Image
9.10.2018 0 Comments

Nová lítiová batéria pohlcuje oxid uhličitý a vyrába karbonát

Nástup globálneho otepľovania ukázal, že treba niečo robiť s oxidom uhličitým v atmosfére. Vedci hľadajú spôsoby, ako ho zhromaždiť a uložiť v podzemí či premeniť na uhlíkové nanovlákna alebo dokonca palivo. Teraz výskumníci z MIT našli iný spôsob, ako opätovne použiť tento nežiaduci prvok - vytvorili batériu na báze lítia a oxidu uhličitého.

Môže sa zdať, že oxid uhličitý má množstvo rôznych spôsobov použitia, problém je však v tom, že jeho konvertovanie z plynného skupenstva na inú formu tejto látky často vyžaduje vysoké napätie a veľa energie, čo môže skomplikovať praktické využitie týchto postupov.

Tím MIT sa rozhodol zistiť, či môže byť CO2 zachytený a použitý v batérii. Keďže CO2 nie je veľmi reaktívny, predchádzajúce pokusy o lítiové batérie s oxidom uhličitým vyžadovali použitie kovových katalyzátorov. No teraz výskumníci našli spôsob, ako to urobiť pomocou uhlíkovej elektródy.

Oxid uhličitý treba najprv aktivovať zabudovaním do amínového vodného roztoku. Potom sa tento roztok zmieša s ďalším kvapalným elektrolytom a použije v batérii s uhlíkovou katódou a lítiovou anódou. Kombinácia týchto dvoch chemických procesov môže umožniť trvalú konverziu oxidu uhličitého.

Takáto batéria nielenže poskytuje napájanie na úrovni porovnateľnej s existujúcimi lítiovo-vzduchovými batériami, ale má aj ďalšiu výhodu. Mení oxid uhličitý v elektrolyte na pevnú formu minerálneho uhličitanu. To je oveľa účinnejší spôsob, ako previesť CO2 z plynného stavu na pevnú látku, ako väčšina iných techník. Takto získaná tuhá forma čiže karbonát sa potom dá použiť na iné účely vrátane vytvorenia uhlíkovej katódy pre budúce batérie.

Súčasná verzia je dôkazom koncepcie a vedci tvrdia, že komerčné využitie takýchto batérií je vzdialené ešte veľa rokov. Treba totiž vyriešiť niekoľko problémov, napríklad nabíjanie. Batéria teraz vydrží len asi 10 nabíjacích cyklov.

Výskumníci hovoria, že v budúcnosti by sa systém mohol prispôsobiť aj na nepretržitú prevádzku, teda proces, kde by sa plyn premieňal na využiteľnú pevnú formu, pričom by sa generovala energia.

Výskum bol publikovaný v časopise Joule.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Rectenna: Elektrina získaná zo signálu Wi-Fi by mohla napájať prenosnú elektroniku, smartfóny či implantáty

08.02.2019 00:15

Predstavte si, že by váš smartfón, notebook, nositeľná či iná elektronika nepotrebovali na napájanie batériu. Výskumníci z Massachusettskej technologickej univerzity uskutočnili krok týmto smerom. Vyv ...

Výskum

Revolučná 3D tlačiareň objekty netlačí po vrstvách. „Vyťahuje“ ich z kvapalného akrylátu

07.02.2019 00:25

Hoci moderná technológia 3D tlače umožňuje vytvoriť úžasné veci, stále má svoje obmedzenia. Vytlačené objekty majú často zúbkované okraje, nerovný povrch a problémy môžu byť aj s tlačou komplexnejších ...

Výskum

Prielom v budúcnosti komunikácie. Prenos zvuku pomocou lasera priamo do ľudského ucha

05.02.2019 00:15

Vedci z MIT našli spôsob, ako využiť laser na prenos zvukov vrátane hudby a reči cez miestnosť priamo do ucha človeka bez akéhokoľvek prijímača. Tento objav môže znamenať prielom pre budúcnosť zvuku a ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button