Image
28.6.2017 1 Comments

Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami

Vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (UCSB) predviedli ukážku technológie na trojrozmerné zobrazovanie objektov cez steny pomocou bežného bezdrôtového signálu. Potrebné sú pri nej dva drony pracujúce v tandeme a využiť sa dá na rôzne účely, napr. na vyhľadávanie a záchranu ľudí pri katastrofách, archeologický výskum a štrukturálne monitorovanie.

„Náš navrhovaný prístup umožňuje bezpilotným lietadlám zobraziť v 3D detaily cez steny iba pomocou signálu Wi-Fi,“ povedala Yasamin Mostofi, profesorka elektrického a počítačového inžinierstva na UCSB. Potrebné je len meranie sily signálu Wi-Fi, netreba poznať nijaké ďalšie parametre miestnosti ani mať k dispozícii doplnkové dáta z predchádzajúceho merania.

Pri experimente dve autonómne oktokoptéry lietali okolo uzavretej štvorcovej tehlovej stavby, ktorej interiér bol pre drony neznámy. Počas letu jedna oktokoptéra nepretržite vysielala signál Wi-Fi a druhá merala prijatý signál na účely 3D zobrazovania. Práve jeho sila totiž určuje štruktúru vnútri miestnosti. Po absolvovaní niekoľkých určených trás využili drony metódu vypracovanú výskumníkmi, aby vytvorili 3D obraz s vysokým rozlíšením predmetov, ktoré sa nachádzajú vnútri.

Vedci určili pre drony najvhodnejšiu dráhu na skenovanie, aby všetko fungovalo rýchlo e efektívne vzhľadom na obmedzenú kapacitu batérie dronov. Oba drony boli vybavené bežne dostupnými komponentmi – klasický Wi-Fi router, Raspberry Pi s kartou Wi-Fi na snímanie sily signálu a tablety Google Tango, ktoré sú schopné presne určiť polohu v priestore.

Nová metóda ponúka lacný a rýchly spôsob na skenovanie neznámych uzavretých miest, napr. budov, čo by pomohlo zvýšiť efektívnosť záchranných operácií pri haváriách a živelných katastrofách.

Zdroj: SciencedailyNews.ucsb

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Rakovinové bunky sa dajú editovať tak, aby samy bojovali proti nádoru

24.07.2018 00:05

Výskumníci z Harvardu vo svojej novej štúdii opisujú, ako úpravy génov umožnia použitie rakovinových buniek vyňatých z nádoru na boj proti rakovine. „Bunkové terapie sú mimoriadne sľubné pri dodávaní ...

Výskum

Rektena: Zariadenie na báze kremíka dokáže získať elektrickú energiu z odpadového tepla

16.07.2018 00:25

Priama premena elektrickej energie na teplo je jednoduchá. Deje sa to napríklad v hriankovači. No opačný proces, premena tepla na elektrickú energiu, už nie je taký jednoduchý. Výskumníci zo Sandia Na ...

Výskum

Prekvapenia za periodickou tabuľkou prvkov? Kvarková hmota by mohla byť zdrojom bezpečnej výroby a skladovania energie

25.06.2018 00:20

Najťažším prvkom periodickej tabuľky je v súčasnosti oganesson, ktorý má atómovú hmotnosť 294 a bol oficiálne pomenovaný v roku 2016. Tak ako je to pri každom prvku periodickej tabuľky, takmer všetka ...

q

1 Comments

  1. redakcia reakcia na: Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami
    28.6.2017 20:06
    cele tieto drony je obrovska traposina. Cele sa to trase a staci jedna puska a je to dole. Pokial to nebude mat poriadny pohon tak cele drony pojdu do zabudnutia. To iste plati o virtualnej realite. Raz som vyskusal a stacilo mi. Nevidim v tom buducnost. Drony a VR je jedna z tych veci co su cool ale useless! Takze po ochromeni to utichne a zasunie sa pod koberec.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button