Image
19.11.2019 1 Comments

Notebooky budú podstatne výkonnejšie. Intel do nich zabuduje umelú inteligenciu

Umelú inteligenciu používate takmer určite, hoci si to ani neuvedomujete. Hardvér s umelou inteligenciou v smartfóne umožňuje napr rozpoznávanie hlasu či zameriavanie jeho fotoaparátu na tváre vašich priateľov. Intel už pridal do svojich notebookových procesorov Ice Lake určité schopnosti UI. Napríklad DLBoost je navrhnutý tak, aby zrýchlil úlohy UI, ako je zisťovanie obsahu na fotografii. Gaussian Neural Accelerator zasa spracúva hlasové povely, keď je počítač v pohotovostnom režime s nízkou spotrebou.

Výrobcovia telefónov ako Apple, Samsung a Google pridali takýto hardvér do svojich čipov už skôr. Aj konkurenčná nVidia už má grafické čipy, ktoré sú vhodné na spracovanie úloh UI.  Intel ponúka dva rady procesorov špecializovaných na UI. Čipy Nervana sú určené pre dátové centrá a čipy Movidius pre malé zariadenia, ako sú kamery. Spoločnosť očakáva v roku 2019 tržby z UI produktov vo výške 3,5 miliardy dolárov.

UI je ďalšia fáza v navrhovaní počítačových čipov. V posledných desaťročiach sa počítače zrýchlili najprv pridaním výkonnejších procesorov, potom procesorov s viacerými jadrami pracujúcimi paralelne a naposledy pomocou grafických čipov. Teraz UI môže začať ďalší prudký nárast výkonu. Intel už dodáva svoje čipy Nervana, zamerané na výcvik a rozhodovanie UI, do dátových centier spoločností ako Google či Facebook. Na výcvik sú určené drahšie a energeticky náročnejšie čipy Nervana NNP-T a na rozhodovanie menšie čipy NNP-I.

Napríklad Facebook používa čipy NNP-I na preklad textu z jedného jazyka do druhého až 6 miliárd krát denne. Nový čip z radu Movidius s kódovým názvom Keem Bay sa má objaviť v prvej polovici roku 2020 a bude určený pre produkty s obmedzeným napájaním, ako sú bezpečnostné kamery. Bude lacnejší, menší a bude vyžadovať menej energie ako iné porovnateľné produkty.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Facebook naučil umelú inteligenciu matematiku a riešiť diferenciálne a integrálne rovnice

16.01.2020 00:15

Facebook vyškolil svoju umelú inteligenciu na riešenie najťažších matematických problémov. V skutočnosti naučil neurónovú sieť vidieť komplexné matematické rovnice „ako druh jazyka a potom ich riešiť ...

Technológie

Video: Triedič lego kociek ovládaný umelou inteligenciou

02.01.2020 00:08

Ak chcete urobiť poriadok vo svojej zbierke lego kociek, iste by sa vám hodil doma tento stroj, ktorý by vykonal prácu za vás. Je postavený takmer výlučne z lego súčastí (okrem toho obsahuje ešte Rasp ...

Technológie

Umelá inteligencia DeepMind Dreamer sa učí podľa minulosti predpovedať budúcnosť

31.12.2019 00:00

Niektoré systémy umelej inteligencie dosahujú ciele na základe minulých skúseností. Zovšeobecňujú ich na nové situácie a prostredia, s ktorými sa predtým nestretli. Ukázalo sa, že reinforcement learni ...

1 Comments

  1. Oslikovia v redakcii... reakcia na: Notebooky budú podstatne výkonnejšie. Intel do nich zabuduje umelú inteligenciu
    19.11.2019 14:11
    Zdovodnite to vase primitivne tvrdenie "Notebooky budú podstatne výkonnejšie" . Dajte sem cisla, alebo nepiste primitivne titulky.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá