Technológia tlače elektroniky otvára cestu k elektronickým tetovaniam a biosenzorom

1

Inžinieri z Duke University vynašli technológiu na tlač elektroniky, ktorá je dostatočne jemná na fungovanie na chúlostivých povrchoch, ako je napríklad papier či ľudská pokožka. Umožnilo by to vytvoriť vysoko priľnavé tetovania so zabudovanou elektronikou alebo náplasti s integrovanými biosenzormi špecifickými pre daného pacienta.

Koncept tzv. elektronických tetovaní bol vyvinutý v prvom desaťročí 21. storočia na University of Illinois. Na rozdiel od skutočného tetovania, ktoré sa natrvalo vstrekuje do pokožky, elektronické tetovanie predstavujú flexibilné gumové náplasti, ktoré obsahujú pružné elektrické komponenty.

Tenká fólia sa prilepí na pokožku podobne ako dočasné tetovačky. Prvé verzie flexibilnej elektroniky obsahovali senzory na monitorovanie činnosti srdca a mozgu a stimulanty svalov. Hoci tieto zariadenia už smerujú na trh, nie sú vhodné v prípadoch, keď sa vyžaduje pridanie personalizovanej elektroniky.

Vedci z Duke University preto vyvinuli nový atrament s nitridom bóru, obsahujúci strieborné nanočastice, ktorý možno pomocou aerosólovej tlačiarne tlačiť na akýkoľvek substrát pri nízkych teplotách. Vytvára sa tak tenký povlak, ktorý si udržuje vodivosť bez ďalšieho spracovania. Atrament po vytlačení uschne za menej ako dve minúty a zachováva si svoju vysokú elektrickú vodivosť aj po 50-percentnom ohnutí viac ako tisíckrát.

Vedci však zašli ešte ďalej – skombinovali vodivý atrament s dvoma ďalšími tlačenými komponentmi, aby vytvorili funkčné tranzistory. Na rozdiel od súčasných technológií nový tlačový proces nevyžaduje dodatočnú chemickú úpravu či očistenie od nežiaduceho materiálu, takže ide o podstatne jednoduchší proces.

Nová technológia by sa mohla uplatniť pri rýchlom prototypovaní alebo v situáciách, keď je potrebná úprava na mieru, napríklad na tlač biosenzorov pre konkrétneho pacienta a na konkrétny problém. Nejde teda o metódu konkurujúcu sériovej tlači senzorov pre nositeľné zariadenia. Technológia je opísaná v sérii článkov publikovaných online v časopisoch Nanoscale a ACS Nano.

Zdroj: pratt.duke.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
technika stroj technológie buducnost tlač 3D senzor

1 komentár

A potom si nas vsetkych ocipuju reakcia na: Nová technológia na tlač elektroniky otvára cestu k e-tetovaniam a biosenzorom

10.10.2019 23:10
Ano Orvelovsky svet je za dverami.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať