SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Nová zbraň proti rakovine. Magnetické pinzety umožňujú manipuláciu s nanobotmi vnútri bunky

0

Výskumníci z Torontskej univerzity zostrojili súbor magnetických „pinziet“, ktorými môžu polohovať koráliky s nanorozmermi v ľudskej bunke s nebývalou presnosťou v troch rozmeroch. Takéto nanoboty sa dajú použiť na štúdium vlastností rakovinových buniek a mohli by zlepšiť diagnostiku a liečbu. Profesor Yu Sun a jeho tím už dve desaťročia pracujú na robotoch, ktoré môžu manipulovať s jednotlivými bunkami.

Ich výtvory sú užitočné v postupoch, ako je napr. oplodnenie in vitro. Profesor Sun sa obrazne vyjadril takto: „Náš robot zatiaľ skúmal budovu zvonka, dotýkal sa tehlovej steny a snažil sa zistiť, čo sa deje vnútri. Teraz sme ho chceli umiestniť do budovy, aby preskúmal všetky miestnosti a štruktúry.“ Na skúmanie živých buniek tím využíva šesť magnetických cievok umiestnených v rôznych rovinách okolo krycieho sklíčka mikroskopu, kde sú uložené živé rakovinové bunky.

Magnetická železná guľôčka s priemerom asi 700 nanometrov (približne 100-krát menšia ako hrúbka ľudského vlasu) sa umiestni na krycie sklíčko, kde ju rakovinové bunky ľahko zachytia vo svojich membránach. Len čo je guľôčka vnútri, vedci kontrolujú jej polohu v reálnom čase pomocou spätnej väzby z konfokálneho mikroskopu. Ovládacím algoritmom môžu v zornom poli „poťahovať“ magnetický materiál v troch rovinách.

„Môžeme ovládať pozíciu v rámci niekoľkých stoviek nanometrov nad hranicou Brownovho pohybu,“ hovorí Xian Wang, kandidát doktorandského štúdia, ktorý uskutočnil výskum. „Môžeme vyvíjať sily rádovo vyššie, ako by to bolo možné pri laseroch.“ Tím využil svoj robotický systém na štúdium raných aj neskorších štádií buniek rakoviny močového mechúra. Predchádzajúce výskumy bunkových jadier vyžadovali ich extrakciu z buniek. Wang a Sun merali bunkové jadrá v nedotknutých bunkách bez toho, aby bolo treba oddeliť bunkovú membránu alebo cytoskelet. 

Výskum by však mohol ísť ešte ďalej. „Vedeli by ste si predstaviť, že by sme dnu dostali celé roje týchto nanobotov a použili ich na 'vyhladovanie'nádoru blokovaním krvných ciev, ktoré ho vyživujú, alebo ho zničili priamo mechanickou abláciou,“ hovorí Sun. „To by umožnilo liečbu rakoviny, ktorá je odolná proti chemoterapii, rádioterapii a imunoterapii.“

Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Science Robotics.

Zdroj: utoronto.ca.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
ochrana bezpečnosť technika zdravie clovek veda vyskum robot magnet liecba

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať