Image
17.5.2019 0 Comments

Nové biolepidlo utesní krvácajúcu ranu na bijúcom srdci za 20 sekúnd

Čínski výskumníci vyvinuli nové „biologické lepidlo“, ktoré by mohlo zastaviť nekontrolovateľné krvácanie zo srdca či tepny. Ak sa umiestni do rany a aktivuje UV svetlom, tento život zachraňujúci tmel sa rýchlo premení na netoxický hydrogél, ktorý je schopný udržať sa na klzkom povrchu a znášať pulzovanie srdcového tkaniva.

Lepidlo ešte nebolo testované na ľudských orgánoch, ale keď jeho prototyp vyskúšali v telách ošípaných a králikov, držal lepšie ako stehy alebo iné dnes dostupné chirurgické lepidlá. Jeho aplikáciu na pečeň si môžete pozrieť vo videu. (Neodporúčame ho však sledovať, pokiaľ máte pri pohľade na krv ťažkosti.)

Hoci existujú aj iné podobné materiály, mnohé z nich obsahujú škodlivé chemikálie, a tak môžu vyžadovať dodatočné stehy. Nový prototyp týmto problémom netrpí. Počas chirurgického zákroku na králikoch bol gél aktivovaný svetlom schopný zastaviť krvácanie z rezu a sekcie stehnovej tepny v priebehu niekoľkých sekúnd.

Gél znesie krvný tlak až 290 mm Hg, čo je vysoko nad rámec toho, čo zvládnu niektoré iné lepidlá. Navyše je založený na štruktúre ľudského spojivového tkaniva, je kompatibilný s vnútornými orgánmi a tepnami, čo mu umožňuje ľahšie sa viazať na arteriálne a srdcové steny. V testoch s ošípanými hydrogél účinne scelil ranu v srdci po dvoch týždňoch, pričom na okrajoch rany nebola pozorovateľná takmer žiadna nekróza a zistený bol len veľmi malý zápal, čo potvrdzuje jeho vynikajúci biokompatibilitu.

Tím teraz stojí pred úlohou dokázať, že jeho vynález sa môže preniesť aj do klinického prostredia. Tkanivový inžinier Hongwei Ouyang, jeden z autorov štúdie publikovanej v časopise Nature Communications, povedal, že ich produkt by mohol byť pripravený na použitie u ľudí v najbližších 3 až 5 rokoch.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Toaletná doska zmonitoruje váš zdravotný stav a zachráni život

18.09.2019 00:05

Amerika rýchlo starne. Napriek lekárskemu pokroku trpí viac ako 80% obyvateľov na určitú formu srdcových ochorení, ako napríklad infarkt alebo zlyhanie srdca. Aj napriek včasnej hospitalizácii, takme ...

Výskum 2

Objavili „najčernejší“ materiál. Odráža 10x menej svetla ako Vantablack

17.09.2019 00:20

Inžinieri z MIT informovali, že vytvorili materiál, ktorý je 10-krát černejší ako čokoľvek, čo bolo zhotovené doteraz. Materiál je vyrobený z vertikálne zarovnaných uhlíkových nanorúrok (CNT - carbon ...

Výskum 1

Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

17.09.2019 00:15

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisia ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019