Nikon vstupuje do sveta plnoformátových bezzrkadloviek

0

 Nikon predstavil dvojicu nových bezzrkadloviek Z6 a Z7 vybavených plnoformátovým čipom a úplne novým bajonetom typu Z. Nikon tak ako druhý po Sony prichádza s bezzrkadlovkou tohto formátu.

Nové prístroje Z6 a Z 7 prichádzajú s identickým magnéziovým telom odolným voči poveternostným vplyvom.  

Model Z7 využíva čip vychádzajúci z toho ktorý je použitý v modeli D850, teda s rozlíšením 45,7 Mpx, tu je však doplnený o systém On-chip fázového zaostrovania  so 493 zaostrovacími bodmi a pokrytím 90% plochy snímača. Snímač je typu BSI CMOS, na spracovanie obrazu slúži najnovší procesor EXPEED 6. Nová konštrukcia bajonetu typu Z, kedy je bajonet vzdialený iba 16 milimetrov od snímacieho čipu a má priemer 55 milimetrov (F bajonet má 44 mm) umožní Nikonu prísť aj s veľmi svetelnými objektívmi. Teoreticky je dokonca možná svetelnosť až f0,6.

Bežne potom budú dostupné sklá so svetelnosťou f0,95. Jeden takýto objektív série Noct, konkrétne Nikkor Z 58 mm f0,95 S má prísť už na budúci rok.  Nikon tiež sľubuje u Z objektívov ešte rýchlejšie ostrenie. Hybridný systém automatického zaostrovania využíva algoritmus, ktorý automaticky prepína medzi automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v obrazovej rovine a automatickým zaostrovaním s detekciou kontrastu. Citlivosť automatického ostrenia je rovnaká ako u existujúcich zrkadloviek Nikonu od - 4EV.

Asi najpotešujúcou správou pre priaznivcov tejto značky je fakt že hneď pri uvedení je dispozícii aj adaptér bajonetu FTZ, ktorý bude možné používať s objektívmi NIKKOR vybavenými bajonetom Nikon F a G. Majitelia týchto objektívov tak budú môcť bez obmedzenia využívať aj svoje obľúbené sklá a veľmi jednoducho tak doplniť do svojej výbavy nové telo ale vymeniť svoju zrkadlovku. Prístroj ponúka špičkový elektronický hľadáčik s rozlíšením 3 686 000 pixelov a výklopný dotykový displej s uhlopriečkou 3,2“ a rozlíšením 2,1 Mpx.  Fotoaparát Z7 má štandardný rozsah citlivostí ISO 64-25 600, rozšírený je ISO 102 400.

Vo výbave je aj záznam videosekvencií s plným obrazovým obrazovým poľom vo formáte kinofilmu v rozlíšení (3840 x 2160) rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Prístroje Z6 a Z7 sa tak môžu stať veľmi obľúbenými filmárskymi nástrojmi. Oproti zrkadlovkám umožňujú živý náhľad aj v hľadáčiku, sú menšie a ľahšie, a okrem toho vďaka stabilizácii snímača v kombinácii s digitálnou stabilizáciou pri videu umožnia aj natáčanie z ruky. Pri zázname podporujú režim N-Log s plochým obrazovým profilom a záznam 4:2:2 10 bit. Sekvenčné snímanie zvládne Z7 rýchlosťou 9 sn./s s preostrovaním  v  14-bitovom RAW.

Z6 využíva plnoformátový BSI CMOS snímač s rozlíšením 24,5 Mpx. Štandardný rozsah citlivostí je o niečo vyšší, ISO 100-51 200 (znížené ISO 50, rozšírené ISO 204 800). Systém využíva 273 zaostrovacích polí. Sekvenčné snímanie zvláda rýchlosťou 12 sn./s. Je vybavený low-pass filtrom, ktorý sa hodí napríklad pri snímaní nočnej oblohy.

Prístroje majú 5 osovú stabilizáciu snímača, s účinnosťou 5 EV. Stabilizácia nie je duálna, pri použití so stabilizovanými objektívmi si systém inteligentne zvolí ktorý stabilizátor použiť.  K dispozícii je vstup na mikrofón a výstup na slúchadlá, HDMI výstup, USB-C pre nabíjanie i prenos dát a MiniDisplay port. Na komunikáciu možné využiť aj WiFi a Bluetooth. Záznam sa ukladá na jednu kartu štandardu XQD.

Spolu s fotoaparátmi predstavil Nikon aj trojicu nových objektívov pre nový bajonet typu Z: Základný zoom objektív NIKKOR Z 24-70 mm f / 4 S. Jeho zaujímavosťou je kratšia dĺžka v takzvanej parkovacej polohe, kedy je objektív transportovaný. Do pracovnej polohy sa dostane pootočením (a tým aj predĺžením) do základnej polohy 24 mm. Širokouhlý objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 35 mm f / 1,8 S, základný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou NIKKOR Z 50 mm f / 1,8 S.

Všetky zatiaľ pripravované objektívy patria do najvyššej rady S - line (Superior), sú utesnené voči poveternostným vplyvom a vybavené optickými členmi s nano vrstvami. Časom by sa mali objaviť aj sklá v základnej rade, ich roadmapu zatiaľ Nikon nepredstavil.

Prístroje budú dostupné od septembra , cena Nikon Z7 je 3 429,- eur za telo,  Z6 s adaptérom FTZ vyjde 2 299,- eur, adaptér FTZ bude stáť samostatne 289,- eur.

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať