Image
22.3.2019 1 Comments

Impulz pre vodíkový pohon. Nová technológia na výrobu vodíkového paliva z morskej vody

Hoci vodíkové palivo by mohlo odstrániť znečistenie spôsobené výfukovými plynmi, najčastejšie sa vyrába z fosílneho zemného plynu. No ukazuje sa, že ho možno vyrobiť aj z čistejšieho zdroja – z vody. Elektrolýzou sa dá oddeliť vodík od kyslíka, čo nám poskytne čistý vodík. Ibaže pri doterajších procesoch sa musela použiť sladká voda, ktorá je drahá. Morská voda totiž ničí elektródy. 

Teraz vedci zo Stanfordovej univerzity prišli s metódou, ktorá umožňuje výrobu vodíkového paliva priamo z vody z oceánu. Dopyt po vodíkových palivách je ešte pomerne nízky, no na cestách už možno stretnúť autá poháňané vodíkom, v Nemecku dokonca jazdí aj vlak s vodíkovým pohonom. V oblasti San Francisca sa má tento rok spustiť vodíkový trajekt a v Singapure sa vyvíja prvé vodíkovo-elektrické lietadlo. Možno teda predpokladať, že dopyt sa bude zvyšovať.

„Ak v budúcnosti nastane rozmach vozidiel alebo iných strojov s vodíkovým pohonom, budeme potrebovať veľa vodíka, preto sme začali premýšľať o tom, kde tento vodík vziať,“ hovorí Hongjie Dai, profesor chémie na Stanforde.

V budúcnosti by napríklad lode prevádzkované na vodíkových palivových článkoch mohli vyrábať vlastné palivo priamo z morskej vody. V minulosti experimentovali s výrobou vodíka z morskej vody už viacerí vrátane amerického námorníctva. Výskumníci zo Stanfordu teraz testovali metódu, ktorá využíva jednoduchú elektrolýzu s niekoľkými zlepšeniami.

V slanej vode by kladná elektróda priťahovala chloridové ióny, ktoré rýchlo zničia kov. Po pridaní nového povlaku zo zlúčenín niklu však môže elektróda vydržať dlhšie. Tím hovorí, že ich anóda sa dá používať v morskej vode až 1000 hodín, zatiaľ čo anóda bez ochrannej vrstvy vydrží len 12 hodín. A tento proces môže prebiehať s využitím elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Vodíkové palivo by sa mohlo široko používať v doprave, ale vodíkové palivové články by takisto mohli uskladňovať elektrinu z elektrární alebo skladovať energiu v domoch. Môžu uchovávať viac energie ako batérie a umožnili by vyhnúť sa niektorým environmentálnym dôsledkom. Výskum je v počiatočnom štádiu, ale Dai hovorí, že spoločnosti už prejavili záujem o licencovanie tejto technológie.

Zdroj: fastcompany.comnews.stanford.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Super pena dokáže absorbovať CO2 z atmosféry

13.12.2019 00:15

Švédski vedci z Chalmers University of Technology a Stockholm University vyvinuli novú penu, ktorá môže pomôcť nákladovo efektívne zastaviť zvyšovanie hladín skleníkových plynov v atmosfére. V novej š ...

Výskum

Slnečné žiarenie môže premeniť plastový odpad na kľúčový prvok vodíkových palivových článkov

13.12.2019 00:05

Plastový odpad je obrovský environmentálny problém, ktorý si vyžaduje riešenie. Najnovšie vedci skúmajú možnosť premeny plastového odpadu na zdroj paliva. Nový výskum bádateľov zo singapurskej Nanyang ...

Výskum 1

Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

12.12.2019 00:05

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci ozna ...

1 Comments

  1. Loď si vyrába palivo z oceána reakcia na: Impulz pre vodíkový pohon. Nová technológia na výrobu vodíkového paliva z morskej vody
    22.3.2019 12:03
    Uniká mi myšlienka prečo by to nejaká loď chcela robiť.
    Jedine keď tak v prístave, sa pichne loď do zástrčky nech si vyrobí sama palivo ak by to bolo dostatočne kompaktné.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá