Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

1

Nositeľné zariadenia dnes umožňujú sledovať okrem kondície aj niektoré vitálne funkcie. Pomáhajú tak predchádzať častým zdravotným problémom, ako je zlyhanie srdca, hypertenzia či komplikácie súvisiace so stresom. Súčasné technológie sú však založené na pevných a tvrdých komponentoch, navyše neposkytujú požadovanú presnosť a môžu monitorovať iba obmedzený počet životných funkcií.

Vedci z ICFO (Institute of Photonic Sciences) v Barcelone na riešenie tohto problému vytvorili flexibilné neinvazívne optické senzory, ktoré dokážu merať širší súbor vitálnych funkcií vrátane srdcového rytmu, frekvencie dýchania, okysličenia krvi a expozície UV žiareniu. Namerané parametre sa vizualizujú a ukladajú do mobilného telefónu pripojeného k nositeľnému zariadeniu cez bluetooth. Okrem toho zariadenie môže fungovať bez batérie, pretože sa nabíja bezdrôtovo prostredníctvom telefónu.

V spolupráci s iniciatívou EÚ Graphene Flagship chcú vedci demonštrovať širokú škálu potenciálnych aplikácií tejto technológie a vytvoriť rôzne prototypy vrátane flexibilného a transparentného náramku, akejsi zdravotnej náplasti spojenej s mobilným telefónom. Náramok sa prispôsobí povrchu pokožky a poskytuje nepretržité meranie počas aktivity. Jeho súčasťou je aj flexibilný svetelný senzor, ktorý môže opticky zaznamenávať zmenu objemu krvných ciev.

Vedci navyše integrovali grafénovú zdravotnú náplasť na displej mobilného telefónu. Tá okamžite meria a zobrazuje vitálne znaky v reálnom čase, len čo používateľ položí prst na displej. Prototyp je unikátny svojou nízkou spotrebou energie. Na svoju prevádzku využíva okolité svetlo a umožňuje nepretržité monitorovanie zdravotných ukazovateľov po dlhý čas.

Základom tejto pokročilej technológie snímania svetla sú dva materiály: grafén, teda vysoko flexibilná a priehľadná vrstva uhlíka s hrúbkou jedného atómu, a kvantové bodky absorbujúce svetlo. S použitím rovnakej základnej technológie výskumníci vytvorili aj prototyp flexibilnej náplasti schopnej bezdrôtovo prenášať energiu aj údaje, ktorá funguje bez batérie a sníma UV index okolia.

Možno ju pripevniť na oblečenie alebo pokožku, kde monitoruje príjem slnečného žiarenia a upozorní používateľa na nadmernú expozíciu. Vedci hovoria, že technológia je kompatibilná so súčasnými výrobnými procesmi, takže hromadná výroba lacných zariadení je na dosah. Štúdia bola uverejnená v časopise Science Advances.

Zdroj: graphene-flagship.eu.

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost technika stroj

1 komentár

nebudu hlupaci pcrevue, ved su skarede! reakcia na: Nositeľné zariadenia budúcnosti budú priehľadné

17.9.2019 13:09
nebudu hlupaci pcrevue, ved su skarede!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať