Nissan X-TRAIL 2.0DCI 177 all mode 4X4-I: Tradícia v novom kabáte

0

X-Trail je celosvetovo najpredávanejší model výrobcu a jeho tretia generácia je na trhu už 3 roky, takže prišiel na rad facelift. Ten prináša o niečo agresívnejší výzor, ktorému v prednej časti teraz dominuje štylizované V, ale hlavne nové technológie. My sme testovali vozidlo v najvyššej výbave Tekna s novým dvojlitrovým turbodieselom 2.0 dCI, 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom 4×4.

Nový exteriér a pohon

Novinkou je kompletné LED osvetlenie vpredu aj vzadu. Predné svetlomety sú navyše adaptívne, čo znamená, že sa vedia podľa situácie výškovo nastaviť, natáčajú sa do zákruty a ich ovládanie je úplne automatické. Asi najväčšia novinka je však dvojlitrový turbodieselový štvorvalec, ktorý poskytuje výkon 130 kW (177 k) pri 3750 otáčkach za minútu a krútiaci moment dosahuje maximálnych 380 Nm pri 2000 otáčkach za minútu. Agregát spĺňa emisnú normu EURO 6. Motor je kompletne prepracovanou verziou agregátu z druhej generácie Renault Mégane alebo Laguna. Na rozdiel od konkurencie však nestavil na technológiu AdBlue, teda vstrekovanie močoviny, ale na lacnejšiu verziu so zásobníkovým katalyzátorom oxidu dusíka. To je takisto dôvod, prečo motor pri nízkych otáčkach pôsobí lenivým dojmom a najlepší prejav sa dostavuje v rozsahu 2000 – 3200 otáčok.

Na druhej strane skutočnosť, či sa veziete sám alebo máte plne naložené auto, nemá veľký vplyv. Motor si s tým vždy poradí bez zaváhania.Systém pohonu inteligentne rozdeľuje hnaciu silu medzi prednú a zadnú nápravu, systém však možno vypnúť a ponechať iba predný náhon. Pri jazde v teréne zase možno zaradiť trvalý pohon 4×4, ktorý rozdeľuje hnaciu silu rovnomerne medzi obe nápravy. V tomto režime nemalo vozidlo žiadny problém ani na mokrom snehu v teréne. Rozdelenie krútiaceho momentu na jednotlivých kolesách si môžete nechať zobrazovať na displeji. Motor má ináč dobrý záťah, na žiadne pretekanie to však vzhľadom na reakcie nie je. Vďaka kvalitnému podvozku a výborným sedadlám si môžete vychutnávať pohodlnú jazdu. Sedadlá sú dostatočne veľké a v zimnom počasí sme ocenili, že sú všetky vyhrievané.

Podvozok je naladený pomerne mäkko, takže ani pri jazde v teréne to nie je žiadny „kostitras“. Na niektoré naše cesty je to užitočná vlastnosť. Jediná chybička na kráse testovaného vozidla bola manuálna prevodovka. Jej funkcia bola síce perfektná a radenie presné, ale ťažko pochopiť, kto si v tejto triede áut potrebuje kúpiť manuálnu prevodovku. Jazdenie v bratislavských zápchach s ňou bola doslova nočná mora a aj pri jazde v teréne som len ťažko hľadal nejakú výhodu. Tempomat sa navyše pri každom preradení rýchlosti odpojil, čo takisto nie je najpraktickejšie riešenie.

Elektrické zadné dvere s bezkontaktným otváraním dnes používa veľa výrobcov, tu však fungovali najspoľahlivejšie zo všetkých vozidiel, ktoré sme testovali. Stačilo podkopnúť nohu pod nárazníkom a spoľahlivo sa otvorili alebo zavreli.

Technológie na palube

Technologická výbava má viacero moderných prvkov, no vidieť, že výraznejšia modernizácia by už prospela. Nájdete tu tempomat s obmedzovačom rýchlosti, sledovanie mŕtvych uhlov so sledovaním premávky za vozidlom, aktívne ovládanie podvozka, ktoré kontroluje nakláňanie vozidla a aktívne držanie stopy. Vo výbave je aj rozpoznávanie dopravných značiek, inteligentné núdzové brzdenie s detekciou chodcov, ako aj inteligentný parkovací asistent. Ten dokáže parkovať pozdĺžne aj priečne, pričom parkovanie nemusí byť úplne kolmé. Pri jazde v teréne, ale aj pri bežnom parkovaní je užitočný pomocník kamerový systém, ktorý prostredníctvom štvorice kamier zabezpečuje 360-stupňový pohľad.

U konkurencie však dnes nájdete adaptívny tempomat aj aktívne udržiavanie v jazdnom pruhu. Verím, že tieto prvky pribudnú v priebehu tohto roka, keď by Nissan mal vybavovať svoje vozidlá systémom ProPILOT, ktorý podľa zverejnených informácií dokáže udržiavať auto pri jazde v pruhu bez zásahu vodiča. Uvidíme, ako sa to podarí, radi tento systém vyskúšame.

Vo výbave je aj automatický parkovací asistent. Ten pracuje trochu odlišne od konkurencie. Okrem bežných senzorov využíva 360° kamery. Parkovacie miesto označíte tak, že na jeho úrovni zastavíte, pričom pomocou ukazovateľov na displeji môžete upraviť jeho polohu. Potom už všetko prebieha klasicky. Vy riadite rýchlosť a zaraďujete rýchlosť či spiatočku. Pri správnom určení miesta bolo parkovanie presné. Úskalím však je to, že ak stojíte od radu vozidiel trochu ďalej, zorný uhol bočných kamier už na zaparkované vozidlá nedosiahne, a ak nevidíte aspoň parkovacie čiary, nemáte podľa čoho nastaviť polohu.

Na začiatku som spomenul LED osvetlenie s adaptívnymi svetlometmi. V tomto bode X-Trail naozaj zabodoval. Automatika na prepínanie svetiel aj ich ovládanie patrí k najspoľahlivejším, aké som testoval. Reflektory majú vynikajúcu svietivosť, natáčanie je veľmi dobre vyriešené a svietia presne tam, kam potrebujete.

Multimediálny systém ponúka prehrávanie z USB, cez linkový vstup a dokonca tu nájdete aj CD mechaniku. O audio sa stará systém Bose s 8 reproduktormi a okrem AM a FM vysielania môžete prijímať aj digitálne rádio systému DAB. Zvuk je poplatný jeho dodávateľovi a užijete si naozaj kvalitné počúvanie. Displej by mohol byť o niečo väčší a hlavne s prepracovanejšou grafikou. Po prvé, grafika pôsobí veľmi nudne a ničím nezaujme. Po druhé, aj napriek menšej uhlopriečke ani zďaleka nevyužíva plochu displeja a nápisy sú zbytočne miniatúrne, takže ich za jazdy musíte lúštiť. Oceňujeme, že aj napriek dotykovému displeju je prepínanie hlavných funkcií na mechanických tlačidlách a ovládačoch a to platí aj o dvojzónovej klimatizácii.

Záver

Nissan X-Trail je pekné a priestorné auto, ktorým sa dobre jazdí. Nepoteší však pomerne vysoká spotreba. Pri bežných jazdách po okresných cestách sa pohybovala okolo 7,5 litra na 100 kilometrov, v kombinácii s diaľnicou sme dosiahli priemer 8,5  litra na 100 kilometrov, v meste však nebol problém zajazdiť aj 12. To naozaj nie je málo a aj napriek veľkosti vozidla by som si vedel predstaviť nižšiu. Jazdeniu po meste sa vzhľadom na spotrebu a manuálnu prevodovku odporúčam vyhýbať. Po okreskách či v teréne bude však dobrým pomocníkom.

Verdikt

Veľké SUV, ktoré poteší jazdnými vlastnosťami a pohodlím, nie však spotrebou.

Špecifikácia

Motor  2.0 dCi 177 All Mode 4×4-i, 6-stupňová manuálna prevodovka, výkon 130 kW (177 k) pri 3750 ot./min, max. rýchlosť 204 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h  9,4 s, prevádzková hmotnosť 1730 kg, objem nádrže 60 l

Cena testovaného modelu: 37 970 EUR

Hodnotenie: 

+ Výborné jazdné vlastnosti, slušná výbava, vysoká výbavenosť bez ďalších príplatkov, vyššie posadené zadné sedačky, výborné osvetlenie
- Manuálna prevodovka, vyššia spotreba

Jazdné vlastnosti: 90
Spotreba: 65
Priestor pre posádku, pohodlie: 100
Technologická výbava: 75
Ostatná výbava: 95
Ovládanie: 80
Vyhotovenie: 100

Celkovo: 86

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
nissan auto technológie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať