Image
9.10.2018 0 Comments

Nová lítiová batéria pohlcuje oxid uhličitý a vyrába karbonát

Nástup globálneho otepľovania ukázal, že treba niečo robiť s oxidom uhličitým v atmosfére. Vedci hľadajú spôsoby, ako ho zhromaždiť a uložiť v podzemí či premeniť na uhlíkové nanovlákna alebo dokonca palivo. Teraz výskumníci z MIT našli iný spôsob, ako opätovne použiť tento nežiaduci prvok - vytvorili batériu na báze lítia a oxidu uhličitého.

Môže sa zdať, že oxid uhličitý má množstvo rôznych spôsobov použitia, problém je však v tom, že jeho konvertovanie z plynného skupenstva na inú formu tejto látky často vyžaduje vysoké napätie a veľa energie, čo môže skomplikovať praktické využitie týchto postupov.

Tím MIT sa rozhodol zistiť, či môže byť CO2 zachytený a použitý v batérii. Keďže CO2 nie je veľmi reaktívny, predchádzajúce pokusy o lítiové batérie s oxidom uhličitým vyžadovali použitie kovových katalyzátorov. No teraz výskumníci našli spôsob, ako to urobiť pomocou uhlíkovej elektródy.

Oxid uhličitý treba najprv aktivovať zabudovaním do amínového vodného roztoku. Potom sa tento roztok zmieša s ďalším kvapalným elektrolytom a použije v batérii s uhlíkovou katódou a lítiovou anódou. Kombinácia týchto dvoch chemických procesov môže umožniť trvalú konverziu oxidu uhličitého.

Takáto batéria nielenže poskytuje napájanie na úrovni porovnateľnej s existujúcimi lítiovo-vzduchovými batériami, ale má aj ďalšiu výhodu. Mení oxid uhličitý v elektrolyte na pevnú formu minerálneho uhličitanu. To je oveľa účinnejší spôsob, ako previesť CO2 z plynného stavu na pevnú látku, ako väčšina iných techník. Takto získaná tuhá forma čiže karbonát sa potom dá použiť na iné účely vrátane vytvorenia uhlíkovej katódy pre budúce batérie.

Súčasná verzia je dôkazom koncepcie a vedci tvrdia, že komerčné využitie takýchto batérií je vzdialené ešte veľa rokov. Treba totiž vyriešiť niekoľko problémov, napríklad nabíjanie. Batéria teraz vydrží len asi 10 nabíjacích cyklov.

Výskumníci hovoria, že v budúcnosti by sa systém mohol prispôsobiť aj na nepretržitú prevádzku, teda proces, kde by sa plyn premieňal na využiteľnú pevnú formu, pričom by sa generovala energia.

Výskum bol publikovaný v časopise Joule.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Objavili vedci konečne „gén človečenstva“, ktorý nás odlišuje od zvierat?

17.12.2018 00:20

Vedci už dávno skúmajú ľudský genóm, aby v ňom našli gén, ktorý robí človeka človekom. Teraz bádatelia z University of Otago zistili nové informácie o géne, ktorý vydeľuje primáty – veľké opice a člov ...

Výskum

Vedci vyvinuli 10-minútový univerzálny test rakoviny

10.12.2018 00:20

Jednoduchá procedúra ukazuje, či má pacient v tele rakovinové bunky, nedáva mu však odpoveď na otázku, kde a aký vážny je jeho stav. Tím vedcov z Queenslandskej univerzity vyvinul univerzálny test rak ...

Výskum 1

V Číne sa narodili prvé geneticky editované dvojčatá. Vedci na celom svete sú pobúrení

30.11.2018 00:20

Čínsky vedec oznámil, že pomohol vytvoriť prvé geneticky editované dvojčatá na svete, ktoré sa narodili tento mesiac. Jeho vyhlásenie vyvolalo šok a pobúrenie medzi vedcami na celom svete. He Jiankui, ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button