Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Nová apka na úpravu tváre z vás urobí celebritu. Buďte však opatrní

0

Len nedávno valcovala internet obľúbená aplikácia na úpravu tváre FaceApp a už sa veľkej popularite teší ďalšia aplikácia podobného druhu Gradient, ktorá má niekoľko fotoeditačných funkcií s umelou inteligenciou. Dominuje sociálnym médiám najmä vďaka funkcii „vyzeráš ako“, ktorá za pomoci umelej inteligencie porovnáva vaše snímky selfie s fotografiami celebrít, aby vám povedala, na ktorú slávnu osobu „vyzeráte“. Potom usporiada do zdieľateľnej koláže sériu obrázkov, kde je vaša tvár zmiešaná s tvárou celebrity.

Aplikácia bola vydaná v septembri, no pozornosť upútala až okolo 15. októbra, keď ju vo svojich instagramových príbehoch začala propagovať rodina Kardshianovcov. Všetky príspevky boli označené značkou #ad, čo znamená, že za propagáciu aplikácie bolo zaplatené. Napriek tomu to spustilo obrovskú vlnu sťahovania. S viac ako 8 miliónmi stiahnutí sa Gradient čoskoro stal jednotkou v App Store aj Google Play.

Nárast popularity však vyvolal aj otázky týkajúce sa pôvodu aplikácie. Ukázalo sa, že za ňou stojí vývojár s názvom Ticket to the Moon, Inc., spoločnosť, o ktorej je dostupných veľmi málo informácií. Web Mashable vypátral, že firmu založili Vladyslav Urazov a Bogdan Matveev, ktorí v roku 2018 predali svoj startup Teleport spoločnosti Snap.

Ďalší vývoj udalostí má už veľa podobných čŕt s diskusiou okolo aplikácie FaceApp, ktorá sa stala virálnou vďaka svojim vekovým filtrom. Domnelý ruský pôvod aplikácie okamžite vyvolal vznik konšpiračných teórií. Tvorcovia Gradientu tvrdia, že neukladajú nijaké údaje v Rusku ani ich neposkytujú iným firmám, a odborníci v oblasti bezpečnosti nenašli žiadne dôkazy o tom, že by aplikácia tieto údaje zneužívala.

Pravidlá na ochranu osobných údajov však nechávajú otvorenú možnosť, aby sa údaje používateľov mohli využívať na iné účely vrátane reklamy alebo tvorby „iných nových produktov a funkcií“. No kým tvorca FaceApp okamžite odpovedal na otázky týkajúce sa jeho aplikácie, Ticket to the Moon je menej ústretový. Aplikácia síce má svoju základnú webovú stránku, ale tá neobsahuje nijaké kontaktné informácie okrem generickej e-mailovej adresy.

Hoci žiadna z týchto skutočností sama osebe nepreukazuje nič o pôvode či motivácii Gradientu, určite je to dôvod na opatrnosť. Zdá sa, že aplikácia využíva svoj aktuálny status čísla 1, aby prinútila používateľov kúpiť si drahé a automaticky sa obnovujúce predplatné. Po stiahnutí aplikácie sú používatelia vyzvaní, aby súhlasili s trojdňovou „bezplatnou skúšobnou verziou“, aby mohli vyskúšať funkciu „vyzeráš ako“. Mnohým však nie je jasné, že po uplynutí tohto trojdňového obdobia budú nútení súhlasiť s prihlásením sa na mesačné predplatné 19,99 USD. Predplatné síce možno zrušiť, ale je to práca navyše.

Podľa analytickej spoločnosti Sensor Tower získal Gradient v App Store a Google Play už viac ako 1,1 milióna dolárov. A nie je to len Gradient, na ktorý si treba dať pozor. Virálnymi sa stávajú aj jeho klony. Napríklad  aplikácia s názvom Look Like You? Celebrity! bola krátky čas No. 2 v App Store napriek tomu, že zrejme porušuje pokyny Applu pre vývojárov, ktoré zakazujú kopírovanie aplikácií.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
internet aplikácia app ochrana Digital dáta bezpečnosť Apple Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať