Image
21.9.2017 0 Comments

Recenzia: Nokia 5 – lacný dizajnový smartfón

Návrat staronovej značky Nokia na trh smartfónov priniesol okrem retro hračky 3310 aj ­produktový rad prístrojov s Androidom s označením Nokia 3, 5 a 6. Prvý dojem z dizajnu a ceny je veľmi priaznivý a podrobné testovanie ho vo väčšine ohľadov umocnilo.

Aby sme boli úplne presní, nové Nokie vyrába firma HMD Global, ktorá od Microsoftu odkúpila práva na výrobu a predaj telefónov so značkou Nokia. Značka bola de facto voľná, pretože na posledné smartfóny predtým, než sa Microsoft v tejto oblasti „odmlčal“, použil svoju značku.

Aj keď dizajn prednej steny je v súlade s účelom podobne ako pri väčšine smartfónov uniformný, podľa štýlu by ste zrejme rozpoznali kontinuitu značky, aj keby vpravo hore nebolo logo. Telo prístroja je celokovové s príjemne zaoblenými hranami, takže sa dobre drží v ruke a vďaka povrchovej úprave zadnej steny sa nešmýka. Pri pohľade na zadnú stranu by ste ešte pred rokom tipovali vyššiu cenovú kategóriu, no dnes je už elegantný dizajn štandardom aj v tejto triede. Displej s jemným zaoblením po celom obvode plynulo nadväzuje na kovové okraje, pričom hrany sú pri pohľade spredu viditeľné. Aj to charakterizuje kontinuitu dizajnu. Podlhovastý snímač je pod displejom medzi dvoma dotykovými androidovými tlačidlami. Funguje aj ako tlačidlo Home. Snímanie odtlačkov je pomerne spoľahlivé, no odomknutie telefónu trvá dosť dlho, približne 1,5 sekundy.

 Plastové diely, nevyhnutné na prístup signálu k anténam, pokrývajú celú hornú aj spodnú stenu vrátane rohov. Prechod medzi plastom a kovom je plynulý, hmatom nezistiteľný. Oválny modul fotoaparátu s bleskom nejaké desatinky milimetra vyčnieva, takže telefón položený na zadnú stenu sa trochu kýva. Tlačidlá na pravej strane sú trochu vyššie, než by ste očakávali, provokuje vás to, aby ste pri nastavovaní hlasitosti palcom zašli vyššie a skúsili dosiahnuť aj na ikony v pravej hornej časti. Na ľavej strane sú dva sloty, jeden na SIM karty a druhý na pamäťovú kartu, ktorú takto môžete vybrať bez prerušenia konektivity GSM. 

 

Hĺbka ostrosti pri zaostrení na popredie a pozadie

Displej má v tejto triede bežné HD rozlíšenie, takže v určitých situáciách postrehnete pixelovú štruktúru obrazu. Naproti tomu pozorovacie uhly sú veľmi dobré, na priamom slnečnom svetle by ste uvítali vyšší jas. Reproduktor za dvoma oválnymi otvormi v pravej časti dolnej steny vyniká viac hlasitosťou než kvalitou. Basy sme, samozrejme, žiadne nečakali, ale v tomto prípade je problém aj s vyššími tónmi, približne od dvojtretinovej úrovne hlasitosti sú pozorovateľne skreslené. Situáciu veľmi nezlepšujú ani pribalené slúchadlá, odporúčame kúpiť lepšie.

"Kvalitný cenovo dostupný smartfó s dobrým dizajnom a s primeraným výkonom na bežné účely.“

Osem jadier Cortex-A53 je optimalizovaných viac na nízku spotrebu než na výkon, inak povedané, na náročnejšie hry a viac aplikácií v multitaskingu potrebujete inú výkonnostnú a cenovú triedu. Problémy s plynulosťou mali v určitých situáciách aj aplikácie YouTube, Facebook či aplikácie bohaté na animácie. Odporúčame občas ukončiť nevyužívané aplikácie v multitaskingu. Batéria spoľahlivo pokryje dva dni bežného používania. Dodávaná nabíjačka poskytne prúd 2 A, takže nabíjanie je v rámci technologických možností staršieho portu micro USB primerane rýchle, z 15 percent sa na plnú kapacitu dostanete za 2,5 hodiny. Nokia 5 prináša najnovšiu verziu Androidu 7.1.1 Nougat, a to v natívnej podobe bez akejkoľvek používateľskej nadstavby. V praxi to znamená vyšší výkon, pretože systém nie je zaťažovaný ďalšou softvérovou vrstvou bežiacou na pozadí. Poteší Pixel Launcher.


Na spodnej strane je otvor pre mikrofón, reproduktor a micro USB konektor


Na hornej strane si našiel miesto konektor na slúchadlá

Fotoaparát vás v dobrých svetelných podmienkach nesklame, hoci aj v tomto prípade by potešili bohatšie saturované farby a zhruba o pol EV jasnejšie zábery. Ak sa prepnete do ručného módu, môžete ovládať vyváženie bielej a kompenzáciu expozície. Tá sa však dá nastavovať len po krokoch 1 EV, napriek tomu sme to riskli, no s takouto kompenzáciou je zhruba tretina záberov preexponovaná. Preto odporúčame radšej implicitné nastavenie. V horších svetelných podmienkach je problém so zrnom a niekedy aj so zaostrovaním. Kvalita videa vo full HD je primeraná cenovej triede, citeľne chýba stabilizácia. Predný selfie fotoaparát je, naopak, kvalitnejší, než by ste v tejto cenovej kategórii čakali. A ešte jedna vec, nábeh foto­aplikácie aj reakcia na spúšť sú dosť pomalé. 

V porovnaní s konkurenciou v triede do 200 eur je Nokia 5 lepší priemer a v rozhodovaní zákazníka možno zaváži renomé značky, takže ak výrobca aktualizáciami ešte trochu doladí systém, šanca na predajný úspech by možno bola.

PARAMETRE

Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 430 (MSM8937,jadrá 8× Cortex-A53 1,4 GHz); grafika: Adreno 505; pamäť: 2 GBRAM, úložný priestor 16 GB, rozšíriteľný kartou micro SD do 256GB; displej: 5,2" IPS HD 720 × 1280 px (292 ppi); fotoaparát: zadný13 Mpx (f/2,0), predný 8 Mpx (f/2,0); konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, bluetooth 4.1, NFC; batéria: 3000 mAh; operačný systém:Android 7.1.1 Nougat; rozmery: 149,7 × 72,5 × 8,1 mm; hmotnosť:160 g; Benchmark AnTuTu: 43 288

Cena: 199 euR

PLUSY, MÍNUSY

+ Dizajnovo vydarené a ergonomické kovové telo, najnovší Android,snímač odtlačkov, dobrá výdrž na batériu
- Pomalý snímač odtlačkov, skreslený zvuk pri vyššej hlasitosti

HODNOTENIE

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 80 %

Celkovo: 77 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Virtuálna realita po novom - HTC Vive Pro recenzia

15.06.2018 10:40

Jeden z dlhodobo najpopulárnejších systémov na virtuálnu realitu, HTC Vive, sa práve dočkal svojho upgrade. Reflektuje na reakcie používateľov, prichádza s významnými vylepšeniami a mal som tú česť te ...

Recenzie

Ako na to: Úprava farieb a práca s LUT vo videu

13.06.2018 00:05

Prechod na digitálny záznam vo filmovom priemysle priniesol nové možnosti v kreatívnej tvorbe od nového pohľadu na filmové efekty až po dosiaľ nevídané možnosti v postprodukcii a farebných úpravách. L ...

Recenzie

Herné šialenstvo – jún 2018

10.06.2018 08:28

God of War má veľký úspech Pri titule God of War sa úspech očakával, no nie vždy sa takéto predpoklady aj splnia. Nový Boh vojny však ukázal, že má čo ponúknuť. Po vydaní stačili tri dni na to, aby h ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button