšiu obrazovku, napríklad na sledovanie videa či prehliadanie webu, môžete vysunúť ďalšie časti a získať extra široký displej. Ak rozložíte všetkých 8 častí displeja, smartfón sa prepne do režimu tabletu, ktorý vyžaduje ovládanie dvoma rukami. Displej je takmer bezšvíkový, takže obsah sa môže zobrazovať kontinuálne.

Z patentu však nie je jasné, či sa rozširovanie displeja uskutočňuje manuálne, poloautomaticky alebo úplne automaticky. Samozrejme, najlepšie by bolo, keby sa to dialo automaticky. V patente sú uvedené aj rozmery. Každá zobrazovacia časť má veľkosť 5 × 7,5 cm (š × v). To sú rozmery displeja smart hodiniek. Ak zariadenie používate ako smartfón, máte k dispozícii displej 10 × 15 cm, je teda podstatne širší ako v prípade bežného smartfónu. Úplne rozložená obrazovka má rozmery 8 × 12 palcov (20 × 30 cm), uvádza sa v patente. Možno ide o chybu, z logiky by vyplývalo, že úplne rozložená obrazovka by mala štvornásobnú šírku a dvojnásobnú výšku ako jedna časť displeja.

Patent sa hlbšie nezaoberá používateľskou skúsenosťou. Vynára sa preto otázka, ako položíte zariadenie s veľkosťou tabletu, ktoré má na zadnej strane remienok hodiniek. Je možné, že remienok je navrhnutý tak, aby poslúžil ako stojan v režime tabletu. Mobilné zariadenie by malo byť vybavené aj jedným alebo viacerými reproduktormi a malo by umožňovať aj pripojenie periférnych zariadení, ako je napríklad klávesnica a myš.

V roku 2000 spoločnosť IBM predstavila prototyp smart hodiniek založený na operačnom systéme Linux. Bol vybavený 8 MB pamäte, akcelerometrom a vibračným mechanizmom. Linux Watch bol neskôr premenovaný na IBM WatchPad a dostal dotykový displej, softvér kalendára a podporu technológie bluetooth. V tomto modeli nechýbal ani snímač odtlačkov prstov. Nevedno, či schválený patent znamená, že spoločnosť pripravuje smart hodinky so skladacím displejom, alebo uprednostní predaj patentovej technológie iným zainteresovaným stranám.

Zdroj: techgenyz.com

Redakcia

Všetky autorove články
IBM hodinky Watch smart

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať