Image
19.11.2019 1 Comments

Notebooky budú podstatne výkonnejšie. Intel do nich zabuduje umelú inteligenciu

Umelú inteligenciu používate takmer určite, hoci si to ani neuvedomujete. Hardvér s umelou inteligenciou v smartfóne umožňuje napr rozpoznávanie hlasu či zameriavanie jeho fotoaparátu na tváre vašich priateľov. Intel už pridal do svojich notebookových procesorov Ice Lake určité schopnosti UI. Napríklad DLBoost je navrhnutý tak, aby zrýchlil úlohy UI, ako je zisťovanie obsahu na fotografii. Gaussian Neural Accelerator zasa spracúva hlasové povely, keď je počítač v pohotovostnom režime s nízkou spotrebou.

Výrobcovia telefónov ako Apple, Samsung a Google pridali takýto hardvér do svojich čipov už skôr. Aj konkurenčná nVidia už má grafické čipy, ktoré sú vhodné na spracovanie úloh UI.  Intel ponúka dva rady procesorov špecializovaných na UI. Čipy Nervana sú určené pre dátové centrá a čipy Movidius pre malé zariadenia, ako sú kamery. Spoločnosť očakáva v roku 2019 tržby z UI produktov vo výške 3,5 miliardy dolárov.

UI je ďalšia fáza v navrhovaní počítačových čipov. V posledných desaťročiach sa počítače zrýchlili najprv pridaním výkonnejších procesorov, potom procesorov s viacerými jadrami pracujúcimi paralelne a naposledy pomocou grafických čipov. Teraz UI môže začať ďalší prudký nárast výkonu. Intel už dodáva svoje čipy Nervana, zamerané na výcvik a rozhodovanie UI, do dátových centier spoločností ako Google či Facebook. Na výcvik sú určené drahšie a energeticky náročnejšie čipy Nervana NNP-T a na rozhodovanie menšie čipy NNP-I.

Napríklad Facebook používa čipy NNP-I na preklad textu z jedného jazyka do druhého až 6 miliárd krát denne. Nový čip z radu Movidius s kódovým názvom Keem Bay sa má objaviť v prvej polovici roku 2020 a bude určený pre produkty s obmedzeným napájaním, ako sú bezpečnostné kamery. Bude lacnejší, menší a bude vyžadovať menej energie ako iné porovnateľné produkty.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Hudobná klávesnica vybavená AI nie je určená pre hudobníkov, ale vývojárov

06.12.2019 00:15

Amazon Web Services prichádza s klávesnicou DeepComposer, o ktorej tvrdí, že je to „prvá hudobná klávesnica na svete poháňaná generatívnou umelou inteligenciou“. Má 32 klávesov, stojí 99 dolárov a pri ...

Technológie

Geneva - umelá inteligencia, ktorá vyvíja stratégie na vyhýbanie sa cenzúre

02.12.2019 00:20

Autoritárske vlády v mnohých krajinách znemožňujú miliónom ľudí slobodný a otvorený prístup k informáciám. Pokusy vyhnúť sa obmedzujúcim opatreniam mali za následok čoraz sofistikovanejšiu cenzúru int ...

Technológie 1

Autonómne autá sa učia predvídať správanie aj agresívnych vodičov

29.11.2019 00:15

Zásadný problém súčasných autonómnych vozidiel je v tom, že sú naprogramované tak, aby predpokladali, že všetci ľudia konajú rovnako. Nech sú vybavené najúžasnejšími senzormi a schopnosťou spracúvať z ...

1 Comments

  1. Oslikovia v redakcii... reakcia na: Notebooky budú podstatne výkonnejšie. Intel do nich zabuduje umelú inteligenciu
    19.11.2019 14:11
    Zdovodnite to vase primitivne tvrdenie "Notebooky budú podstatne výkonnejšie" . Dajte sem cisla, alebo nepiste primitivne titulky.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá