Image
23.11.2018 0 Comments

Nová metóda môže radikálne zmeniť chirurgiu. Po operácii vás zašijú pomocou lasera

Vedci pracujú na nanomateriáloch aktivovaných laserom, ktoré scelia rany po operácii či úraze lepšie ako dnes bežne používané metódy (zošívanie, lepidlo). Sceľovanie tkaniva po poranení alebo chirurgickom zákroku sa zvyčajne vykonáva stehmi a sponami, čo môže spôsobiť poškodenie tkaniva a rôzne komplikácie vrátane infekcie. S cieľom riešiť niektoré z týchto problémov boli vyvinuté špeciálne lepidlá, ale tie môžu viesť k novým problémom vrátane zlej adhézie a spomaľovania prirodzeného hojenia rany.

Teraz však výskumníci z NIBIB (National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering) na Arizonskej štátnej univerzite vyvinuli novú technológiu sceľovania, ktorá na prvý pohľad pripomína sci-fi. Ide o laserom aktivované nanotmely – LANS (laser-activated nanosealants).

LANS sú podstatne viac biokompatibilné ako súčasné spojovacie materiály, takže je menej pravdepodobné, že organizmus ich bude považovať za cudziu, dráždivú látku. Tmel je vyrobený z biokompatibilného hodvábu s pridanými nanočasticami zlata (GNR – Gold NanoRods). Na aktiváciu tmelu treba nanočastice zlata ohrievať laserom. Po aktivácii má LANS špeciálne vlastnosti, ktoré spôsobujú, že sa dostane do tkanivových bielkovín, aby sa vytvorilo tesnejšie spojenie. Zlato treba použiť preto, lebo po ohriatí laserom sa rýchlo ochladzuje a minimalizuje poškodenie tkaniva na okrajoch rany spôsobené dlhodobým vystavením teplu.

Vyvinuté boli dva typy LANS. Jeden z nich odoláva vode, takže je vhodný na použitie pri chirurgických zákrokoch vykonávaných v prostredí s tekutinou, napr. pri odstránení časti čreva postihnutého rakovinou. V tomto prípade je veľmi dôležité dobré utesnenie, aby sa zabezpečilo, že baktérie v čreve nevniknú do krvného obehu, čo by mohlo viesť k sepse. Vodovzdorné LANS boli otestované na reparáciu vzoriek prasacieho čreva. V porovnaní so zošívaným a lepeným črevom vykazovali LANS vynikajúcu pevnosť pri tlakovej skúške (odolnosť proti tlaku bola podobná ako pri nepoškodenom čreve) a spojenie bolo sedemkrát silnejšie ako stehy. LANS takisto zabránilo úniku baktérií z čreva.

Druhý typ LANS tvorí s vodou zmes podobnú paste. Tá sa môže aplikovať na povrchové rany na pokožke a potom aktivovať laserom na okrajoch. Dva dni po aplikácii LANS sa pevnosť kože výrazne zvýšila v porovnaní so zošívaním a lepidlom a došlo aj k menšej imunitnej reakcii.

„Naše výsledky ukázali, že kombinácia nanomateriálov integrujúcich sa do tkaniva spolu so zníženou intenzitou tepla potrebného v tomto systéme je sľubná technológia na prípadné použitie vo všetkých oblastiach medicíny a chirurgie,“ povedal Kaushal Rege, profesor chemického inžinierstva na Arizonskej štátnej univerzite a hlavný autor štúdie.

Štúdia bola publikovaná v časopise Advanced Functional Materials. 

Zdroj: nibib.nih.gov.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

10.12.2018 00:20

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rak ...

Výskum 1

V Číne sa narodili prvé geneticky editované dvojčatá. Vedci na celom svete sú pobúrení

30.11.2018 00:20

Čínsky vedec oznámil, že pomohol vytvoriť prvé geneticky editované dvojčatá na svete, ktoré sa narodili tento mesiac. Jeho vyhlásenie vyvolalo šok a pobúrenie medzi vedcami na celom svete. He Jiankui, ...

Výskum 1

Ako možno v budúcnosti zmeniť to, čo sa deje teraz? Fyzici používajú kvantovú teóriu času na cestovanie v čase

27.11.2018 00:10

Kvantová fyzika rúca všetky pravidlá klasickej fyziky. V kvantovom svete môžu častice prechádzať cez pevné steny, byť na dvoch miestach naraz a komunikovať na nekonečnú vzdialenosť. A ak má niekoľko f ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_SWIFT 5_122018

Najnovšie videáPC forum button