Nová zobrazovacia technológia lepšia ako LED. Grafénové bubliny meniace farbu fungujú ako mechanické pixely

Technológie
0

Výskumníci z Delftskej technologickej univerzity v Holandsku objavili nový typ zobrazovacej technológie: bubliny grafénu, ktoré menia farbu, ako sa rozpínajú a zmršťujú. Vedci tvrdia, že tieto „mechanické pixely“ by mohli viesť k displejom, ktoré sú pružnejšie a zároveň odolné a energeticky účinnejšie ako súčasné technológie LED. Zatiaľ však nevedno, či tieto grafénové bubliny budú vhodné na masovú výrobu.

Vedci pracovali s panelmi z oxidu kremičitého, pokrytými grafénom, tenučkou vrstvou čistého uhlíka s hrúbkou len jedného atómu. Kremík bol posiaty otvormi so šírkou desaťnásobku ľudského vlasu a nad týmito otvormi sa grafén prehýbal. Tím zistil, že bubliny grafénu menili farbu podľa veľkosti tlaku vnútri dutiny. V závislosti od tlaku bublinky nadobúdali konkávny či konvexný tvar, čím sa menil lom svetla a vznikali rôzne farby.

„Grafén je v zásade transparentný, je totiž taký tenký, že neodráža svetlo,“ vysvetlil výskumník Santiago Cartamil-Bueno. „My sme však používali dvojitú vrstvu, ktorá svetlo odrážala.“ Keďže bubliny grafénu sa striedavo nafukujú a zmršťujú, mení sa cesta, ktorú musí prejsť svetlo, kým narazí do kremíka na zadnej strane dutiny. Tak sa dosahuje vždy iná farba svetla v závislosti od hĺbky dutiny. Ide teda o rovnaký princíp, ako používa technológia Qualcomm Mirasol, kde sa využíva reflexná membrána ovládaná pomocou statickej elektriny.

Samozrejme, výskum je len v začiatkoch a farebné zmeny sú viditeľné len pod mikroskopom. Výsledné „pixely“ sú také malé, že aj na vytvorenie maličkého obrázka by ich bolo treba státisíce. Pritom bublinky sa nemôžu zväčšiť, aby nepraskli. Navyše pred vedcami stojí ešte úloha vytvoriť čisté farby z grafénových bublín. Tie súčasné boli totiž dúhové a dostať z nich čisto červenú alebo čisto modrú farbu môže byť problém. Okrem toho musí tím prísť na to, ako sa dajú presne riadiť zmeny tlaku v jednotlivých dutinách. Možno práve elektrostaticky, ako je to v prípade technológie Mirasol.

V Delfte sa teraz pracuje na prototype displeja, a ak pôjde všetko hladko, mohol by byť vystavený na Mobile World Congress v marci 2017.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
LED grafenove bubliny technologia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať