Nové batérie Tesly zvyšujú účinnosť a bezpečnosť a znižujú náklady

Technológie
1

Tesla zásadne prepracovala spôsob integrácie svojich batérií do vozidiel – premenila ich na konštrukčné prvky automobilu. Nový štrukturálny spôsob integrácie celého batériového bloku do vozidla Elon Musk prirovnal ku komerčným lietadlám, ktorých krídla najprv obsahovali palivové nádrže priskrutkované k vnútornej štruktúre, no neskôr si konštruktéri uvedomili, že oveľa viac paliva sa dá prevážať, ak sa samotné telá krídel stanú palivovými nádržami.

To isté chce teraz Tesla urobiť s automobilmi. Nová batéria má 5-násobne vyššiu energetickú kapacitu, 6-násobný výkon a vďaka novému dizajnu zvyšuje dojazd o 16 %. Pokiaľ sa batériový článok stane konštrukčným prvkom vozidla, môže to priniesť 10 % úsporu na hmotnosti auta. Umožní to takisto presunúť batériu bližšie k stredu vozidla.

Nové batérie by mali byť menej náchylné na poškodenia, ktoré môžu viesť k požiarom. Napokon sa znížia aj náklady, pretože v novej batérii je o 370 dielov menej ako v súčasnej konštrukcii batériových článkov Tesla. Zníženie priemernej ceny za kWh by malo byť na úrovni 14 %.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Chyba? reakcia na: Nové batérie Tesly zvyšujú účinnosť a bezpečnosť a znižujú náklady

27.10.2020 20:10
Ak ma 5 nasobnu kapacitu tak ako moze byt dojazd lepsi len o 16% a vaha nizsia o 10%?
Pri 5 nasobnej kapacite by predsa bol aj dojazd cca 5 nasobny ak zachovaju vahu baterie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať