Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Nová technológia umožní čítať myšlienky takmer v reálnom čase

Technológie
1

Vedci z Washingtonskej univerzity uskutočnili pokus, ktorý pripravuje pôdu na pokrok v oblasti technológií na čítanie myšlienok. Za použitia mozgových implantátov a sofistikovaného softvéru sa im podarilo s prekvapivou rýchlosťou a presnosťou zistiť, čo testovaná osoba vidí.

Schopnosť vidieť dvojrozmerný obraz v knihe či na displeji počítača a potom transformovať tento obraz na niečo, čo naša myseľ okamžite rozpozná, je neurologický proces, ktorý pre vedcov dlho ostával záhadou. Dozvedieť sa viac o tom, ako naše mozgy realizujú túto úlohu, a zistiť, či počítač môže odhaliť, čo človek vidí v reálnom čase, sa podujal výskumný tím, ktorý viedli neurológ  Rajesh Rao a neurochirurg Jeff Ojermann. A podarilo sa im preukázať, že je možné dekódovať signály v ľudskom mozgu takmer rýchlosťou myšlienok.

Tím spolupracoval so siedmimi pacientmi podstupujúcimi liečbu epilepsie. Keďže lieky nepomáhali na zmiernenie záchvatov, pacienti dostali dočasné mozgové implantáty a na určenie centrálnych bodov záchvatov boli použité elektródy. A tu sa naskytla vedcom príležitosť uskutočniť experiment.

Pacientom ukázali na počítačových monitoroch náhodné sekvencie snímok – išlo o ľudské tváre, domy a prázdnu sivú obrazovku. Obrazy sa striedali v krátkych intervaloch 400 ms a úlohou pacientov bolo zamerať sa na dom obrátený dole hlavou.

Elektródy v ich mozgu boli vtedy prepojené so softvérom, ktorý sledoval a digitalizoval signály prichádzajúce z mozgu rýchlosťou 1000-krát za sekundu. Určoval lokality elektród a signály korelujúce s tým, čo pacient videl. Zistili, že na rôzne obrazy reagovali elektródy na rôznych miestach.

Potom vedci ukázali pacientom nový súbor snímok, s ktorými počítač predtým nebol trénovaný. Pritom bol schopný s presnosťou na 96 % určiť, či testovaný subjekt vidí dom, tvár alebo sivé pozadie. A urobil to takmer s rýchlosťou vnímania.

Samozrejme, výsledky tohto výskumu sú veľmi obmedzené,  skutočnou skúškou systému by bolo zistiť, či si poradí aj s väčším súborom obrázkov z rôznych kategórií. Nevedno napríklad, či by počítač rozlišoval, keby sa pacient pozeral na tvár človeka a psa.

Po zdokonalení by sa takýto systém na dekódovanie mozgu mohol  použiť na vytvorenie komunikačných mechanizmov pre paralyzovaných pacientov. Technológia by pomohla aj pri mapovaní mozgu, umožnila by totiž neurológom identifikovať oblasti mozgu spájajúce sa s určitým typom informácií v reálnom čase.

Celý výskum bol publikovaný v časopise PLOS Computational Biology.

Zdroj: gizmodo.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Zlý názov článku reakcia na: Nová technológia umožní čítať myšlienky takmer v reálnom čase

29.4.2016 09:04
Názov článku hovorí, že technológia umožní čítať a potom sa dočítam, že výsledky sú veľmi obmedzené a počítač vie klasifikovať nejaké 4 elektrosignály, na ktoré bol natrénovaný. Bulvár a neúcta k čitateľovi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať