Image
28.6.2017 1 Comments

Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami

Vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (UCSB) predviedli ukážku technológie na trojrozmerné zobrazovanie objektov cez steny pomocou bežného bezdrôtového signálu. Potrebné sú pri nej dva drony pracujúce v tandeme a využiť sa dá na rôzne účely, napr. na vyhľadávanie a záchranu ľudí pri katastrofách, archeologický výskum a štrukturálne monitorovanie.

„Náš navrhovaný prístup umožňuje bezpilotným lietadlám zobraziť v 3D detaily cez steny iba pomocou signálu Wi-Fi,“ povedala Yasamin Mostofi, profesorka elektrického a počítačového inžinierstva na UCSB. Potrebné je len meranie sily signálu Wi-Fi, netreba poznať nijaké ďalšie parametre miestnosti ani mať k dispozícii doplnkové dáta z predchádzajúceho merania.

Pri experimente dve autonómne oktokoptéry lietali okolo uzavretej štvorcovej tehlovej stavby, ktorej interiér bol pre drony neznámy. Počas letu jedna oktokoptéra nepretržite vysielala signál Wi-Fi a druhá merala prijatý signál na účely 3D zobrazovania. Práve jeho sila totiž určuje štruktúru vnútri miestnosti. Po absolvovaní niekoľkých určených trás využili drony metódu vypracovanú výskumníkmi, aby vytvorili 3D obraz s vysokým rozlíšením predmetov, ktoré sa nachádzajú vnútri.

Vedci určili pre drony najvhodnejšiu dráhu na skenovanie, aby všetko fungovalo rýchlo e efektívne vzhľadom na obmedzenú kapacitu batérie dronov. Oba drony boli vybavené bežne dostupnými komponentmi – klasický Wi-Fi router, Raspberry Pi s kartou Wi-Fi na snímanie sily signálu a tablety Google Tango, ktoré sú schopné presne určiť polohu v priestore.

Nová metóda ponúka lacný a rýchly spôsob na skenovanie neznámych uzavretých miest, napr. budov, čo by pomohlo zvýšiť efektívnosť záchranných operácií pri haváriách a živelných katastrofách.

Zdroj: SciencedailyNews.ucsb

 

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Talianski vedci vyvinuli ľahšiu a lacnejšiu robotickú ruku. Dokáže pracovať s ceruzkou či používať príborový nôž

15.05.2018 00:15

Talianski výskumníci predviedli novú robotickú ruku, ktorá používateľovi umožní prirodzenejšie uchopiť predmety, pričom je výrazne lacnejšia ako existujúce modely. Robotická ruka Hennes má jednoduchš ...

Výskum

Grafén pomôže vytvoriť pevnejší a ekologickejší betón. Je odolnejší proti vode a vyžaduje menej cementu

02.05.2018 00:20

„Zázračný materiál“ grafén, tvorený jednou vrstvou atómov uhlíka, je najpevnejší známy materiál. Vedci ho teraz použili na vytvorenie nového typu betónu, ktorý je oveľa pevnejší, odolnejší proti vode ...

Výskum 4

Nový spôsob liečby môže zaceliť zubný kaz bez použitia vŕtačky

26.04.2018 00:20

Výskumníci z Washingtonskej univerzity ukázali, že nové biogénne dentálne produkty by teoreticky mohli obnoviť zuby a vyliečiť kazy aj bez použitia dnešných nákladných a nepríjemných liečebných postup ...

1 Comments

  1. redakcia reakcia na: Nová metóda skenovania pomocou dronov umožní vidieť, čo je za stenami
    28.6.2017 20:06
    cele tieto drony je obrovska traposina. Cele sa to trase a staci jedna puska a je to dole. Pokial to nebude mat poriadny pohon tak cele drony pojdu do zabudnutia. To iste plati o virtualnej realite. Raz som vyskusal a stacilo mi. Nevidim v tom buducnost. Drony a VR je jedna z tych veci co su cool ale useless! Takze po ochromeni to utichne a zasunie sa pod koberec.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button