PC REVUE
Image
15.9.2018 1 Comments

Recenzia: Nokia 1: Lacný model pre študentov

Najmenší, najlacnejší, no zároveň originálny, to sú prívlastky charakterizujúce drobca z modelovej rodiny Nokie s číselným označením 1. Nokia je od svojho návratu na trh povestná výborným a kvalitným vyhotovením svojich zariadení a tak je to aj v tomto prípade. Hoci nejde o nijaký dizajnový trhák, bonusom je nízka cena a Android Go. Kovový rám telefónu dopĺňa zadná plastová strana, na dotyk veľmi kvalitná, výborne tvarovaná, takže telefón sa v ruke drží isto a pohodlne.  Dominantou zadnej strany je 2 Mpx kamera, prednú stranu tvorí 4,5-palcový displej s podporou 5 bodov dotyku súčasne, s technológiou IPS a rozlíšením 480 × 854 pixelov. Panel s pomerom strán 16:9  má výborný maximálny jas, no horšiu viditeľnosť z uhla a aj pre rozlíšenie menšiu ostrosť s hodnotou 218 ppi.

Zadný kryt je odnímateľný a pod ním sa nachádza batéria a dva sloty na dve SIM karty alebo jednu kartu microSD. Vymeniteľná batéria má kapacitu 2150 mAh. Napájacie tlačidlo spolu s ovládacím prvkom na nastavenie hlasitosti sú umiestnené navrchu bočnej strany. Používaniu by určite prospelo, keby boli od seba trochu viac vzdialené.

Obsah pod kapotou

Najmenšieho člena rodiny poháňa procesor od MediaTeku, ide o model MT6737M obsahujúci štyri jadrá na takte 1,1 GHz. Grafickou jednotkou je Mali-T720MP1. Výpočtové jednotky sú skombinované so skromným 1 GB RAM a 8 GB ROM, rozšíriteľnými o kartu microSD do veľkosti 128 GB. Z výkonnostnej stránky cítiť, že hardvér je obmedzujúci, multitasking nie je na dobrej úrovni, aplikácie sem-tam spadnú. Návrat na domovskú obrazovku chvíľu trvá a dlhší reakčný čas má aj klávesnica, ktorá sa niekedy ani neotvorí. No keď som sa už dostal do aplikácie, práca s ňou bola vcelku v poriadku, hoci spomalenia sú pri použitom hardvéri samozrejmosť. Nechýba už pomaly povinný certifikát proti ošpliechaniu vodou IP52. Novinka takisto disponuje 4G LTE, Wi-Fi, bluetooth 4.2 aj GPS.

Softvér

Android 8.1.1 Oreo Go Edition je verzia Androidu zjednodušená a optimalizovaná pre zariadenia so slabšími hardvérovými špecifikáciami. Je optimalizovaný pre zariadenia s veľkosťou pamäte RAM od 512 MB do 1 GB a s vnútorným úložiskom väčšinou 8 a 16 GB. Ďalšia upravená oblasť sú aplikácie, prispôsobené a zjednodušené zaberajú o 50 % menej miesta a využívajú aj menej RAM. Jediná nevýhoda je, že im chýbajú niektoré funkcie. A v neposlednom rade je pozmenený aj Google Play Store, ktorý ponúka ako prvé aplikácie vhodné a optimalizované pre zariadenia s Android Go.

Okrem základných aplikácií Googlu si možno všimnúť aj niekoľko iných zmien. Chýba funkcia multi-window taskingu, teda obrazovka rozpolená na dve časti. Prepínač aplikácií tiež vyzerá inak. Namiesto usporiadania za sebou sú karty pod sebou. Po zosunutí hornej lišty so skratkami sa skratky už nedajú rozbaliť, nastavenia domovskej obrazovky sú zjednodušené a podobne sú na tom aj systémové nastavenia, no zato majú všetky potrebné nastaviteľné funkcie.

Fotenie

Zo stránky fotenia a zážitku z fotenia mi už po spustení aplikácie fotoaparátu spadol kameň zo srdca, pretože Nokia 1 má svoju vlastnú aplikáciu, podobnú tej od Googlu. Očakával som základnú aplikáciu, ktorá býva v zariadeniach používajúcich procesor od firmy MediaTek, no tá je hrozná na používanie.

Pri fotení ma potešili módy ako Panorama, HDR Beautify alebo Manual mode, v ktorom sa dá nastaviť len scéna a expozícia. Hlavný fotoaparát je 5-megapixelový, čo nie je oslnivý parameter, ale tento telefón nebol navrhnutý práve na fotenie. Fotky zachytené snímačom sú s ohľadom na použitý hardvér celkom fajn. Podanie farieb je chladnejšie, chýba lepší dynamický rozsah a aj detailov by mohlo byť viac. Telefónu to však nevyčítam, na Instagram to postačí.

Fotiť odporúčam väčšinou so zapnutým HDR, ak chcete mať výsledné fotky lepšie. Je pravda, že sa treba pripraviť na zachytenie a dlhšie spracovanie.

Predná kamera má 2 Mpx. Na dobrom svetle sú výsledky v poriadku, síce v nich vždy vidno softvérový šum vytváraný pri spracúvaní, ale postačia.

So zážitkami je spojená aj dobrá hudba. O jej prehrávanie sa stará jeden reproduktor.  Produkuje vcelku príjemný zvuk, no mohol by mať hlbší prejav a na najvyššej hlasitosti by mohol byť lepšie vyvážený. Zato výstup z 3,5 mm jacku je veľmi dobrý a v kombinácii s kvalitnými slúchadlami je to príjemný zážitok. K telefónu sú pribalené aj vlastné slúchadlá, kvalitou prehrávania síce obstoja, no nie sú veľmi pohodlné a už po chvíli  z nich začnú bolieť uši. Reproduktor na volania je fajn a väčšinou aj dostatočne hlasný.

Nokia 1 má osadený akumulátor s kapacitou 2150 mAh. Výdrž batérie je prekvapivo dobrá aj napriek nie veľmi ­úspornému čipu. Po desiatich minútach pozerania kanála YouTube na najvyššej hodnote jasu klesne kapacita batérie o 4 percentá. Výdržou som bol príjemne prekvapený, lebo aj napriek malej kapacite batérie som končil deň s približne 30 percentami, a to som mal celý deň zapnuté GPS a Wi-Fi spolu s dátami na striedačku. 

Verdikt

Nokia 1 je najlacnejší telefón z radu spoločnosti, síce z výkonnostnej stránky toho veľa neponúkne, no pre niekoho, komu stačí základ alebo chce iba druhý mobil na volanie, postačí. Nízka cena a Android 8.1 s rýchlymi aktualizáciami si tiež získajú svojich fanúšikov.

Parametre:

Rozmery: 133,6 × 67,8 × 9,5 mm, displej 4,5", procesor CPU quad-core MediaTek MT6737M (1,1 GHz), GPU Mali-T720MP1, 1 GB RAM, 8 GB ROM  + microSD do 128 GB, zadná kamera 5 Mpx, predná kamera 2 Mpx, batéria 2150 mAh, AnTuTu benchmark skóre: 21 103 bodov

Cena: 100 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zhotovenie, pohodlná veľkosť, optimalizácia systému, čo sa týka výdrže batérie
- Menej kvalitný displej, systém ešte potrebuje optimalizáciu v oblasti stability

HODNOTENIE:

Zhotovenie: 87 %
Displej:  67 %
Reproduktor: 70 %
Zzážitok/výkon : 73 %
Kamera: 76 %
Výdrž: 89 %
Celkovo 77 %


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Panasonic DP-UB9000: Partner pre váš 4K televízor

17.11.2018 00:15

Panasonic, tradičný výrobca špičkových AV komponentov, prichádza s novinkou, ktorá osloví hlavne ľudí, ktorí nemajú radi kompromisy. Napriek tomu, že videoformáty na fyzických nosičoch sú v poslednom ...

Recenzie

Recenzia: Sound BlasterX G6: Externý zvukový modul

17.11.2018 00:05

Kvalita zvukového výstupu závisí predovšetkým od kvality prevodníka, ktorý mení digitálny tok dát na analógový zvukový signál. DAC (Digital to Analog Converter) v notebookoch a herných konzolách je re ...

Recenzie

Rýchle USB nabíjačky Hama Quick Charge 4+

14.11.2018 13:48

» Univerzálne USB nabíjačky Hama do siete (230 V) a do vozidla (12/24 V) s podporou najnovšej verzie rýchleho nabíjania Qualcomm Quick Charge 4+. Vyššia efektivita, rýchlejšie nabíjanie a menšie zahri ...

q

1 Comments

  1. smetie reakcia na: Nokia 1: Lacný model pre študentov
    19.9.2018 11:09
    Vítajte v roku 2010 .. po HW stránke

    Už staršie Xiaomi Redmi NOte 2 v rovnakej cene je menšie smetie ako toto.

    Reagovať

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button