Editorial: Nová éra „computingu“

2

Tento rok by mohlo konečne prísť k synergickému prepojeniu viacerých horúcich technologických trendov a vytvoreniu niečoho úplne nového, čo nám môže výrazným spôsobom zjednodušiť a spríjemniť život. Medzi kľúčové technológie, ktoré aktuálne zaznamenávajú najvýraznejší pokrok a záujem médií, patria umelá inteligencia, internet vecí, robotizácia, autonómna doprava a virtuálni asistenti.

Aj v rámci tohtoročnej výstavy CES bol evidentný záujem o čo najväčšiu integráciu virtuálnych asistentov typu Alexy od Amazonu a jej konkurenčných kolegov, ako sú Samsung Bixby, Google Asistent a spol., už aj do notebookov, televízorov, chladničiek, smart okuliarov či smart slúchadiel a v princípe akýchkoľvek elektronických spotrebičov, ktoré majú potenciál byť prepojené a ovládané hlasom na diaľku.  

Nová éra takzvaného vocal computingu nahrádza tradičné grafické rozhranie hlasovým, ktorého výhodou je aj to, že za počítačom, z ktorého chcete dané zariadenia ovládať, ani nemusíte fyzicky sedieť. Stačí mať vo svojej blízkosti jedno zo spárovaných inteligentných zariadení, vysloviť správne naformulovaný príkaz a začnú sa diať „zázraky“.

Cez zabudovanú virtuálnu asistentku môžete hlasom požiadať smart telku, aby vám nezabudla nahrať do archívu večerné pokračovanie vášho obľúbeného seriálu, alebo potvrdiť smart chladničke objednávku na dokúpenie chýbajúcich jogurtov. A nemusíte byť pritom v obývačke alebo kuchyni, ale napr. v aute alebo práci.

Robotický vysávač bude môcť podľa zvuku rozpoznať, že sa v spálni rozbil kvetináč, a okamžite dobehne povysávať rozsypanú hlinu. A ešte objedná dodávku nového. Pokiaľ zaznamená, že jeho majiteľ staršieho veku má zdravotné problémy a napríklad spadol na zem, príde k nemu a pomôže mu privolať si pomoc a sprostredkovať vizuálny kontakt s lekárom. A ak nereaguje, rovno privolá záchranku.

Robotický vysávač môže poslúžiť aj ako strážny pes, ktorý cez zabudované snímače identifikuje osoby prichádzajúce do domácnosti a na diaľku „konzultuje“ s majiteľom bytu, koho pustiť a koho nie. Samozrejme, asi sa nezahryzne do nohy zlodeja, ale môže ho odfotiť a fotku poslať tam, kam treba. Takto by mohol odsledovať kuriérov, ktorých by pustil do bytu, aby zložili svoje zásielky hneď za dvere a nešli ďalej do bytu.

Inteligentný sporák bude vedieť podľa obrazu obsahu hrnca či surovín na plechu rozpoznať, čo sa bude piecť alebo variť, a podľa toho prispôsobí teplotu a dĺžku varenia, aby sa vám už nič nepripieklo a nevykypelo. Následne vám už len oznámi, že jedlo je hotové, a pozháňa všetkých členov rodiny na večeru. 

Virtuálna asistentka v podobe smart reproduktora môže v detskej izbe strážiť pokojný spánok bábätka a v prípade plaču mu pustiť upokojujúcu hudbu, šum mora alebo vopred nahratý hlas jedného z rodičov a jemne vibrovať smart postieľkou. A keby ani to nepomohlo, privolá rodičov, aby odstránili „následky prípadnej hygienickej nehody“. V staršom veku pomôže virtuálna asistentka strážiť deti, aby neboli pridlho pri tablete, pripomenie im domáce úlohy či zodpovie zvedavé detské otázky, ako fungujú niektoré veci, na ktoré často rodič ani nevie odpoveď.

Virtuálni asistenti získajú veľkú popularitu aj v pracovnom prostredí. Prevezmú množstvo úloh, ktoré doteraz robili tradičné asistentky, a rozšíria si záber aj na služby, ktoré doteraz dokázali zabezpečiť podstatne sofistikovanejšie pracovné pozície. Budú vedieť nielen evidovať a pripomínať pracovné schôdzky, ale ich aj plánovať a koordinovať jej účastníkov. Budú vedieť pripravovať podklady na stretnutia a vytvárať zápisnice zo stretnutí so zhrnutím kľúčových bodov. Budú si vedieť naštudovať problematiku podľa zadania a pripraviť rešerš alebo prezentáciu. A samozrejme, budú vedieť zorganizovať aj bežné úlohy, napr. rezervovať stôl v reštaurácii, vybrať najvýhodnejšie letenky či kúpiť na Valentína obľúbený parfum priateľke... :)

Samozrejme, s príchodom novej éry computingu a úžasných možností, ktoré prinesie, bude treba myslieť aj na odvrátenú stranu a dať pozor najmä na bezpečnosť a ochranu súkromia, prílišné zlenivenie mozgu vinou zjednodušovania a pohodlia atď. Ale vcelku sa na túto éru teším, odpadne mi kopec agendy a život bude komfortnejší. Veď uvidíme... :)

Zaujímavé čítanie nového vydania PC REVUE vám želá

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
technológie umelá inteligencia AI IoT virtual computing smart

2 komentáre

uz len tu dostupnost internetu reakcia na: Nová éra „computingu“

13.2.2018 11:02
Velmi slubne, a aj ked by sa robot nemohol rozhodnut, je mozne aby vyslal video k ludskemu operatorovi... Urcite by sa zislo v autach, no nemozno povedat ze mame internet vsade rovnako dostupny. Mozno by trebalo vyriesit najskor to. Nehovoriac o jeho rychlosti.

v nedohladne reakcia na: Nová éra „computingu“

11.2.2018 11:02
sucasni virtualny assistenti su zalozeny na systeme IFTTT cize ak sa stane situacia 1 spusti riesenie 1 ale zatial nic samostatne nerobia

to nieje nic SMART to je obycajna stara AUTOMATIZACIA ktora je tu uz vela rokov

napriklad ak sa spytam google home kto je doma povie mi i dont understand ale pritom ma pripojenie na wifi a moze skenovat zariadenia mohla by my povedat ze tie a tie mobily a priradit ip adresy jednotlivim clenom ak si taky skanner vyrobim sam cez raspbery pi node red a IFTTT vtedy samozrejme nieje problem to my povie takze chcem tym povedat ze ta inteligencia asistentov neexistuje vzdy to musi niekto naprogamovat ako teraz to musim spravit ja

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať