Image
17.5.2019 0 Comments

Nové biolepidlo utesní krvácajúcu ranu na bijúcom srdci za 20 sekúnd

Čínski výskumníci vyvinuli nové „biologické lepidlo“, ktoré by mohlo zastaviť nekontrolovateľné krvácanie zo srdca či tepny. Ak sa umiestni do rany a aktivuje UV svetlom, tento život zachraňujúci tmel sa rýchlo premení na netoxický hydrogél, ktorý je schopný udržať sa na klzkom povrchu a znášať pulzovanie srdcového tkaniva.

Lepidlo ešte nebolo testované na ľudských orgánoch, ale keď jeho prototyp vyskúšali v telách ošípaných a králikov, držal lepšie ako stehy alebo iné dnes dostupné chirurgické lepidlá. Jeho aplikáciu na pečeň si môžete pozrieť vo videu. (Neodporúčame ho však sledovať, pokiaľ máte pri pohľade na krv ťažkosti.)

Hoci existujú aj iné podobné materiály, mnohé z nich obsahujú škodlivé chemikálie, a tak môžu vyžadovať dodatočné stehy. Nový prototyp týmto problémom netrpí. Počas chirurgického zákroku na králikoch bol gél aktivovaný svetlom schopný zastaviť krvácanie z rezu a sekcie stehnovej tepny v priebehu niekoľkých sekúnd.

Gél znesie krvný tlak až 290 mm Hg, čo je vysoko nad rámec toho, čo zvládnu niektoré iné lepidlá. Navyše je založený na štruktúre ľudského spojivového tkaniva, je kompatibilný s vnútornými orgánmi a tepnami, čo mu umožňuje ľahšie sa viazať na arteriálne a srdcové steny. V testoch s ošípanými hydrogél účinne scelil ranu v srdci po dvoch týždňoch, pričom na okrajoch rany nebola pozorovateľná takmer žiadna nekróza a zistený bol len veľmi malý zápal, čo potvrdzuje jeho vynikajúci biokompatibilitu.

Tím teraz stojí pred úlohou dokázať, že jeho vynález sa môže preniesť aj do klinického prostredia. Tkanivový inžinier Hongwei Ouyang, jeden z autorov štúdie publikovanej v časopise Nature Communications, povedal, že ich produkt by mohol byť pripravený na použitie u ľudí v najbližších 3 až 5 rokoch.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Laser dokáže zničiť rakovinové bunky priamo v krvnom obehu a zabrániť tvorbe metastáz

17.06.2019 00:15

Nádorové bunky, ktoré šíria rakovinu cez krvný obeh, majú nového nepriateľa. Laserový lúč vyžiarený zvonku cez kožu nájde a zabije tieto bunky spôsobujúce metastázy. V štúdii publikovanej v odbornom č ...

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button