SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Nová génová terapia zabráni vzniku obezity aj bez diéty a vybuduje svaly bez cvičenia vo fitku

1

Nová štúdia vedcov z Washington University School of Medicine v St. Louis zistila, že u myší kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov môže nová génová terapia zabrániť obezite a budovať svalovú hmotu bez potreby cvičenia. Proteín folistatín, vyskytujúci sa takmer vo všetkých živočíšnych tkanivách, bol prvýkrát objavený a opísaný na konci osemdesiatych rokov. Preskúmaním jeho úlohy ako reprodukčného hormónu sa zistilo, že folistatín ovplyvňuje množstvo bunkových procesov vrátane proliferácie svalov.

Už predchádzajúce štúdie vykonané na zvieratách preukázali, že génové terapie určené na zosilnenie produkcie folistatínu môžu pôsobiť proti určitým degeneratívnym ochoreniam svalov. Nový výskum sa orientoval na to, či tento druh liečby môže pomôcť liečiť osteoartrózu zvýšením svalovej hmoty a znížením metabolického zápalu spojeného s obezitou. Štúdia bola zameraná na mladé myši, ktoré dostávali liečbu génovou terapiou, určenou na zvýšenie produkcie folistatínu.

Výsledky ukázali, že zvieratá si budovali svalovú hmotu bez toho, aby sa zvyšovala ich hmotnosť, napriek tomu, že im bola podaná strava s vysokým obsahom tukov. Génová terapia konkrétne zmierňovala degeneráciu chrupavky, synoviálny zápal a remodeláciu kostí spojenú so zranením kĺbov a osteoartrózou. Už v minulosti sa génová terapia folistatínom navrhovala na potenciálnu liečbu rakoviny, ochorenia obličiek a cystickej fibrózy u ľudí.

Nový výskum naznačuje, že takáto terapia má množstvo multifaktoriálnych účinkov, ovplyvňujúcich nielen svalovú hmotu, ale aj širšie metabolické aktivity. Hoci výskum je ešte ďaleko od využitia v klinickej praxi, poukazuje na zaujímavé budúce génové terapie u ľudí, umožňujúce liečiť obezitu bez veľkých zmien v strave alebo budovať svalovú hmotu u pacientov, ktorí nie sú schopní cvičiť. Štúdia bola publikovaná v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum zdravie

1 komentár

hej hej, to urcite reakcia na: Nová génová terapia zabráni vzniku obezity aj bez diéty a vybuduje svaly bez cvičenia vo fitku

14.5.2020 00:05
hej hej, to urcite... ked to vedci povedali, tak asi to tak bude
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať