Image
28.6.2017 1 Comments

Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami

Vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (UCSB) predviedli ukážku technológie na trojrozmerné zobrazovanie objektov cez steny pomocou bežného bezdrôtového signálu. Potrebné sú pri nej dva drony pracujúce v tandeme a využiť sa dá na rôzne účely, napr. na vyhľadávanie a záchranu ľudí pri katastrofách, archeologický výskum a štrukturálne monitorovanie.

„Náš navrhovaný prístup umožňuje bezpilotným lietadlám zobraziť v 3D detaily cez steny iba pomocou signálu Wi-Fi,“ povedala Yasamin Mostofi, profesorka elektrického a počítačového inžinierstva na UCSB. Potrebné je len meranie sily signálu Wi-Fi, netreba poznať nijaké ďalšie parametre miestnosti ani mať k dispozícii doplnkové dáta z predchádzajúceho merania.

Pri experimente dve autonómne oktokoptéry lietali okolo uzavretej štvorcovej tehlovej stavby, ktorej interiér bol pre drony neznámy. Počas letu jedna oktokoptéra nepretržite vysielala signál Wi-Fi a druhá merala prijatý signál na účely 3D zobrazovania. Práve jeho sila totiž určuje štruktúru vnútri miestnosti. Po absolvovaní niekoľkých určených trás využili drony metódu vypracovanú výskumníkmi, aby vytvorili 3D obraz s vysokým rozlíšením predmetov, ktoré sa nachádzajú vnútri.

Vedci určili pre drony najvhodnejšiu dráhu na skenovanie, aby všetko fungovalo rýchlo e efektívne vzhľadom na obmedzenú kapacitu batérie dronov. Oba drony boli vybavené bežne dostupnými komponentmi – klasický Wi-Fi router, Raspberry Pi s kartou Wi-Fi na snímanie sily signálu a tablety Google Tango, ktoré sú schopné presne určiť polohu v priestore.

Nová metóda ponúka lacný a rýchly spôsob na skenovanie neznámych uzavretých miest, napr. budov, čo by pomohlo zvýšiť efektívnosť záchranných operácií pri haváriách a živelných katastrofách.

Zdroj: SciencedailyNews.ucsb

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Genetický kód „v spreji“. Nanotechnológie umožňujú vyrobiť vdychovateľnú RNA na liečbu pľúcnych chorôb

21.01.2019 00:10

Pacienti s pľúcnymi ochoreniami možno v budúcnosti nájdu úľavu vdychovaním molekúl mRNA (messenger RNA, menej odborne nazývaná aj informačná či mediátorová RNA). mRNA, ktorá môže povzbudiť bunky na pr ...

Výskum

Hypersenzitívna verzia atómových hodín nastavila nové rekordy v presnosti

14.01.2019 00:15

Experimentálne atómové hodiny v Národnom inštitúte pre štandardy a technológie (NIST) dosiahli tri nové rekordy. Tieto hodiny sú dôležité nielen na zlepšenie časomiery a navigácie, ale uplatňujú sa aj ...

Výskum 5

Riešenie na zvýšenie produkcie potravín? Vedci zlepšili fotosyntézu, rastliny porastú rýchlejšie až o 40%

10.01.2019 00:20

Rastúca globálna ľudská populácia nevyhnutne vyžaduje zvýšenie produkcie potravín. Zlepšenie produktivity poľnohospodárskych plodín je možné zvýšením účinnosti fotosyntézy. Kľúčovú úlohu pri fotosynté ...

q

1 Comments

  1. redakcia reakcia na: Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami
    28.6.2017 20:06
    cele tieto drony je obrovska traposina. Cele sa to trase a staci jedna puska a je to dole. Pokial to nebude mat poriadny pohon tak cele drony pojdu do zabudnutia. To iste plati o virtualnej realite. Raz som vyskusal a stacilo mi. Nevidim v tom buducnost. Drony a VR je jedna z tych veci co su cool ale useless! Takze po ochromeni to utichne a zasunie sa pod koberec.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button