Nové roboty dokážu šprintovať rýchlejšie ako gepard

1

Vedci z North Carolina State University, inšpirovaní najrýchlejším suchozemským zvieraťom na svete, vytvorili „mäkké roboty“, ktoré sú schopné pohybovať sa rýchlejšie na pevných povrchoch ako ktorýkoľvek z predchádzajúcich modelov. Nové mäkké roboty dokážu chytiť jemné predmety, no sú dostatočne pevné na to, aby zdvihli aj ťažké veci. Sú inšpirované biomechanikou gepardov, konkrétne spôsobom, ako sa ich chrbty ohýbajú pri behu.

Dospelý gepard môže zrýchľovať na úrovni športového automobilu a šprintovať rýchlosťou až 120 km/h. Robot má pružinovú „bistabilnú“ chrbticu, čo znamená, že má dva stabilné stavy. Prepínanie medzi týmito dvoma stavmN uvoľňuje značné množstvo energie, čo umožňuje robotovi rýchlo vyvíjať silu proti zemi. Môže cválať tak, že jeho nohy stratia kontakt so zemou.

Mäkké roboty sú mechanické roboty, ktoré fungujú ako živé organizmy. Nie sú vyrobené z pevných materiálov, ale sú skonštruované tak, aby mali väčšiu flexibilitu a prispôsobivosť na vykonávanie úloh. Nové roboty sú viac ako trikrát rýchlejšie než staršie modely, zvládnu aj výstup do strmých svahov a keď im vedci pripojili plutvu namiesto chodidiel, stali sa najrýchlejšie plávajúcimi mäkkými robotmi.

Takéto roboty by sa mohli uplatniť pri pátracích a záchranných akciách, kde je rýchlosť nevyhnutná. Napríklad umelá chobotnica vyvinutá v Bristole Robotics Lab vo Veľkej Británii hľadá po zemetrasení obete pod zrútenými budovami. Uplatnenie však môžu nájsť aj v priemyselnej výrobe, pretože sú schopné manipulovať s krehkými predmetmi.

Zdroj: euronews.com.

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot

1 komentár

adkoo reakcia na: Nové roboty dokážu šprintovať rýchlejšie ako gepard

15.5.2020 04:05
zbytocna slepa vetva vyvoja

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať