Image
22.3.2019 1 Comments

Impulz pre vodíkový pohon. Nová technológia na výrobu vodíkového paliva z morskej vody

Hoci vodíkové palivo by mohlo odstrániť znečistenie spôsobené výfukovými plynmi, najčastejšie sa vyrába z fosílneho zemného plynu. No ukazuje sa, že ho možno vyrobiť aj z čistejšieho zdroja – z vody. Elektrolýzou sa dá oddeliť vodík od kyslíka, čo nám poskytne čistý vodík. Ibaže pri doterajších procesoch sa musela použiť sladká voda, ktorá je drahá. Morská voda totiž ničí elektródy. 

Teraz vedci zo Stanfordovej univerzity prišli s metódou, ktorá umožňuje výrobu vodíkového paliva priamo z vody z oceánu. Dopyt po vodíkových palivách je ešte pomerne nízky, no na cestách už možno stretnúť autá poháňané vodíkom, v Nemecku dokonca jazdí aj vlak s vodíkovým pohonom. V oblasti San Francisca sa má tento rok spustiť vodíkový trajekt a v Singapure sa vyvíja prvé vodíkovo-elektrické lietadlo. Možno teda predpokladať, že dopyt sa bude zvyšovať.

„Ak v budúcnosti nastane rozmach vozidiel alebo iných strojov s vodíkovým pohonom, budeme potrebovať veľa vodíka, preto sme začali premýšľať o tom, kde tento vodík vziať,“ hovorí Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.

V budúcnosti by napríklad lode prevádzkované na vodíkových palivových článkoch mohli vyrábať vlastné palivo priamo z morskej vody. V minulosti experimentovali s výrobou vodíka z morskej vody už viacerí vrátane amerického námorníctva. Výskumníci zo Stanfordu teraz testovali metódu, ktorá využíva jednoduchú elektrolýzu s niekoľkými zlepšeniami.

V slanej vode by kladná elektróda priťahovala chloridové ióny, ktoré rýchlo zničia kov. Po pridaní nového povlaku zo zlúčenín niklu však môže elektróda vydržať dlhšie. Tím hovorí, že ich anóda sa dá používať v morskej vode až 1000 hodín, zatiaľ čo anóda bez ochrannej vrstvy vydrží len 12 hodín. A tento proces môže prebiehať s využitím elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Vodíkové palivo by sa mohlo široko používať v doprave, ale vodíkové palivové články by takisto mohli uskladňovať elektrinu z elektrární alebo skladovať energiu v domoch. Môžu uchovávať viac energie ako batérie a umožnili by vyhnúť sa niektorým environmentálnym dôsledkom. Výskum je v počiatočnom štádiu, ale Dai hovorí, že spoločnosti už prejavili záujem o licencovanie tejto technológie.

Zdroj: fastcompany.comnews.stanford.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Ľahká kovová pena zastaví projektil rovnako účinne ako oceľový pancier

10.06.2019 00:20

Kompozitné kovové peny (CMF – composite metal foam) sú prísľubom nových pancierov pre obrnené vozidlá, ktoré môžu zastaviť projektil rovnako ako oceľ, no pritom budú mať len polovičnú hmotnosť. Tento ...

Výskum

Deti s upravenými génmi pomocou CRISPR môžu zomrieť skôr

06.06.2019 00:00

Keď čínsky vedec He Jiankui vytvoril prvé deti s upravenými génmi, sníval o zlepšení sveta. Veril, že genetická zmena, ktorú urobil dvojčatám narodeným v minulom roku, ich ochráni pred HIV. Namiesto t ...

Výskum

Americký Pentagon pripravuje projekt na ovládanie zbraní myšlienkami

05.06.2019 00:15

Americký Pentagon venuje veľkú pozornosť výskumu mozgu. Agentúra ministerstva obrany pre pokročilé výskumné projekty DARPA vyvíja technológiu, ktorá môže komunikovať priamo s ľudským mozgom. Cieľom vý ...

q

1 Comments

  1. Loď si vyrába palivo z oceána reakcia na: Impulz pre vodíkový pohon. Nová technológia na výrobu vodíkového paliva z morskej vody
    22.3.2019 12:03
    Uniká mi myšlienka prečo by to nejaká loď chcela robiť.
    Jedine keď tak v prístave, sa pichne loď do zástrčky nech si vyrobí sama palivo ak by to bolo dostatočne kompaktné.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button