Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Nová elektronická koža môže premeniť naše telá na chodiace displeje

0

Vedci z Tokijskej univerzity vyvinuli tenkú, flexibilnú „kožu“ s vloženými polymérovými svetelnými diódami (PLED), ktorú možno pripevniť na ruku, tvár či inú časť tela. Môže sa použiť na vytvorenie displeja z elektronickej kože (e-skin).  A na čo by bol takýto displej dobrý? Napríklad na zobrazovanie údajov súvisiacich so zdravotným stavom, ako je napr. pulz alebo hladina kyslíka v krvi. Okrem toho by mohol zobrazovať aj naše emócie, úroveň stresu a pod. pomocou rôznych symbolov, napr. znakov emodži.

Ultratenká fólia s hrúbkou menej ako jeden mikrometer je až prekvapujúco odolná a e-koža je dostatočne ohybná, aby prežila stovky pokrčení a natiahnutí. Navyše je aj veľmi trvanlivá, na ochranu prvkov PLED výskumníci navrhli špeciálnu ochrannú fóliu vyrobenú z vrstiev oxynitridu kremíka a parylénu. Tento materiál bráni tomu, aby sa kyslík a vlhkosť dostali do elektroniky, čo umožňuje predĺžiť životnosť e-kože z niekoľkých hodín na niekoľko dní. Zároveň je dostatočne pevný na to, aby sa doň dali umiestniť vodivé elektródy na prenos napájania a dát.

Koncept, ktorý je k dispozícii v súčasnosti, nerobí nijaké snímanie, dokáže zobraziť len niekoľko čísel či písmen. V budúcnosti by sa však dali doň integrovať senzory či pružné batérie a elektronická koža by mohla napríklad zhromažďovať energiu z telesného tepla či zobrazovať informácie zo zariadení, na ktoré bude napojená.

A ako uvádzajú vedci, pružné organické optické senzory bude možné jedného dňa priamo laminovať na orgány na sledovanie hladiny kyslíka v krvi počas operácie či po nej. Iný typ elektronickej kože by sa dal využiť napríklad v protetike.

Zdroj: popsci.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať