Image
10.10.2019 1 Comments

Technológia tlače elektroniky otvára cestu k elektronickým tetovaniam a biosenzorom

Inžinieri z Duke University vynašli technológiu na tlač elektroniky, ktorá je dostatočne jemná na fungovanie na chúlostivých povrchoch, ako je napríklad papier či ľudská pokožka. Umožnilo by to vytvoriť vysoko priľnavé tetovania so zabudovanou elektronikou alebo náplasti s integrovanými biosenzormi špecifickými pre daného pacienta.

Koncept tzv. elektronických tetovaní bol vyvinutý v prvom desaťročí 21. storočia na University of Illinois. Na rozdiel od skutočného tetovania, ktoré sa natrvalo vstrekuje do pokožky, elektronické tetovanie predstavujú flexibilné gumové náplasti, ktoré obsahujú pružné elektrické komponenty.

Tenká fólia sa prilepí na pokožku podobne ako dočasné tetovačky. Prvé verzie flexibilnej elektroniky obsahovali senzory na monitorovanie činnosti srdca a mozgu a stimulanty svalov. Hoci tieto zariadenia už smerujú na trh, nie sú vhodné v prípadoch, keď sa vyžaduje pridanie personalizovanej elektroniky.

Vedci z Duke University preto vyvinuli nový atrament s nitridom bóru, obsahujúci strieborné nanočastice, ktorý možno pomocou aerosólovej tlačiarne tlačiť na akýkoľvek substrát pri nízkych teplotách. Vytvára sa tak tenký povlak, ktorý si udržuje vodivosť bez ďalšieho spracovania. Atrament po vytlačení uschne za menej ako dve minúty a zachováva si svoju vysokú elektrickú vodivosť aj po 50-percentnom ohnutí viac ako tisíckrát.

Vedci však zašli ešte ďalej – skombinovali vodivý atrament s dvoma ďalšími tlačenými komponentmi, aby vytvorili funkčné tranzistory. Na rozdiel od súčasných technológií nový tlačový proces nevyžaduje dodatočnú chemickú úpravu či očistenie od nežiaduceho materiálu, takže ide o podstatne jednoduchší proces.

Nová technológia by sa mohla uplatniť pri rýchlom prototypovaní alebo v situáciách, keď je potrebná úprava na mieru, napríklad na tlač biosenzorov pre konkrétneho pacienta a na konkrétny problém. Nejde teda o metódu konkurujúcu sériovej tlači senzorov pre nositeľné zariadenia. Technológia je opísaná v sérii článkov publikovaných online v časopisoch Nanoscale a ACS Nano.

Zdroj: pratt.duke.edu.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Video: Funkcie umelej inteligencie v aplikáciách Office 365

13.12.2019 00:09

Čoraz viac aplikácií sa snaží využívať možnosti umelej inteligencie, aby používateľom uľahčili prácu a na inteligentnej báze zautomatizovali niektoré funkcie. Umelá inteligencia sa začala využívať aj ...

Inovácie

Apple by mal v roku 2020 uviesť až 6 nových modelov iPhone

12.12.2019 00:20

O budúcoročných iPhonoch sa objavilo už dosť veľa informácií. No teraz analytik Jun Zhang prišiel s prekvapivým tvrdením, že Apple plánuje v roku 2020 uviesť na trh najmenej šesť modelov iPhonu 12 vrá ...

Inovácie

Google vylepšil rozšírenú realitu na vyšší level. Čoskoro príde do smartfónov

11.12.2019 00:15

Google sa od oficiálneho uvedenia začiatkom minulého roka snaží zlepšovať svoju platformu rozšírenej reality ARCore. Teraz je pripravený predstaviť niektoré z inovácií novej generácie v oblasti detekc ...

1 Comments

  1. A potom si nas vsetkych ocipuju reakcia na: Nová technológia na tlač elektroniky otvára cestu k e-tetovaniam a biosenzorom
    10.10.2019 23:10
    Ano Orvelovsky svet je za dverami.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá