Nová generácia satelitnej navigácie môže ponúknuť až centimetrovú presnosť

0

Globálny pozičný systém (GPS) sa stal jedným zo základov modernej spoločnosti. Prevádzkuje ho americká armáda, ktorá ho však môže kedykoľvek vypnúť alebo sprístupniť iba vlastným silám. Preto sa vyvíjajú iné verzie. Rusko má GLONASS, globálny systém 24 satelitov, Čína systém BeiDou pozostávajúci z 35 satelitov a Európa vyvinula konšteláciu 30 satelitov s názvom Galileo. Tieto systémy sú si dosť podobné. Pozostávajú z relatívne malého počtu satelitov obiehajúcich na obežnej dráhe Zeme vo výškach väčších ako 2000 km a obyčajne menších ako 20 000 km. A takisto sú nesmierne drahé.

Napríklad vývoj a nasadenie systému Galileo stálo 10 miliárd eur a prevádzka systému GPS si vyžaduje ročne okolo 5 miliárd dolárov. Teraz však vznikajú projekty ako SpaceX Starlink, Amazon Kuiper a OneWeb, ktoré plánujú nasadiť desaťtisíce satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, aby ponúkli vysokorýchlostné internetové pripojenie platiacim zákazníkom v teréne. Keďže tieto satelity sú na nízkej obežnej dráhe Zeme a používajú rôzne širšie rádiofrekvenčné kanály, bude táto služba výkonnejšia, menej rušiteľná a presnejšia ako tradičné satelitné služby na určovanie polohy.

Ako by systém fungoval? Jedna z možností je taká, že každý satelit by mohol niesť samostatný polohovací modul, ktorý by fungoval úplne nezávisle od internetových služieb a mal by vlastný vysielač, anténu a atómové hodiny. Toto riešenie by však bolo drahé. Peter Iannucci a Todd Humphreys z Radionavigation Laboratory na Texaskej univerzite v Austine však prišli s nápadom, ktorý by mohol byť oveľa nákladovo efektívnejší.

Navrhujú spojiť satelitné dáta s dátami z internetu tak, aby informácie boli vysielané satelitom v rovnakom streame. Odpadá tak potreba samostatného modulu. Výskumníci tvrdia, že táto inovácia má potenciál stať sa komerčne životaschopnou alternatívou k tradičným službám satelitnej navigácie. Fungovať by to malo tak, že každý satelit bude vysielať presný časovací signál, na ktorý sa môžu naladiť pozemné prijímače. Porovnaním času príchodu signálov z niekoľkých satelitov môžu pozemné systémy triangulovať svoju polohu.

To je ten istý princíp, ktorý používa každá satelitná navigácia. Nové satelity však nebudú mať atómové hodiny, ale budú vysielať časový signál prijatý z iného satelitu (GPS, Glonass, Galileo). Signál bude mať isté časové oneskorenie, takže satelit musí vysielať aj detaily o svojej orbite, aby pozemný prijímač mohol oneskorenie zohľadniť. Službu s potenciálnou presnosťou iba pár centimetrov by mohli využívať autonómne vozidlá a roboty.

Zdroj: discovermagazine.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať