ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Nová zrkadlovka D780 od Nikonu, profesionálne objektívy a kompakt Coolpix P950

0

Zrkadlovku D780 so snímačom full frame Nikon prvý krát predstavil na veľtrhu CES a slovenskí fotografi a novinári sa s ňou mohli o deň neskôr zoznámiť aj v Bratislave. Novinka pre pokročilých amatérov má nahradiť obľúbený model D750.

Odolný fotoaparát D780 má systém hybridného automatického zaostrovania pri fotografovaní so živým náhľadom (Live View) a rýchlym 51-bodovým systémom automatického zaostrovania s fázovou detekciou na snímanie s použitím hľadáčika. Pri fotografovaní v režime Live View fotografi a filmári využívajú rovnaký systém AF, aký sa nachádza v bezzrkadlovke Nikon Z 6. Používatelia môžu zaostrovať na výrazy tváre vďaka funkcii Eye-Detection AF a využívať výhody automatického zaostrovania v slabom svetle, ktoré umožňuje spoľahlivé zaostrenie objektov až do –6 EV. Fotografi, ktorí snímajú pomocou hľadáčika, môžu využiť výkon sledovania objektov na úrovni vlajkovej lode a rýchle prepínanie medzi pokročilými režimami AF.

 Rýchlosť snímania  je 7 snímok za sekundu pri snímaní pomocou hľadáčika a 12 snímok za sekundu v režime nehlučného fotografovania pri snímaní so živým náhľadom. K ďalším funkciám patrí mimoriadne krátky čas uzávierky 1/8 000 s, ktorý fotografom poskytuje flexibilitu pri synchronizácii s bleskami Nikon. Zároveň však môžu natiahnuť čas až na 900 s, čo je ideálne na zachytenie dramatických svetelných stôp a nočných panorám.

Filmári si obľúbia kvalitu videosekvencií, ktoré môžu s fotoaparátom D780 dosiahnuť. Fotoaparát používa rozlíšenie obrazového snímača 6K na vytvorenie záznamu s ultrav ysokým rozlíšením 4K/UHD pri 30p/25p/24p a s nulovým faktorom orezania. Tvorcovia videí tiež môžu používať externý videorekordér na zachytenie bohatých záberov HLG HDR, ktoré možno zobraziť priamo na kompatibilnom televízore alebo monitore.

Súhrn hlavných funkcií

AUTOMATICKÉ ZAOSTROVANIE PRI POUŽITÍ HĽADÁČIKA. 51-bodový systém automatického zaostrovania s fázovou detekciou je citlivý až do –3 EV.

AUTOMATICKÉ ZAOSTROVANIE PRI POUŽITÍ ŽIVÉHO NÁHĽADU. 273-bodový systém hybridného automatického zaostrovania je citlivý až do –4 EV, resp. –6 EV s funkciou Low-Light AF. Pri snímaní fotografií je k dispozícii AF s detekciou očí.

SÉRIOVÉ SNÍMANIE RÝCHLOSŤOU AŽ 12 SN./S. Snímajte rýchlosťou až 7 snímok za sekundu s automatickým zaostrovaním a nastavením expozície, alebo až 12 snímok za sekundu v režime nehlučného fotografovania so živým náhľadom. Používatelia získajú snímky v plnom rozlíšení, a to aj pri snímaní vo formáte RAW.

OPTICKÝ HĽADÁČIK A VÝKLOPNÝ DOTYKOVÝ DISPLEJ. Optický hľadáčik s 0,70-násobným zväčšením poskytuje široké zorné pole a 100-percentné pokrytie. Výklopný LCD monitor s rozlíšením 2 359 000 bodov umožňuje aktivovať uzávierku pomocou dotykového ovládania a ovládať automatické zaostrovanie.

OBRAZOVÁ KVALITA. Objektívy s bajonetom Nikon F. Plnoformátový snímač CMOS s rozlíšením 24,5 Mpx. Obrazový procesor EXPEED 6. Rovnaký snímač RGB s rozlíšením 180 000 pixelov a pokročilý systém detekcie motívu ako pri modeli D850.

ULTRA ŠIROKÝ ROZSAH CITLIVOSTI ISO. Model D780 sa môže pochváliť širším rozsahom ISO než uznávaný model D850. Pracujte s citlivosťou ISO 100 – 51 200 rozšíriteľnou až na 204 800 či ISO 50.

PLNOFORMÁTOVÉ FILMY V KVALITE DSLR. Snímajte zábery s vysokým rozlíšením 4K/UHD pri 30p/25p/24p s nulovým faktorom orezania. Nahrávajte vo formáte N-Log alebo Hybrid Log Gamma (HLG) s množstvom informácií.

KREATÍVNA SLOBODA. Time-lapse videosekvencie priamo vo fotoaparáte. 2 Mpx statické snímky oslňujúcou rýchlosťou 120 snímok za sekundu. Ponuka digitalizácie vo fotoaparáte. A ešte viac.

RÝCHLY PRENOS SNÍMOK. Vysokorýchlostný prenos údajov a bezdrôtové pripojenie fotoaparátu uľahčujú prenos snímok. A funkcia SnapBridge umožňuje používateľom zdieľať súbory JPEG a RAW s akýmkoľvek inteligentným zariadením.

Začiatok predaja: 23. januára 2020, cena 2 339 € / súprava NIKON D780 + objektív AF-S 24 – 120mm f/4 VR – cena: 2 859 €

Nové objektívy

Či už fotografujete na športových podujatiach alebo vonku v noci, objektív AF-S NIKKOR 120 – 300 mm f/2,8E FL ED SR VR vyniká mimoriadnou rozlišovacou schopnosťou a výkonom automatického zaostrovania. Fotografi používajúci digitálne jednooké zrkadlovky, ktorí chcú fotografovať s ohniskovou vzdialenosťou 300 mm, sa už nemusia viazať na jednu ohniskovú vzdialenosť. Rovnako nemusia riskovať zníženie optického výkonu pri použití objektívu so zoomom s pripojeným telekonvertorom.

Objektív pokrýva všestranný rozsah ohniskových vzdialeností 120 – 300 mm pri konštantnej svetelnosti f/2,8. Má plynulé a presné automatické zaostrovanie. Výkon, ktorý sa vyrovná objektívom s pevnou ohniskovou vzdialenosťou, dokáže udržať krok s rýchlo alebo nepravidelne sa pohybujúcimi objektmi. Elektromagnetická clona zaručuje presné expozície pri vysokých frekvenciách snímania. Pokročilá optická konštrukcia. 25 prvkov v 19 skupinách s prvkami z ED skla a skla SR od spoločnosti Nikon, ako aj antireflexnými vrstvami ARNEO a Nano Crystal Coat. Farebná chyba, koma, reflexy a závoj sú starostlivo potlačené. Stabilizácia obrazu (VR) poskytuje výhodu štyroch stupňov EV, a to dokonca aj pri použití telekonvertora. Odolná konštrukcia. Vďaka pevnej konštrukcii a rozsiahlemu utesneniu je tento objektív pripravený na terénne podmienky za každého počasia.

cena: 10 399 €

Vysoko svetelný plnoformátový objektív NIKKOR Z 70 – 200 mm f/2,8 VR S je druhým objektívom zo základnej trojice objektívov pre bezzrkadlovky. Či už fotografujete šport, udalosti alebo reportáže, tento teleobjektív so zoomom z radu S je vhodný pre všetky situácie pri snímaní statických snímok alebo videosekvencií. Zaostrovanie je rýchle, plynulé a nehlučné. Ostrosť je vynikajúca v celom obrazovom poli – dokonca aj pri snímaní s plne otvorenou clonou. Pri snímaní videosekvencií je zmena uhla záberu pri zaostrovaní úplne eliminovaná.

Objektív pokrýva všestranný rozsah ohniskových vzdialeností 70 – 200 mm pri konštantnej svetelnosti f/2,8. Ostrosť a kontrast sú výnimočné v celom obrazovom poli. Zaostrovanie je plynulé, rýchle a nehlučné. Má 21 prvkov v 18 skupinách s prvkami z ED skla a skla SR, ako aj antireflexné vrstvy ARNEO a Nano Crystal Coat. Farebná chyba, koma, reflexy a závoj sú starostlivo potlačené.

Objektív je Pripravený pre video. Zmena uhla záberu pri zaostrovaní je úplne eliminovaná a stabilné ovládanie clony poskytuje prirodzenú zmenu expozície naprieč celou scénou. OLED informačný displej objektívu. Umožňuje rýchlo skontrolovať clonu, zaostrenú vzdialenosť, presnú ohniskovú vzdialenosť, citlivosť ISO a hĺbku ostrosti priamo na objektíve. Fn tlačidlu na objektíve môžete priradiť až 21 rôznych funkcií: od uzamknutia automatického zaostrovania cez meranie až po bracketing atď.

CENA: 2 599 €

Superzoom Nikon COOLPIX P950

Táto robustná novinka typu superzoom vychádza z modelu COOLPIX P900 a je vylepšená o množstvo vyhľadávaných funkcií, vďaka ktorým umožňuje jednoducho a detailne zachytávať vzdialené objekty v ohromujúco približujúcich záberoch a pozoruhodne ostrých videosekvenciách v kvalite 4K. Vďaka veľkému rozsahu priblíženia je fotoaparát COOLPIX P950 ideálnym spoločníkom pre fotografov, ktorí chcú fotografovať vtáky či voľne žijúce zvieratá, alebo pre nadšených pozorovateľov lietadiel: 83-násobné optické priblíženie ponúka rozsah ohniskových vzdialeností 24 – 2 000 mm, zatiaľ čo 166-násobné priblíženie Dynamic Fine Zoom digitálne rozširuje hornú hranicu na 4 000 mm.

 Fotografi voľne žijúcich zvierat a vtákov pracujúci pri prvých lúčoch svetla alebo za súmraku získajú vynikajúce výsledky vďaka objektívu NIKKOR so svetelnosťou f/2,8. Obrazová kvalita je ostrá dokonca aj pri snímaní s vysokým priblížením. Tvorcovia videí dokážu zaznamenávať dych berúce filmové zábery nepolapiteľných objektov v kvalite 4K a používatelia môžu počas natáčania upraviť kľúčové nastavenia expozície, čo je ideálne pri zmene svetelných podmienok. Fotoaparát COOLPIX P950 tiež podporuje snímanie vo formáte RAW (NRW), aby používatelia mohli na maximum využívať programy na pokročilé spracovanie a úpravy. Navyše, plnohodnotné sánky na príslušenstvo umožňujú používať príslušenstvo Nikon, napríklad mikrofóny alebo hľadáčiky.

Súhrn hlavných funkcií

Neuveriteľný zoom. 83-násobné optické priblíženie (24 – 2000 mm) a 166-násobné priblíženie Dynamic Fine Zoom (4 000 mm).¹ ²

Svetelný objektív NIKKOR. So svetelnosťou f/2,8 a prvkom zo skla Super ED, ktoré pomáha znížiť skreslenie pri veľkom priblížení.

Výnimočné snímky. 16-megapixlový snímač CMOS typu Back Illuminated, rýchly obrazový procesor EXPEED a optická stabilizácia obrazu s dvojitou detekciou (VR).

Podpora formátu RAW. Ukladajte a exportujte nekomprimované obrazové súbory vo formáte RAW (NRW) do programov na ďalšie spracovanie či úpravu.

Videosekvencie v kvalite 4K. Snímajte jednoducho videosekvencie v kvalite 4K/UHD 30p alebo Full HD (1 080p) s frekvenciou snímania až 60p a stereofónnym zvukom. Zaznamenajte stereofónny zvuk a manuálne upravte nastavenia expozície pri snímaní.

Time-lapse videosekvencie priamo vo fotoaparáte. Vytvárajte time-lapse videosekvencie s dĺžkou trvania približne 10 sekúnd, ktoré sa prehrávajú rýchlosťou 25 sn./s alebo 30 sn./s.

Výklopný a otočný monitor LCD. Jasný 8,1 cm (3,2 palca) LCD monitor s rozlíšením 921 000 bodov možno nakloniť a otočiť takmer ktorýmkoľvek smerom.

Jasný elektronický hľadáčik. Veľký 1 cm (0,39 palca) elektronický hľadáčik OLED s rozlíšením 2 360 000 bodov a snímačom pohľadu do hľadáčika.

Plynulé ovládanie priblíženia. Veľký grip, bočný ovládač priblíženia a tlačidlo rýchleho dočasného oddialenia zaisťujú stabilnú manipuláciu.

SnapBridge. Synchronizujte fotografie do svojho inteligentného zariadenia alebo ho použite na diaľkové ovládanie snímania.

Plnohodnotné sánky na príslušenstvo. Namontujte príslušenstvo Nikon ako blesky či mikrofóny. Prípadne vyskúšajte skladací bodový hľadáčik DF-M1 od spoločnosti Nikon, ktorý pomáha sledovať aj rýchlo letiace vtáky.

Začiatok predaja: 6. februára 2020, cena: 879 €

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať